Ще невідомо, чи насправді США, як перед Новим роком пообіцяв президент Буш, різко обмежать із 23 січня імпорт металопродукції походженням з України, але за день до підписання українсько-російської угоди про постачання українських труб на ринок РФ, а саме 27 грудня 2001 року, уряд України прийняв, так би мовити, самообмежувальні заходи щодо експорту української металургійної та текстильної продукції в держави Євросоюзу і США 2002 року. Ці заходи, за задумом Кабміну, мають запобігти самій можливості початку антидемпінгових процедур і застосування компенсаційних заходів до вітчизняних експортерів.
Звісно, постанова уряду, яка передбачає ліцензування і квотування основної експортної продукції українських металургів і текстильників, — зовсім не панацея від антидемпінгу, але, як кажуть у колах експортерів, на ринкову конкуренцію покладайся, а сам гав не лови. І хоча припинення антидемпінгових розслідувань переважно найменше залежить від вітчизняних експортерів, у певному сенсі задеклароване українським урядом самообмеження й упорядкування експорту сприяє вітчизняним виробникам конкурентної на європейському і світовому ринках продукції. Хоча з самого початку вищезазначена постанова КМ спрямована на формування «раціональної структури ввезення та вивезення деяких видів товарів і на виконання відповідних міжнародних угод».
Тепер конкретніше про зміни, внесені Кабміном України 27 грудня у постанову «Про переліки товарів, експорт і імпорт яких підлягає квотуванню і ліцензуванню 2002 року» (ухвалену за десять днів до того — 18 грудня 2001 року).
Насамперед названою постановою Кабмін від 27 грудня підтверджує обсяг квот на постачання певних видів металопродукції в держави, які є членами Європейського об’єднання вугілля та сталі.
Для довідки: Договір про утворення Європейського об’єднання вугілля та сталі (ЄОВС) 18 квітня 1951 року підписали Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди та Люксембург.
Експерти вважають створення ЄОВС одним із перших послідовних кроків на шляху європейської інтеграції, який через півстоліття найбільше сприяв утворенню ЄС.
Відповідно до рішення Кабміну, обсяг постачання у держави — члени ЄОВС 2002-го має становити 355,5 тис. тонн прокату. У тому числі: плоского прокату в рулонах категорії SA1 — 36,92 тис. тонн; плоского прокату SA2 — 141,3 тис. тонн; плоского прокату SA3 — 11,4 тис. тонн; напівфабрикатів і профілів SB1 — 4,97 тис. тонн; прутків і брусків, гарячекатаних SB2 — 71 тис. тонн; напівфабрикатів, прутків і брусків, а також профілів SB3 — 89,46 тис. тонн.
Уряд України також затвердив перелік сталеливарних виробів вітчизняного виробництва, які експортуються в держави — члени ЄОВС без обмежень, але за умови подвійної перевірки. Серед них: прокат плоский холоднокатаний шириною до 500 мм, прокат плоский нетекстурований електротехнічний, виливки і напівфабрикати, прокат плоский текстурований електротехнічний.
Крім того, у вказаній постанові передбачено, що «перенесення на 2002 рік решток квот, не використаних 2001 року, зменшення чи збільшення квот можуть здійснюватися відповідно до умов міжнародних договорів України». Визначено, зокрема, квоти на окремі види металопродукції, експорт яких у США, Європейський Союз, Індонезію й Угорщину підлягає ліцензуванню та квотуванню, а також перелік озоноруйнуючих речовин, експорт й імпорт яких також підлягає ліцензуванню.
Тим часом на 2002 рік збережено квоти на експорт 30 тис. тонн безшовних труб із чорних металів у країни — члени ЄС. Основну частину квоти (19,5 тис. тонн) виділено Нижньодніпровському трубопрокатному заводу. Експортні квоти на постачання 7,5 тис. тонн і 3 тис. тонн безшовних труб у держави ЄС отримали також Дніпропетровський трубний завод і Нікопольський завод безшовних труб «Ніко тьюб» відповідно.
Окрім вищесказаного, український уряд не забув і про ліцензування та квотування текстильних виробів, які експортуються у ЄС і США (у США — із квотами), а також перелік ліцензованого експорту-імпорту в торгівлі з Македонією.
«Заквотував» уряд України і постачання в Індонезію плоского гарячекатаного прокату з вуглецевої сталі — 15,432 тис. тонн. Зокрема ВАТ «Запоріжсталь» виділено експортну квоту в обсязі 6,33 тис. тонн, Маріупольському металургійному комбінату ім.Ілліча (Донецька обл.) — 9,102 тис. тонн.
Для експорту до США окремих видів гарячекатаного плоского прокату з вуглецевої сталі визначено обсяг квот у розмірі 139,106 тис. тонн.
Уряд доручив Міністерству економіки і з питань європейської інтеграції забезпечити ліцензування експорту й імпорту товарів. Мінекономіки та євроінтеграції разом із Державною митною службою уповноважено також здійснювати контроль за цінами товарів, експортованих у держави — члени ЄС, а також у США, Індонезію й Угорщину, щоб уникнути антидемпінгових і компенсаційних процедур.