UA / RU
Підтримати ZN.ua

А ціни все ж повзуть угору…

Минулої неділі в селі Великоплоске, що на Одещині, люди пішли до церкви — просити Бога, аби зжалився і послав дощ на землю...

Автор: Ніна Перстньова

Минулої неділі в селі Великоплоске, що на Одещині, люди пішли до церкви — просити Бога, аби зжалився і послав дощ на землю. Службу почали опівдні. Молебень святому пророку Іллі тривав понад три години. Проте не минуло й двох, як насунулися хмари, піднявся вітер і вдарив грім. Дощ лив добрих півгодини...

Цього, звичайно, замало, щоб напоїти суху землю. Але це все, що змогли випросити селяни, молячись у своїй старообрядницькій церкві.

Їхнє село, як і багато інших, сильно постраждало цим літом. На полях і городах усе сохне. Добре, якщо вдасться зібрати хоча б половину врожаю. Що дістанеться на земельний пай, невідомо. Однак уже сьогодні хліб у селі, що його завозять із рідного Великомихайлівського району і двох сусідніх — Ширяївського і Роздільнянського, подорожчав на 30 коп. Семисотграмова хлібина білого коштує 2,30 грн.

— Наші молитви швидше доходять до Бога, ніж до начальства, — ремствують селяни. — Янукович виступав по телевізору і казав, щоб не підвищували цін на хліб. Та хіба вони його слухають...

Борошна свого в селі теж немає. А привізне, із пшениці вищого гатунку, ще зовсім нещодавно продавали по 2,50 грн. за кілограм. Але продавці кажуть, що закупівельна ціна зросла, і тепер борошно буде по три гривні.

Сільський млин давно на замку: хазяїн збанкрутував. Тож подітися нікуди. Люди будуть змушені купувати борошно за тією ціною, за якою їм привезуть.

Про те, що відбувається з цінами на основний продукт у селах, владі невідомо. Моніторинг в області ведеться тільки по містах і районах. Щоправда, після питань, адресованих автором цих рядків обласним чиновникам, пролунав дзвінок керівництву Великомихайлівського району, і цінами у Великоплоскому відразу зайнялися. Наступного дня в селі побувала комісія. Є надія, що ціни на хліб повернуться на стару позначку. Про борошно не йдеться.

Ну а хто перевірить інші села, що годують країну, але самі не мають ні дешевого, ні якісного хліба? Втім, стосовно районних центрів, то за кожним з них одержати в чиновників інформацію про ціни на хліб теж непросто. Чи то не знають справжнього стану справ, чи то приховують, чи то ще з якоїсь причини, але, приміром, в управлінні економіки Одеської облдержадміністрації питання про моніторинг викликало відверте роздратування.

За даними Держінспекції з контролю за цінами в Одеській області, на 19 червня ц.р. у торговельній мережі області середні роздрібні ціни на хліб такі. Кілограмова хлібина з пшеничного борошна вищого гатунку коштує 2,63 грн., з борошна першого гатунку — 1,96. Найвищі ціни в м. Южному — 3,20 і 2,77 грн. відповідно. Середня ціна хліба із суміші пшеничного і житнього борошна — 1,92 грн., найвища (3,40) у Балтському районі, найнижча (1,76) в Одесі.

Ціни на соціально значущі сорти не підвищували в Одесі з серпня минулого року. Були спроби підняти їх у грудні, але після втручання обласної влади головний монополіст ВАТ «Одеський коровай» було змушене погодитися: підстав для цього немає.

Керівництво області запевняє: і сьогодні ситуація з цінами на хліб стабільна, перебуває під контролем, і необгрунтованого підвищення воно не допустить. Отже, приводу для занепокоєння в людей бути не повинно.

Втім, ціни ростуть. З 1 червня ц.р. на чверть і більше подорожчав хліб у південних районах області — Ізмаїльському, Кілійському і в самому Ізмаїлі. Спостерігається зростання у Савранському, Березівському і Роздільнянському районах. Проте і цього, і минулого тижня влада була стурбована підвищенням цін тільки в двох південних районах і столиці Придунав’я. Щоб повернути їх на попередній рівень, до Ізмаїла довелося виїжджати губернатору області.

Стрибок цін тут відбувся за рахунок високої вартості борошна. Підприємство «Астра» як основний виробник і постачальник хліба в Ізмаїлі і районі (частка на ринку — 44%) використовувало борошно вартістю 1,90 грн. за кілограм. Тобто на 60 коп. дорожче за стару сировину. Де пекарі знайшли таке дороге борошно, незрозуміло. Як повідомив начальник Держінспекції з контролю за цінами Наталія Немодрук, зараз цим питанням займається прокуратура.

Однак якщо в Ізмаїлі ціни на хліб неохоче, але усе ж таки повернулися до рівня минулого місяця, то в Кілійському районі знизити підняту планку поки що не вдається. Тут основний виробник і постачальник — ТОВ «Лад» — підвищив оптово-відпускні ціни на хліб: на 39 коп. — із пшениці першого гатунку і на 53 коп. — із суміші пшеничного і житнього борошна. У результаті вартість кілограмової хлібини на виході з пекарні зросла з 2 до 2,39 грн. і з 1,83 до 2,36 грн. відповідно.

Як пояснюють пекарі, зростання відбулося за рахунок підвищення закупівельних цін на пшеницю. Вони збільшилися з 756 до 1020 грн. за тонну. У результаті кілограм борошна першого гатунку подорожчав на 18,5 % — із 1,30 до 1,54 грн. Але, як з’ясувалося під час перевірки, підприємство у свою чергу теж постаралося, різко збільшивши плановий рівень рентабельності. При виробництві хліба з борошна першого гатунку вона зросла вдвічі, а при виробництві хліба із суміші пшеничного і житнього — навіть утричі. Ці зміни і призвели до зростання цін на хліб на 11 і 21 коп.

Зараз область готується одержати дешеве борошно з Держ­резерву. Тоді вдасться вирівняти криву цін і надалі достойно тримати ціновий удар. У будь-якому разі, цього тижня пекарі Одещини виїжджали в ДАК «Хліб України» для укладення договорів на одержання борошна. Питання з обмеженням рентабельності, як відомо, уже теж вирішене урядом. Тож підстав для паніки, як запевняє влада, в області немає.

Однак головний аргумент — на Одещині достатньо запасів продовольчої пшениці врожаю 2006 року. Це близько 365 тис. тонн, чого вистачить до кінця року. Загалом же на території області сьогодні зберігається майже 730 тис. тонн зерна. І рішення про обмеження експорту зерна нового врожаю урядом уже прийнято.

Що стосується самого врожаю... Згідно з прогнозами, область зможе зібрати вдвічі менше зернових порівняно з минулим роком, тобто порядку 1,4 млн. тонн. Але за розрахунками фахівців, Одещина забезпечить себе продовольчим зерном і насінням у повному обсязі. Потреба в них становить 324 і 190 тис. тонн відповідно.

Господарства області вже почали збирати зернові — на два тижні раніше терміну. На 21 червня намолочено 254 тис. тонн. Середня врожайність — 15,8 центнера з гектара.

Проте самих хліборобів хвилюють інші проблеми. Вони мріють про високі ціни на зерно. Тож держава має або встановити пристойні закупівельні ціни, або надати компенсацію за дешево продавану пшеницю. Не задоволені сільгоспвиробники і рівнем компенсації збитків, зазнаних через посуху. Держава має намір покрити лише частину витрат, а точніше, одну статтю витрат — на насіння. Але цього замало.

За даними на 18 червня, на Одещині посіви загинули на площі в 300 тис. гектарів — починаючи від зернових і закінчуючи соєю і соняшником. Це вже офіційні дані. Хоча сама цифра не остаточна. Погода не змінюється, та й навряд чи опади вже допоможуть зерновим. Сума збитків — у межах 252 млн. грн. А держава планує компенсувати всього лише 55 млн.

Ще один головний біль — кредити. Якщо торік сільгосппідприємства області взяли в борг 300 млн. грн., то цього року — 800 млн. Щоб їх повернути, просили пролонгувати виплати на два роки. Проте уряд дав відстрочку лише до урожаю-2008.

Ну а яким буде наступний врожай, нікому не відомо.