UA / RU
Підтримати ZN.ua

РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ФРАНЦУЗЬКОЇ АТОМНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Сьогодні Франція залишається єдиною великою європейською країною, яка активно використовує атомні станції для отримання електроенергії...

Сьогодні Франція залишається єдиною великою європейською країною, яка активно використовує атомні станції для отримання електроенергії. За останніми даними, три чверті всієї виробленої в країні електроенергії припадає саме на атомні генератори, і, з огляду на все, ця частка найближчим часом знижена не буде. Більше того, оприлюднений наприкінці листопада план реорганізації атомної промисловості підтвердив намір французького уряду щодо створення світового лідера в цій галузі промисловості. Лоран Фабіус, міністр фінансів Франції, пояснив, що поточна реструктуризація має на меті зменшити участь держави в цьому секторі промисловості й підвищити ефективність відповідних підприємств.

Реорганізація атомної промисловості Франції вестиметься в двополюсному напрямі. Один із таких полюсів створять Compagnie Generale des Matieres Nucleares, або Cogema, і Framatome SA, що спеціалізуються на будівництві атомних електростанцій і монтажі обладнання для них. Другим полюсом стане FCI, дочірня компанія Framatom, що створює засоби зв’язку для атомної та електричної промисловості, і частина французько-італійської компанії STMicroelectronics NV (спеціалізується на виробництві напівпровідникового устаткування), яка належить французькій державі.

Обидва ці полюси будуть об’єднані в рамках однієї холдингової компанії, що на початковому етапі на чотири п’ятих контролюватиметься промисловим відділом комісаріату з атомної енергетики. При цьому п.Фабіус підкреслив, що нова структура буде відкрита для потенційних промислових партнерів і кількість акцій, випущених на ринок, може збільшитися.

Framatom зараз очікує завершення розгляду Єврокомісією легітимності його планів на створення спільної компанії з німецькою Siemens AG, що розроблятиме нове покоління гідроелектростанцій. Адже німецький уряд під тиском Партії зелених нинішнього року розробив програму повної відмови від використання атомних реакторів для отримання електроенергії в країні протягом тридцяти років.

Оголошення планів французького уряду з реорганізації атомної промисловості збіглося з опублікуванням результатів дослідження джерел електроенергії, проведеного Єврокомісією. Відповідно до цих результатів, ЄС має активніше розвивати на своїй території саме атомну енергетику, якщо справді хоче уникнути посилення парникового ефекту. Дослідження показало, що всі наявні в межах ЄС атомні реактори зараз «заощаджують» для природи викид такої кількості вуглекислого газу, що еквівалентне функціонуванню 75 мільйонів автомобілів протягом року. До того ж використання атомної енергії послаблює для європейських країн залежність від зовнішніх постачальників енергоносіїв, два з яких, Росія та Алжир, вирізняються особливою нестабільністю.

Водночас при збереженні наявної нині тенденції нинішня 50-відсоткова залежність від імпорту енергоносіїв зросте до 70% протягом найближчих тридцяти років.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune