UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Енергоатом" планує запустити власне виробництво компонентів ядерного палива в 2023 році

У наступні роки українське підприємство хоче перейти до повністю самостійного виготовлення палива для АЕС.

Українське державне підприємство "Енергоатом" має намір вже протягом 2023 року розпочати промислове виробництво компонентів ядерного палива на одному з об’єктів для власних атомних енергоблоків. Наразі компанія завершує процес отримання відповідних ліцензій, повідомила пресслужба "Енергоатому" в Telegram.

За словами президента держпідприємства Петра Котіна, курс на самостійне виготовлення ядерного палива був взятий ще два роки тому. Складові планують виготовляти за технологією американської компанії Westinghouse, яку називають стратегічним партнером України в цій галузі.

Міністр енергетики Герман Галущенко зазначив: "Україна – одна із перших країн, яка диверсифікувала постачання ядерного палива, і це дало можливість відмовитися від його закупівлі в Росії. Наше спільне з американськими партнерами завдання – якнайшвидше виробити відповідні типи палива для того, щоб витіснити Росію з ринку ядерного палива".

Створені в майбутньому компоненти "Енергоатом" збирається відправляти для виробництва ядерного палива, яке використовують українські АЕС, на підприємство Westinghouse у Швеції. 

Також держкомпанія має намір упродовж трьох років забезпечити повний цикл виготовлення ядерного палива на території нашої країни.

"2026 рік – дата, коли зможемо повністю виробляти наше українське паливо з компонентів, які виготовляються тут. А елементи, які виробляти не зможемо, будемо закуповувати у партнерів", – додав Котін.

Читайте також: «Енергоатом» з держкорпорації перетворять в акціонерне товариство: закон прийняли в цілому

Він вказав на важливість виробництва палива саме для реакторів ВВЕР-440, яке раніше постачала лише РФ. За словами президента "Енергоатома", наші експерти зараз допомагають з цим Westinghouse у Швеції.

Котін також припустив, що "Енергоатом" і Westinghouse зможуть в подальшому стати  альтернативними постачальниками ядерного палива для тих держав, які мають енергоблоки радянського зразка, зокрема Чехії, Словаччини, Фінляндії та Болгарії.

Співробітництво України з РФ в атомній енергетиці було надто тісним. Тепер проблема замінити скаженого партнера на адекватного актуальна як ніколи, та й терміни підганяють: запасів ядерного палива на Рівненській АЕС – на трохи більше як два роки. Як можуть розвиватися події в найближчі роки, розповідає Ігор Маскалевич у тексті «"Енергоатом" шукає партнера для серйозних відносин».