30 червня Президент України підписав прийняті Верховною Радою зміни до закону про держбюджет України на 2004 рік. Одна з них стосувалася скасування мораторію на реєстрацію інвестпроектів у вільних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку.
Скасування мораторію стало справжньою подією для Великої Ялти, котра в рамках діючої на її території ТПР із 2000 року залучила більш як 60% всіх інвестицій у Криму, вкладених у сферу рекреації. І хоча за ці роки, унаслідок прийняття кількох поправок до закону, пільги для інвесторів і в рамках ТПР виявилися суттєво урізаними, все одно працювати було вигідно. Зі свого боку, міські власті постаралися створити найсприятливіші умови для інвесторів. Наприклад, пообіцяли звести до мінімуму чиновницьку тяганину. І гарантують, що з моменту подачі заявки до видачі дозвільної документації пройде не більше трьох-чотирьох місяців.
Обіцяне намагаються виконувати. Так, наприклад, торік у Ялті пройшов перший конкурс інвестпроектів. Усі об’єкти в грудні введено в режим ТПР. На сьогодні необхідну дозвільну документацію вже отримано, і до будівництва можна буде приступати восени, оскільки влітку, у зв’язку з курортним сезоном, діє мораторій на будь-які будівельні роботи.
Навесні на сесії міськради прийнято рішення про резервування земельних ділянок ще під 17 об’єктів. Частина з них — житлові будинки, частина — об’єкти бізнесу, розважальні центри, мотелі.
Восени щодо них відбудеться ряд інвестиційних конкурсів, у ході яких тільки на першому етапі планується залучити більш як 100 млн. дол. інвестицій. І це тільки початок. Найдорожчі об’єкти — реконструкція п’яти непродовольчих ринків, розташованих у центрі Ялти, багатоповерховий громадсько-торговий комплекс із розважальним центром і готелем (знадобиться не менш як 50 млн. дол.). Не можна не згадати також створення Центру відпочинку і розваг у районі музею «Галявина казок» на ділянці площею 30 га. Він обійдеться в 80 млн. дол., а для здійснення першого етапу будівництва знадобиться 15 млн.
Власті Ялти самі розробляють інвестпроекти з урахуванням прийнятого генплану розвитку міста. Хоча по ходу допускаються коригування. Обов’язкова умова для інвестора — вписати об’єкт в існуючу міську інфраструктуру, а також виконати комплекс робіт із благоустрою прилеглої території. Всі об’єкти реалізовуватимуть у рамках ТПР (подробиці на сайті www.yalta-invest.org).
Цікаві пропозиції щодо об’єктів, виставлених на продаж фондом комунального майна міста. Зокрема, найближчим часом відбудеться конкурс із продажу приміщень, розташованих у центрі міста, що називається, на особливо цінних землях. Так, стартова ціна будинку кінотеатру «Спартак» становить 1836,8 тис. гривень.
У ході загальної реконструкції Ялта швидко змінюється, багато в чому завдяки інвесторам. Реконструйовано набережну, зростає кількість гарних готелів, ресторанів, розважальних комплексів, підвищується рівень сервісу, що позначається і на притоку відпочиваючих.
Нинішнього року, попри пізніше літо, кількість туристів уже перевищила торішній показник. Тепер очікують інвесторів.