UA / RU
Підтримати ZN.ua

ТАШЛИКСЬКА ГАЕС: ШЛЯХ ДО БУДІВНИЦТВА ВІДКРИТИЙ

Понад 10 років знадобилося Миколаївській обласній раді (за цей час уже працює третє скликання депу...

Автори: Єліанд Гоцуєнко, Надія Гоцуєнко
{Фото Володимира ПІСКОВОГО}

Понад 10 років знадобилося Миколаївській обласній раді (за цей час уже працює третє скликання депутатів), щоб переглянути свої рішення від 16 жовтня 1990 року «Про незаповнення Олександрівського водоймища» і «Про припинення будівництва Ташликської ГЕС-ГАЕС» і дати згоду на будівництво першої черги Ташликської гідроакумулюючої електростанції.

Упродовж десятиліття між атомним відомством, зацікавленим у продовженні будівництва об’єкта, й місцевою громадськістю тривала експертна й агітаційна боротьба. Як відображення її проводилися громадські слухання, обговорення в пресі, та й сесія облради з подачі центру кілька разів розглядала питання скасування власного рішення, але залишалася непохитною, наполягаючи на тому, щоб головну артерію області — Південний Буг — об’єкти ядерної енергетики не зачепили. Початковий проект будівництва Ташликської ГАЕС передбачав використання вод Південного Бугу для охолодження атомних реакторів, а саму гідроакумулюючу станцію розглядав як невід’ємну частину єдиного енергетичного комплексу. Відтоді багато чого змінилося, у тому числі й ставлення громадськості до проблеми. Брак електроенергії, особливо під час «пікових» навантажень, спричинив більш поблажливу екологічну оцінку гідроакумулюючих об’єктів, покликаних стабілізувати напругу в електромережах.

До того ж за цей час над проектом ГАЕС чимало попрацювали, враховуючи протести й побажання громадськості, проектувальники й експерти. Національна академія наук України і ще низка солідних організацій позитивно оцінили новий проект. А 16 листопада 2000 року Кабінет міністрів України своєю постановою вніс, як нині з’ясувалося, передостанній штрих у довготриваючій справі, передбачивши фінансування для завершення будівництва Ташликської ГАЕС. Залишалося одне — схилити депутатів обласної ради до підтримки рішення центру. Що й було продемонстровано на сесії облради 16 січня.

Особливої дискусії з приводу Ташлика на сесії, яка розглядала й бюджетне питання, не виникло. Заслухавши й обговоривши інформацію головного інженера проекту Юрія Ландау, депутати погодилися з пропозицією Міністерства палива й енергетики здати в дослідно-промислову експлуатацію 2003 року два гідроагрегати Ташликської ГАЕС потужністю 300 МВт. При цьому встановлено, що відбудеться це в замкнутих водоймах, не з’єднаних з Ташликським водоймищем-охолодником Південно-Української АЕС і рікою Південний Буг. В ухваленому рішенні сесії зроблено ще ряд обмовок, дано доручення облдержадміністрації та постійним комісіям щодо подальшого вивчення проблеми, розв’язання соціальних та екологічних питань, пов’язаних з будівництвом і експлуатацією гідроакумулюючої станції. Лише після їх розгляду затвердять остаточне рішення. Сесія має намір повернутися до цього питання в липні нинішнього року.