Встановлення Міністерством торгівлі США антидемпінгової маржі (мита) на імпорт гарячекатаного прокату з України є дискримінацією українських виробників сталі. Таку думку висловив в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» заступник державного секретаря Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції Володимир Стеценко, коментуючи завершення антидемпінгового розслідування щодо поставок у США гарячекатаного прокату з 10 країн, зокрема з України.
За його словами, Міжнародна комісія з торгівлі США (The United States International Trade Commission, ITC) визнала факт заподіяння шкоди її сталеливарній промисловості в зв’язку з імпортом гарячекатаного прокату, виготовленого підприємствами України, не зваживши на подані українською стороною розрахунки собівартості й експортної ціни продукції.
«Загальновідомо, що для здійснення антидемпінгового експорту необхідні додаткові кошти, яких наші металургійні підприємства не мають, і це добре відомо фахівцям Мінторгівлі США, котрі проводили дане розслідування», — пояснив В.Стеценко.
Як відзначив заступник держсекретаря, із запровадженням такого мита Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча (ММК) й меткомбінат «Запоріжсталь» практично не зможуть експортувати в США гарячекатаний плоский прокат з вуглецевої сталі, попри те, що його поставки становили якихось 2,7% всього обсягу цієї продукції, що імпортується до США (у минулі роки — 160—190 тис. тонн за рік).
В.Стеценко додав, що ММК і «Запоріжсталь» брали активну участь в антидемпінговому розслідуванні, залучаючи для захисту своїх інтересів провідні юридичні фірми США, проте надану ними інформацію, на жаль, не було враховано.
Він нагадав, що остаточний розмір антидемпінгової маржі на імпортований з України гарячекатаний прокат (90,33%) Мінторгівлі США визначило 21 вересня 2001 року, проте стягуватиметься це мито після відповідної публікації в «Федерал Реджистер». Але, може виявитися, що це тільки півбіди.
«Після визнання ITC факту заподіяння шкоди сталеливарній галузі США імпортом гарячекатаного прокату з ряду країн, зокрема України, Мінторгівлі видає розпорядження про обов’язкове стягнення антидемпінгового мита з усіх експортованих в Америку українських товарів, що були об’єктом розслідування», — пояснив В.Стеценко.
Як повідомлялося раніше, 2 листопада 2001 року ITC визнала факт заподіяння шкоди її сталеливарній галузі імпортом гарячекатаного прокату виробництва України, Казахстану, Китаю, Індонезії, Індії, Нідерландів, Румунії, Південної Африки, Тайваню і Таїланду.
Антидемпінгове розслідування щодо імпорту гарячекатаного плоского прокату з 10 країн, зокрема з України, почалося 4 грудня 2000 року за позовом дев’яти найбільших американських металургійних компаній і двох профспілок металургів.
24 квітня поточного року Мінторгівлі США оголосило про встановлення в розмірі 89,49% попереднього мита на гарячекатаний плоский прокат з України. Майже таке саме мито (88,62%) застосовано до румунського імпорту, максимальне (240%) — на прокат із Казахстану.
Українська делегація 12—14 серпня 2001 року провела в Вашингтоні консультації з представниками Мінторгівлі США про можливість призупинення антидемпінгового розслідування в обмін на підписання угоди про самообмеження Україною поставок у цю країну гарячекатаного прокату. Консультації закінчилися безрезультатно: Україна не погодилася на запропоновані американською стороною низькі квоти для укладання угоди — 13—14 тис. тонн за рік при референтній (мінімальній) ціні, що на 15—20 дол. перевищує реальний рівень цін на дану продукцію на американському ринку, або 25 тис. тонн при референтній ціні, що перевищує реальну на 60—70 дол.