Планується, що вже з 2026 року завдяки власному виробництву Україна забезпечуватиме себе ядерним паливом на 50%, про це заявив на одному з підприємств, де українські інженери-атомники працюють над цим завданням керівник Енергоатому Петро Котін.
«Ми рухаємося у тому темпі, на який і розраховували від самого початку. Наступне завдання – будівництво нової лінії збірки. За нашими планами, вже з 2026 року завдяки власному виробництву Україна забезпечуватиме себе ядерним паливом на 50%, а іншу половину отримуватиме від партнерів з Westinghouse», – зазначив Петро Котін під час робочої поїздки на унікальне вітчизняне виробництво, де працюють над створенням власної лінії збірки ядерного палива – хвостовиків і головок.
Очільник НАЕК додав, що саме на цьому підприємстві українські інженери-атомники виготовляють елементи для палива, яке потім використовується в енергоблоках ВВЕР-440 радянської розробки.
Прогрес і подальший розвиток нашого власного виробництва закріпить остаточний відхід від технологій з РФ. Зокрема, Україна продовжує ліцензування, яке має завершитися цього року, аби наростити промислове виробництво хвостовиків тепловидільних збірок ядерних реакторів атомних електростанцій, а в 2024 році аналогічний процес передбачений і для головок для паливних касет.
Окрім того, власне виробництво – це економічні та безпекові зиски: Україна буде менш залежною від партнерів, додаткові податки підуть в держбюджет. Крім того, наша країна реалізує стратегію переходу на використання «чистої» енергії.
Нагадаємо, раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна є повністю незалежною від російського ядерного палива. Він зазначив, що ми ще до великої агресії Росії почали диверсифікувати постачання ядерного палива для нашої атомної генерації. Відповідно на момент, коли сталося повномасштабне вторгнення, половину всього палива ми отримували від Росії, половину від компанії Westinghouse США. А після початку широкомасштабного нападу, ми розірвали всі угоди з Росією.