UA / RU
Підтримати ZN.ua

Труба посеред поля

Наприкінці листопада начальник УМВС України в Чернівецькій області, генерал-майор Василь Василов...

Автор: Світлана Ісаченко

Наприкінці листопада начальник УМВС України в Чернівецькій області, генерал-майор Василь Василов повідомив на своїй прес-конференції про кримінальну справу, порушену проти посадових осіб «Чернівцігазу» за фактом зловживань на суму 2,4 млн. грн. при будівництві і під’єднанні газопроводів, зазначивши, що остаточна сума вкраденого може бути значно більшою. Можна було лише порадіти за правоохоронців, які нарешті взялися за серйозні справи з викриття фінансових махінацій на газовому ринку і повернення державі народних мільйонів. «Посадові особи, маючи доступ до бухгалтерського обліку, переробляли акти здавання газопроводів, кошти з яких перераховували на одну з київських фірм. Слідство встановлює подальші деталі афери», - додав головний міліціонер області.

Ясна річ, такими заявами не розкидаються голослівно. Тим більше, що правоохоронці діяли на вимогу голови облдержадміністрації Володимира Куліша, який ще у липні минулого року підписав розпорядження розібратися з використанням більш як 20 млн. грн., виділених «Чернівцігазу» дочірньою компанією «Нафтогазу України» за спеціальною державною програмою на розбудову обласних газотранспортних мереж.

Хоча на той момент уже повним ходом тривали чи то військові баталії, чи то мирні бізнесові переговори (вірогідніше, те й інше одночасно) між «РосУкрЕнерго» Дмитра Фірташа і групою «Контініум» не менш відомого бізнесмена, екс-депутата Верховної Ради Ігоря Єремєєва за контроль над облгазами західних областей, де Єремєєв вважається одним з основних акціонерів. Однак з’явилась інформація, що у жовтні Ігор Єремєєв відмовив Дмитру Фірташу в укладанні угоди. Після чого ніби й почався неприпустимий тотальний тиск з боку владних органів на західні облгази з використанням силових структур - міліції, податківців, прокуратури.

Якщо відкинути явну нестиковку часових параметрів між згаданим розпорядженням голови Чернівецької ОДА і відмовою І.Єремєєва (питання двох потужних компаній могло вирішитися інакше), цілком можна було б припустити, що В.Куліш міг діяти на прохання Д.Фірташа «потрусити» «Чернівцігаз». Про добрі взаємини між ними давно ходять чутки. І, певно, небезпідставні з огляду на те, що обидва починали бурхливу діяльність саме в Чернівцях, і злет кар’єри відбувся також тут. Однак що з того, коли виявлено реальні фінансові зловживання буковинських газовиків в особливо великих розмірах? Можливо, Фірташу треба за це ще й подякувати?

Втім, виконувач обов’язків голови правління ВАТ «Чернівцігаз» Віктор Максимов вважає порушену кримінальну справу не лише замовною, а й, що ще гірше, взагалі сфальсифікованою. Про це він заявив (хоч як дивно, аж через місяць після прес-конференції В.Василова) на екстреному засіданні Чернівецького прес-клубу реформ, яке відбувалося під інтригуючим гаслом «Чи захоплять рейдери «Чернівцігаз»?» Втім, на основне запитання - хто стоїть за спробою захоплення шести обласних підприємств газопостачання? - відповіді так і не прозвучало. Віктор Вікторович сумбурно, нелогічно і, що найгірше, бездоказово звинувачував чернівецьку міліцію у протиправних діях проти нього і очолюваного ним підприємства. Чим, до речі, несвідомо кидав великий камінь у бік обласної прокуратури, яка його свого часу захистила (чому - окреме і досить цікаве питання), відмовивши у порушенні аналогічної кримінальної справи, бо не знайшла, на відміну від міліціонерів, для того підстав. Адже якщо газовики працюють справді без порушень і співробітники управління боротьби з організованою злочинністю при Чернівецькому УМВС діють поза законом, прокуратура повинна була на це негайно відреагувати. Не відреагувала. Схоже, Віктор Максимов дуже помиляється у своїх висновках і до міліціонерів справді немає жодних претензій, а буковинські прокурори ведуть незрозумілу подвійну гру.

«Ми потерпаємо від нескінченних перевірок, які буквально паралізують нашу роботу, - скаржився журналістам В.Максимов. - Їхня мета - дискредитувати нашу діяльність. Головне питання, яким впродовж тривалого часу цікавляться КРУ, прокуратура, інспекція по цінах, податкова, УБОЗ і УБЕЗ, - це будівництво підвідних газопроводів на території області. Нас звинувачують у розкраданні великої суми грошей. Нібито ми при здаванні об’єкта включили до складу виконаних робіт і газопроводи, побудовані за гроші населення. Хоча ми з березня виконали величезний обсяг робіт, соціальне значення яких важко переоцінити. Такого область ще не знала за весь час існування газотранспортної системи. Більше ста тисяч буковинців завдяки нам зможуть отримати тепер природний газ. Побудували 191 кілометр підвідних газопроводів. Але з’явилися зацікавлені особи, які або щось недоотримали, або щось не зрозуміли. У 2004 році справді був недобудований комплекс підвідних газопроводів загальною вартістю 2,4 млн. грн. по станціях Романківці і Нижні Станівці. Його зводила якась фірма з Івано-Франківська, я не пам’ятаю, яка саме. Їм не вистачило грошей, і недобудований газопровід так і залишився посеред поля. Цього року ми добудували 4 км, і до осель уже можна підводити газ. Але правоохоронні органи скористалися можливістю і, на мій погляд, сфальсифікували кримінальну справу, на підставі чого почали свої дії. Були обшуки на квартирах наших співробітників і у мене. А також на підприємстві задля вилучення фінансових документів для якихось незрозумілих досліджень. Щоправда, на відміну від своїх закарпатських колег, чернівецькі міліціонери поводилися коректно. Хочу наголосити, що досі ніхто - ні КРУ, ні податкова - жодних зловживань і нецільового використання коштів не знайшов. Роботи, повторюю, виконані і здані за актами передачі замовнику в особі «Укртрансгазу».

Все було б добре. Однак ці акти кудись зникли. Віктор Максимов їх з собою ніби просто забув прихопити, щоб показати журналістам.

- Жодних питань, якби ми побачили ці документи, що засвідчували б освоєння за якихось кілька місяців 20 мільйонів при будівництві підвідних газопроводів, - каже начальник управління боротьби з організованою злочинністю Сергій Горбатюк, якого, на жаль, організатори екстреного засідання прес-клубу на зустріч із ЗМІ не запросили, від чого зустріч мала явно однобокий характер. - В «Чернівцігазі» їхнє зникнення нам пояснили якимись до смішного дивними обставинами, мовляв, один нечернівецький адвокат возив їх із собою на судове засідання в іншу область, а потім пішов з ними на весілля і десь загубив.

- Хто вам давав вказівку перевірити «Чернівцігаз»? Іншими словами, чиє замовлення ви виконували?

- Не було ніякого замовлення. Наше завдання - попередити злочин. Тому ми маємо законне право відкрити кримінальну справу за оперативною інформацією, якою володіємо. Справа не сфальсифікована. Це чистої води кримінал. Я дивуюся таким заявам Віктора Максимова.

Фальсифікацію кримінальної справи Віктор Вікторович також нічим довести не зміг. Хіба що зауважив, що є довідка (яку знову ж таки просто забув взяти з собою) від однієї із сільських рад, яка підтверджує, що при будівництві «Чернівцігазом» газопроводу на її території гроші селян і бюджетні гроші взагалі не використовували. Яким коштом велося будівництво - залишилося невідомим. В.Максимов переконаний, що замовний характер дій чернівецької міліції пов’язаний з тим, що «РосУкрЕнерго» після відмови акціонерів кількох західних облгазів продати акції перейшла до більш рішучих дій, використовуючи як інструмент силові структури у своїх рейдерських намірах захопити ці підприємства.

Однак днями історія з розкраданням газових мільйонів вийшла на новий виток. Своє вагоме слово сказало обласне КРУ, обурене заявами керівництва «Чернівцігазу», що, мовляв, ревізори не знайшли у них жодних порушень.

- Шукати було дуже важко, оскільки правління ВАТ відмовлялося надавати нам будь-яку інформацію, усіляко ухиляючись від зустрічі з нашими ревізорами, - зазначив начальник контрольно-ревізійного управління у Чернівецькій області Іван Дребот. - Довелося по крихтах збирати її через запити до різноманітних інстанцій, що забрало чимало часу. Картина вималювалась доволі сумна. «Чернівцігаз» уклав договори з трьома підрядними організаціями м.Києва, на рахунки яких протягом листопада 2005-го - березня 2006 років й «упали» державні 20 млн. грн. Під час ревізії встановлено, що зазначені фірми завищували коефіцієнт визначення розміру кошторисного прибутку та адміністративних витрат, обсяги виконаних робіт, ще й потім повторно враховуючи ці роботи, неправильно застосовували ресурсні елементи кошторисних норм. У результаті загальну вартість будівництва 40 км газопроводів завищено на 6694,8 тис. грн. До речі, ці самі київські фірми залучалися і в інші області західного регіону. Є всі підстави припустити, що такі самі масштабні порушення мали місце при використанні й інших коштів, виділених ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» на спорудження газопроводів. Нагадаю, що всього на прокладання газових труб у п’яти західних областях - Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій - було спрямовано 400 млн. грн. Загальну суму завданих державі збитків оцінюють у 134 мільйони.

Цікаво, що, взявши гроші, київські підрядники так і не довели до пуття газову трубу. (Між іншим, як запевняє Іван Дребот, колектив «Чернівцігазу» цілком міг сам впоратися з будівництвом без «варягів», але його від робіт красиво відсторонили, що наштовхує на додаткові роздуми. Від цього область втратила 4,5 млн. грн. відрахувань податків до бюджету та різних фондів.) 35-кілометровий газопровід в експлуатацію так і не ввели і не передали на баланс ДК «Укртрансгаз». Хоча за договорами, укладеними між ВАТ «Чернівцігаз» і столичними виконавцями, кінцевий термін настав ще у грудні. До того ж, у своїх фінансових звітах товариство зазначило 1,3 млн. грн., які пішли на газифікацію сіл у Заставнівському, Хотинському, Новоселицькому та Сокирянському районах. Однак на запит КРУ голови сільських рад повідомили, що люди по селах вкладали у газопроводи власні гроші, які у звітах газовиків не зафіксовані. Пропорції невідомі. Наразі обласна прокуратура під тиском незаперечних фактів ревізійної перевірки вимушена була приєднатися до перевірки газовиків. Зокрема, правоохоронці наполегливо шукають київських підрядників, яких ревізори за юридичними адресами фірм виявити не змогли.

Хтозна, можливо, зміна власника - не так уже й погано для «Чернівцігазу». Адже, за словами в.о. голови правління Віктора Максимова, підприємство убите, має величезні мільйонні борги. Не схоже, що неспокійна обстановка в «Чернівцігазі» виникла лише через міліцейські перевірки. «Останнім часом звільнилося 15 висококваліфікованих працівників, заміну яким знайти дуже важко, - сказав Віктор Максимов. - Людей не влаштовує низька зарплата». А невдоволення людей не могли спровокувати ні Фірташ з Кулішем, ані Горбатюк з Дреботом.

За великим рахунком, області давно слід розібратися зі своєю газотранспортною системою, а заодно і з підприємством, що тривалий час її розбудовувало, експлуатувало та обслуговувало. Торішня інвентаризація виявила досить дивні речі. Третина газопроводів не має законного власника. Мінпаливенерго переконане, що вони належать державі. Хоча документів, що підтверджують це, немає. До того ж, як тепер офіційно з’ясувалося, вони будувалися за гроші людей, які часом віддавали останню копійку, аби мати газ у своїх оселях, так його і не дочекавшись. Ніхто не може також сказати, скільки взагалі пішло мільйонів на будівництво буковинських газопроводів, скільки з них - приватних коштів населення, бюджетних і місцевих громад. Віктор Максимов переконаний, що нема механізму визначення фінансових часток. Правоохоронці думають інакше і намагаються поставити крапки над «і» в заплутаних газових колізіях.

Тим часом «Нафтогаз України», як і обіцяв, розірвав контракт з «Чернівцігазом». 29 грудня трьохтисячний колектив підприємства перейшов у підпорядкування чернівецького філіалу ДК «Торговий дім «Газ України». Однак «Чернівцігаз» відмовляється передавати обласні газотранспортні мережі зі свого балансу.

- Можливо, питання доведеться вирішувати в судовому порядку, - каже директор чернівецького філіалу «Газу України» Іван Козар. - Втім, працівникам, зайнятим на газових мережах області, нема чого хвилюватися, як і споживачам газу. Всі робочі місця буде збережено. Навіть запрошуватимемо нових спеціалістів, бо роботи багато.