Уряд України пропонує вивести з участі в економічному експерименті в гірничо-металургійному комплексі (ГМК) через невиконання його умов ВАТ «Макіївський металургійний комбінат», Дніпропетровський металургійний комбінат ім. Петровського, Східний гірничо-збагачувальний комбінат, «Сілур», Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського та Красногорівський вогнетривкий завод.
Про це в середу у Кривому Розі заявив перший віце-прем’єр України Юрій Єхануров на присвяченій питанням розвитку ГМК нараді з участю глави держави Леоніда Кучми. Він звернувся до керівників зазначених підприємств із пропозицією спростувати думку уряду й довести виконання ними умов експерименту в галузі.
Перший віце-прем’єр також підкреслив, що уряд у цілому позитивно оцінює результати експерименту в ГМК і вважає за необхідне продовжити та розширити його, попередньо змінивши ряд умов за підсумками обговорення з представниками галузі.
Як варіанти нових умов Ю.Єхануров запропонував або збільшити ставку податку на прибуток з 15% до 20%, при збереженні решти пільг, або залишити податок на прибуток на нинішньому рівні, але при цьому зобов’язати підприємства перераховувати частину коштів на добудову Криворізького ГЗКу окислених руд.
Міжвідомча робоча група з контролю за експериментом у ГМК в листопаді 2000 року запропонувала урядові розглянути доцільність подальшої участі в економічному експерименті дев’яти підприємств і попередила про необхідність поліпшення роботи ще одинадцяти. Рекомендації було підготовлено на базі недостатньої позитивної динаміки з ряду показників: заборгованості з платежів до бюджету, Пенсійного фонду, розрахунків за електроенергію, газ, зарплати, недостатньої рентабельності.
Відповідно до закону про експеримент у ГМК, його учасникам з 1 липня 1999 року по 1 січня 2002 року надають податкові пільги. Зокрема, ставку податку на прибуток знизили до 9%, при стандартному рівні 30% (з 1 січня 2001 року її підвищили до 15%), збір у Держінноваційний фонд скорочено на 50%, екологічний збір обмежено 0,15% валових витрат. Крім того, з учасників експерименту списано пеню і штрафи за невчасне перерахування платежів і податків, що утворилися до початку експерименту. Вони також звільнені від сплати дорожніх зборів.
Перелік підприємств—учасників експерименту затверджує Кабмін за погодженням з парламентським комітетом з питань промислової політики.
На сьогодні в експерименті беруть участь близько 70 підприємств. За підсумками роботи в 1999 і 2000 роках, рішень про виведення підприємств з експерименту не приймалося.