UA / RU
Підтримати ZN.ua

Болгарія запровадила податок на транспортування російського газу через свою територію 

В Угорщині вже назвали такий крок “неприйнятним”.

Болгарія запровадила податок на потоки російського газу, які транзитом проходять через її територію, що змусило трейдерів оцінити перспективи того, чи не спровокує цей крок суперечки з Москвою та постачальниками палива на і без того нестабільному ринку. Про це повідомляє Bloomberg.

Читайте також: У Болгарії викрили злочинну групу, яка постачала обладнання «Вагнеру», «Ахмату» та ГРУ

Новий законопроект уряду Болгарії, опублікований у п'ятницю, 13 жовтня, запроваджує збір у розмірі 20 болгарських левів ($10,76) за мегават-годину газу російського походження.

Хоча Болгарія не імпортує газ із Росії для власних потреб, вона є важливим маршрутом для трубопровідних потоків, які Росія транспортує до Європи, після масових скорочень поставок у 2022 році. Майже половина російського трубопровідного газу надходить до Болгарії з Туреччини через "Турецький потік" для подальшого транспортування до Угорщини, Сербії та інших частин Південної Європи.

Цей крок додає нової невизначеності і без того розхитаному ринку. Європейські ціни на газ останніми днями різко зросли на тлі посилення загроз для газових потоків по всьому світу, включаючи ескалацію між Ізраїлем і ХАМАС і вразливість інфраструктури після нещодавнього витоку в трубопроводі в Балтійському морі.

Читайте також: Прем’єр Болгарії: Кінцем війни в Україні стане відновлення її міжнародно визнаних кордонів

Російський "Газпром" припинив постачання на внутрішній ринок Болгарії минулого року після того, як країна відмовилася платити за паливо в рублях і переключилася на альтернативних постачальників, у тому числі, на Туреччину. Минулого місяця болгарські законодавці схвалили пропозицію про поступове припинення імпорту російської сирої нафти, приєднавшись до інших членів ЄС.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, чия країна отримує значну частину газу РФ, швидко розкритикував цей крок як "неприйнятний".

"Для країни-члена Європейського Союзу загрожувати газопостачанню іншого члена ЄС суперечить європейській солідарності, правилам і є неприйнятним", - заявив Сійярто в п'ятницю з Москви, де брав участь в енергетичній конференції.

Новий збір, який передбачає виняток для стисненого палива, що транспортується в спеціальних контейнерах, буде застосовуватися до операторів мереж і кінцевих імпортерів, але поки що не зрозуміло, як він вплине на інших учасників ринку.

Законопроект спрямований на імплементацію санкцій ЄС проти Росії, запроваджених у відповідь на її вторгнення в Україну. Цілі включають "справедливе оподаткування прибутку, отриманого на території держави, та збільшення надходжень до бюджету", за словами законодавців, які розробили цей захід.

Читайте також: Туреччина, Болгарія і Румунія створюють спільну ініціативу для боротьби з мінами в Чорному морі

Раніше повідомлялося, що влада Болгарії взяла на себе оперативний контроль над нафтовим терміналом «Росенець», який раніше був в оренді у російської компанії «Лукойл». Термінал обслуговує єдиний у країні нафтопереробний завод «Нафтохім Бургас». Він призначений для приймання, зберігання і транспортування нафтохімічної сировини та товарних продуктів.