UA / RU
Підтримати ZN.ua

«СУМИОБЛЕНЕРГО», ДУБЛЬ ДРУГИЙ

Ситуація, що виникла минулого тижня у ВАТ «Тернопільобленерго», для тихої провінції мала ефект вибуху...

Автор: Роман Якель

Ситуація, що виникла минулого тижня у ВАТ «Тернопільобленерго», для тихої провінції мала ефект вибуху. У п’ятницю генеральний директор, в.о. голови правління Ігор Юхимець звично приїхав на роботу, але на територію підприємства охорона його не пропустила. Сценарій зміни керівництва місцевої енергопостачальної компанії за силовим «почерком» нагадував події у Сумах двотижневої давності, проте за задумом і виконанням істотно відрізнявся.

У ВАТ «Сумиобленерго» приватним компаніям-акціонерам і генеральному директорові Левону Варданяну вирішили помститися партії та перші фігури влади. Генерального усунули з посади, зробивши ставку на фінансового директора компанії. У Тернополі сталося по-іншому. Заміну першій особі не виставляли. Наказ про звільнення і передачу повноважень одного гендиректора іншому на світ не з’явився. Швидше за все, ініціатори силового перевороту не були на всі сто впевнені у своєму успіху.

Генеральний директор, що свого часу здобув свою посаду з допомогою керівників Інвестпулу, блискуче подбав про тил і миттєво заручився підтримкою Мінпаливенерго. Міністерські чиновники, прихопивши керівництво облдержадміністрації, прибули у Тернопіль того ж дня ввечері. Було терміново скликано засідання правління, на якому довіру Ігореві Юхимцю висловили всі члени керівного органу. Наступного дня біля підприємства ще стояв посилений наряд міліції, однак було зрозуміло, що «революція» захлинулася.

Один із відповідальних чиновників облдержадміністрації, який побажав залишитися неназваним, таку узгодженість дій владних структур пояснив кількома причинами:

— Сама спроба зміни керівництва енергетичної компанії, так би мовити, за одну ніч, свідчить про те, що державу кидають, що вона опинилася на узбіччі процесів управління такою важливою галуззю екоміки, як електроенергетика. Сформувалося законодавство, за яким ми не можемо оперативно впливати на прийняття важливих рішень, щорічно збирати збори акціонерів енергопостачальних компаній, хоча наприклад, у ВАТ «Тернопільобленерго» державі належить контрольний пакет акцій — 51 відсоток. І тому в кризовій ситуації, коли неможливо знайти механізм узгодження інтересів держави та приватних власників обленерго, фігура І.Юхимця як генерального директора нас задовольняє. За багатьма важливими показниками роботи — рівнем збору коштів від споживачів, розрахунків з ДП «Енергоринок», ремонтом і будівництвом ліній електропередач — ВАТ «Тернопільобленерго» посідає непогане місце серед інших енергопостачальних компаній в Україні.

Позиція генерального директора ВАТ «Тернопільобленерго» Ігоря Юхимця була чіткою:

— Я представляю насамперед інтереси держави, якій належить контрольний пакет акцій і яка повинна контролювати всі процеси в обленерго. А воювати з державою — це утопія.

— Але ж, Ігоре Юрійовичу, понад 42 відсотки ВАТ «Тернопільобленерго» зосередила в руках група приватних компаній, близьких до Інвестиційного пулу. Які у вас нині відносини з їх найбільшими власниками?

— Відверто кажучи, дуже непрості. Однак я сподіваюся, що у них вистачить здорового глузду.

Держава випустила з уваги причини, які дестабілізують роботу електроенергетики і загрожують енергетичній безпеці. І як наслідок — перевороти чи спроби переворотів в енергетичних компаніях, які відкидають Україну до рівня ряду африканських держав 60-х років минулого століття. Важко повірити, що невдала «революція» в Тернополі буде останньою.