Федеральний уряд США, який зазнав нещадної критики за свою бездіяльність при мінімізації наслідків ураганів «Катріна» і «Рита», одним із своїх пріоритетів оголосив надання негайної фінансової допомоги мільйонам жертв стихії. Для цього було вирішено максимально спростити процедуру звернення до FEMA (Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій), а також усунути всі можливі бюрократичні і юридичні перешкоди для одержання такої допомоги. Зокрема, щоб отримати фінансування в розмірі 2358 дол. за спеціально розробленою програмою безперешкодного надання допомоги, достатньо було просто зателефонувати...
Цим і скористався якийсь інспектор GAO (Головного бюджетно-контрольного управління). Назвав номер фальшивого посвідчення особи, неіснуючу адресу, розповів вигадану історію й одержав свої дві тисячі доларів. Причому виплату цю було зроблено вже після того, як інспектор FEMA повідомив у своє управління, що заявник за зазначеною адресою не проживає. Більш того, цей самий «заявник» отримав право на одержання фінансування за іншою програмою, за котрою «стеля» становить уже 26 тис. дол.
Природно, на цьому перевірки не закінчилися, і незабаром з’ясувалося, що з 200 перевірених звернень з приводу зруйнованих жител 80 виявилися неправдивими, аж до того, що за вказаною адресою взагалі не було житлових будинків. Було також встановлено чимало випадків багаторазових звернень із зазначенням різних номерів посвідчення особи з однієї й тієї самої адреси, і навпаки, одного й того самого номера, але з різних адрес.
Примітно, що особливою «популярністю» користувалися особисті дані ув’язнених, які відбувають свій термін у різних штатах. Встановлено, що вони були використані у 1170 зверненнях! А фальшивою адресою, яка найбільше запам’яталася, виявився міський цвинтар.
Більш того, п’ять тисяч із 11 тис. перевірених платежів, зроблених на кредитні картки, були продубльовані — гроші на ту саму картку переказувалися як банківським трансфертом, так і чеком або за електронною системою платежів. Не дивно, що в цьому разі їх використовували на оплату абонементів на футбол, послуг адвоката з розлучення і стриптизерши, шампанського по 200 дол. за пляшку, круїзів на Карибські острови і навіть операції зі зміни статі.
Один і той самий спритник примудрився одержати 5 тис. дол. для оплати оренди житла на материку й одночасно — 8 тис. дол. за 70 ночей у престижному готелі на Гаваях. Не кажучи вже про те, що він як житель Північної Кароліни взагалі не мав жодного права на одержання допомоги. Інший заповзятливець «намолотив» 139 тис. дол. за 13 окремими зверненнями із різними номерами посвідчень (включаючи і своє власне), але із зазначенням тієї самої адреси.
Відзначився і власник техаського готелю, котрий виставив рахунок на 232 тис. дол. за розміщення жертв урагану, хоча жодна з них не провела там жодної ночі.
Усього, за оцінками ревізорів, неправдивими були від 11 до 16% усіх звернень, а сума неправомірно виплачених грошей становить від 600 млн. до півтора мільярда доларів.
Звичайно, FEMA не вперше має справу з подібними шахрайствами, але зазвичай їхня частка становить 1—3% від всіх звернень.
А GAO тим часом продовжує своє розслідування, і в американській пресі вже промайнули дані про 21% «ураганних» фальсифікацій. З’явилися також і нові подробиці: обвинувачення, висунуті проти клерка з Луїзіани, котрий за хабар у 300 дол. із кожного видав 80 необгрунтованих допомог у зв’язку з безробіттям під «ураганним соусом», а ще відмова у виплаті компенсації жінці, на очах котрої нібито потонули обидві її доньки, хоча дітей у неї немає і ніколи не було.