UA / RU
Підтримати ZN.ua

Два варіанти інвестування в енергетику: в чому полягає різниця

В Україні є багато сумних прикладів, коли влада рекламувала великі проєкти "для народу", які завершувались гучними скандалами і викриттями.

В України є два шляхи вирішення проблеми з енергетикою, яку регулярно обстрілює ворог. Про це говорить енергетик, управлінець і економіст Микола Тесля у статті «Країна невивчених енергетичних уроків» на сайті ZN.UA. Правильний шлях — почати будувати децентралізовану генерацію та розширювати можливості для перетоків з ЄС. І те, і те — багаторічні обіцянки, й, можливо, нарешті станеться, що ми зможемо не «готуватися до опалювального сезону в паніці».

Читайте також: Олександр Усик разом з ДТЕК просять світову спільноту допомогти українським енергетикам

Креативний шлях — заливати бетон і купувати металобрухт дуже дорого «за гроші на відбудову».

Логічним видається перший варіант. Однак влада наразі схиляється до другого.

«Чому?» — запитає уважний читач. Адже в реальності дефіцит буде в будь-якому разі, цю гірку пілюлю від популізму доведеться прийняти. Відповідь до болю проста. Децентралізована генерація й імпорт передбачають використання грошей для великої кількості проєктів, які не заженеш у стійло цієї весни та літа. Хіба що уряд підтримає бізнес, а той ще й заручиться знаннями та підтримкою місцевої влади, щоб швидко отримати кошти у світових фінансових інституцій та побудувати в областях такі енергооб'єкти, що відповідають їхнім потребам та можливостям. І все це у тісній взаємодії з військовим керівництвом, яке і відповідальне за захист країни від атак ворога. 

Читайте також: В Україні 412 населених пунктів без струму: як вирішують проблеми з постачанням електроенергії

А всі інші проєкти передбачають дуже «зрозумілий» і дуже централізований контроль над витрачанням коштів у найближчі кілька місяців. Від відповідальності крадії топ-рівня ухиляться під гаслами «Нас же розбили!», щоб не повертати кошти і не «мотати» великі терміни за гратами.

«Яка логіка, якщо все стане зрозуміло вже в грудні?» — не заспокоїться уважний читач. Боюся, відповідь дуже проста: люди, які лобіюють такі рішення, не планують бути взимку ані в кріслах у міністерстві та ОП, ані в Україні.

Нагадаємо, Україні цієї зими необхідно збільшувати імпорт енергоресурсів. Можливості для збільшення імпорту досі є, але вони передбачають розбудову мереж із боку ЄС і політичні рішення сусідніх країн. Всередині країни слід готувати об’єднання мереж та створювати умови для децентралізованої генерації.