UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗАПОРІЗЬКА АЕС — ОДНА З ТРЬОХ КРАЩИХ У СВІТІ

За оцінками Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ), відособлений підрозділ НАЕК Україн...

Автор: Володимир Пісковий

За оцінками Міжнародного агентства з ядерної енергії (МАГАТЕ), відособлений підрозділ НАЕК України «Енергоатом» «Запорізька АЕС» визнаний однією з трьох кращих станцій світу, на якій цілком досягнуто мети й гарантії агентства. Їхні основні завдання містять у собі перевірку виконання узятих державами зобов’язань з нерозповсюдження ядерних матеріалів, суворий контроль за їхнім рухом і неможливістю несанкціонованого доступу. Виконання гарантій досягається обстеженням МАГАТЕ обліку ядерних матеріалів, спостереженням за їхнім використанням і збереженням.

Перевірка виконання зобов’язань у рамках угод з міжнародної політики нерозповсюдження ядерної зброї та мирного використання атомної енергії є одним з головних завдань Міжнародного агентства, створеного 1957 року за рішенням Генеральної асамблеї ООН. Членами цієї організації виступають понад 150 держав світу. Угоду між Україною і МАГАТЕ про застосування гарантій було підписано 1995 року у Відні після приєднання нашої країни до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Включення Запорізької АЕС у трійку кращих ядерних установок світу, підкреслюють фахівці агентства, означає, що з множини ядерних об’єктів українська станція разом з двома іншими у світі лідирувала торік у частині забезпечення повного виконання гарантій. Про це свідчать висновки інспекції МАГАТЕ, котра не зафіксувала на ЗАЕС жодного порушення. Тим самим було підтверджено злагоджену роботу і співробітництво операторів станції, державних органів ядерного регулювання України й інспекторів міжнародного агентства з атомної енергії.

Настільки високу оцінку українська атомна станція отримала вперше. Однак за 15 років експлуатації найбільша в Європі АЕС неодноразово домагалася високих міжнародних оцінок результатів своєї діяльності в різноманітних галузях, зарекомендувавши себе надійним, безпечним, економічно вигідним і екологічно чистим підприємством. Як і годиться флагману української енергетики, на ЗАЕС вперше в масштабах колишнього СРСР 1992 року було введено в дію повномасштабний тренажер для навчання оперативного персоналу. А рік потому станція першою в СНД отримала дозвіл на виконання функцій самостійної експлуатуючої організації. Наприкінці минулого року з ініціативи ЗАЕС Московський центр Всесвітньої асоціації організацій, котрі експлуатують АЕС, було проведено партнерську перевірку її роботи, що відзначила відповідність рівня експлуатації станції найвищим світовим критеріям.

Поряд із цим, однією з головних проблем запорізької станції, як і раніше, залишається введення в експлуатацію сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП). Побудоване вперше не лише в Україні, а й у країнах СНД сховище, що дозволяє вирішити проблему з відпрацьованим ядерним паливом на найближчі півстоліття, цілком готове до роботи. Але його пуск відкладено на невизначений час через відмову представників місцевої влади Енергодара (міста, де розташоване ЗАЕС) підписати акт приймання держкомісії. Основною причиною є невиконання програми будівництва об’єктів міської інфраструктури. Конфлікт, що затягся в часі, схоже, знайде розв’язання явно не швидко. Про це побічно свідчить і заява першого віце-прем’єра Олега Дубини, котрий недавно відвідав станцію. На його думку, у вирішенні проблеми ССВЯП необхідно виходити передусім із державних інтересів. Введення в експлуатацію сховища дозволить у 10 разів скоротити витрати з часткової утилізації відпрацьованого палива, яке поки що вивозиться на зберігання до Росії. О.Дубина вважає, що з пуском ССВЯП за рахунок зекономлених коштів з’являться фінансові можливості вирішити проблеми міста енергетиків. Однак навчені гірким досвідом невиконаних раніше обіцянок з остаточного добудування міста, енергодарці наполягають на першочерговому вирішенні питань завершення будівництва міської інфраструктури, підкреслюючи, що це значною мірою впливає на безпеку експлуатації АЕС.

З початку року Запорізька АЕС виробила понад 19 млн. кіловат-годин електроенергії, що перевищує половину виробництва атомних станцій країни і становить близько 22 відсотки від загального виробітку українських електростанцій. В даний час на ЗАЕС працюють чотири з шести енергоблоків — перший і шостий блоки перебувають у плановому ремонті.