Упродовж останніх кількох місяців тему рейдерства та переділів власності в Україні активно обговорюють практично на всіх рівнях. Створюються міжвідомчі комісії, на круглих столах і семінарах лунають пропозиції, ініціативи, представляються проекти законодавчих актів та інших нормативних документів... Проте все це мало впливає на події в країні. Сьогодні під прицілом — уже не тільки великі промислові підприємства, а й середній бізнес.
Останнім часом випадки рейдерства в Україні з одиничних перетворилися на системне явище, а масштаб захоплень приватної власності став загрозливим не тільки для конкретної галузі бізнесу, а й для держави загалом. Уже очевидним є факт погіршення інвестиційного клімату, не кажучи про те, що факти незаконного поглинання підприємств перекривають Україні й так дуже слабко видимий шлях до євроінтеграції.
Загарбників цікавить насамперед можливість одержання або недооцінених активів, або підприємств, у власності яких перебувають цінні ділянки землі й нерухомість. По суті, під загрозою перебувають практично всі підприємства, розташовані в межах великих міст. Причому є уже випадки спроб перегляду приватизації більш як десятирічної давності, тобто викупу через оренду.
Класичною багатоходівкою стала одна з таких спроб. Якась організація орендарів вирішила усунути від прийняття рішень головного акціонера — компанію «ДіК», яка володіє 79% статутного фонду донецького ТОВ «Ремпобуттехніка».
Інтерес для рейдерів становив не сам бізнес підприємства, який повною мірою виправдовує свою назву й справді полягає в ремонті техніки, а нерухомість у центрі Донецька — будівля загальною площею понад 9 тис. кв. метрів.
Ще в середині 90-х, що називається, на зорі приватизації трудовий колектив залучив інвестора — комерційну структуру зі сторони, взяв гроші та успішно викупив підприємство. Повертати борг грошима ні в трудового колективу, ні в дирекції особливого бажання ніколи не було, тому кредит було погашено частками в статутному фонді товариства. Усе як належить: рішення загальних зборів учасників і процедура з передачі прав, завірена нотаріусом. У результаті інвестор одержав 79% у статутному фонді, а трудовий колектив — решту.
Пізніше підприємство було перереєстровано й нині називається ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД». 10 років воно спокійно працювало й в міру можливостей розвивалося.
Десятиріччя такий статус усіх улаштовував. Та в 2005-му в країні випустили на волю джина реприватизації — і понеслося.
Міноритарії вирішили переграти ситуацію. Почали позиватися, але особливого успіху не домоглися, тому що приватизацію було проведено цілком законно. Тоді в хід пішли більш серйозні ресурси та аргументи.
На тлі серії судів, у яких організації орендарів ніяк не вдавалося довести своє право на бажаний об’єкт нерухомості, раптом виникла кримінальна справа проти Петра Кіговича — одного з засновників ТОВ «ДіК», який обіймав на той час посаду голови ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД». Його звинувачували в посадовому злочині, що передбачало відповідальність за статтею 191 Кримінального кодексу України.
З надзвичайною швидкістю Кіговича затримали й помістили в слідчий ізолятор. Як зазначає адвокат ТОВ «ДіК» Руслан Браславський, головною метою тримання його клієнта в слідчому ізоляторі було зламати людину: «Уявіть собі умови утримання в наших ізоляторах... не кажучи вже про те, що Кіговичу відмовили в доступі до ліків, попри те, що він хворіє на цукровий діабет».
За словами Браславського, після попереднього затримання Кіговича заарештували, і він понад два місяці перебував під вартою. «А після цього судові органи та органи прокуратури визнають дії співробітників міліції з порушення кримінальної справи та утримання під вартою незаконними. І все, жодних вибачень, ніяких відшкодувань шкоди моральному та фізичному стану», — коментує Браславський.
Поки топ-менеджер мажоритарного акціонера «Ремпобуттехніки» перебував під арештом, опоненти час не гаяли. Тривали судові дебати, які в результаті довели й без того очевидний факт: компанії «ДіК» належить 79% «Ремпобутехніки», організації орендарів — 21%, власником спірних об’єктів нерухомості є ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД».
Проте рішення судів не поставили крапки в усій історії. Організація орендарів вдається до чергової спроби. Близько року тому за її ініціативою проводять загальні збори акціонерів ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД», проте... без участі ТОВ «ДіК», що володіє 79% у статутному фонді.
Звідки міг узятися на таких зборах необхідний кворум, абсолютно незрозуміло. Однак вони приймають рішення про зміну керівника підприємства, тобто Кіговича. Новим директором стала представник організації орендарів Вікторія Сидоренко.
До того ж кілька місцевих судів Донецька (Кіровського і Ленінського районів) приймають ухвали про припинення діяльності ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД» і передають право розпорядження власністю, зокрема, об’єктами нерухомості, організації орендарів.
Як зазначає Браславський, «судові рішення Кіровського і Ленінського районних судів не тільки повністю суперечать вимогам чинного законодавства України, оскільки прийняті за відсутності зацікавлених осіб — ТОВ «ДіК» і ТОВ «Ремпобуттехніка ЛТД», а й прямо суперечать рішенням Господарського суду Донецької області, які були схвалені й залишені без змін усіма судовими інстанціями, зокрема Верховним судом України».
Згодом рішення Кіровського і Ленінського райсудів було скасовано Донецьким апеляційним судом.
Цікаво, що, за словами адвоката, судді Ленінського районного суду прийняли безліч дуже сумнівних постанов і рішень. Наскільки вони об’єктивні, сказати важко. Річ у тім, що, за словами пана Браславського, голова організації орендарів «Ремпобуттехніки» Вікторія Сидоренко — дружина голови Ленінського суду м. Донецька. Далеко не факт, що ця обставина сприяє абсолютно неупередженому розгляду справи.
Програвши всі судові процеси, керівництво й члени організації орендарів «Ремпобуттехніки» вирішили просто захопити підприємство. А коли це не вдалося, обвинуватили в захопленні опонентів.
За словами засновника ТОВ «ДіК» Петра Кіговича, членами організації орендарів у «Ремпобуттехніці» за допомогою охоронного підприємства «Ягуар» 29 січня 2007 року було здійснене рейдерське захоплення тієї самої ласої будівлі по проспекту Леніна в Донецьку.
1 лютого 2007 року атака повторилася, проте цього разу організація орендарів обвинувачує в захопленні своїх опонентів — компанію «ДіК», і за її заявою миттєво відкривають кримінальну справу.
Адвокат ТОВ «ДіК» Руслан Браславський називає все, що відбувається, абсурдом: «Яким чином власник, права якого підтвердили суди всіх можливих інстанцій, може захопити свою ж будівлю? Це абсурд... Думаю, це може прямо свідчити про корупційні дії ряду осіб, спрямовані на незаконне позбавлення прав власності».
Звернення власників 79% «Ремпобуттехніки» до правоохоронних органів у зв’язку з черговими спробами захоплення підприємства тривалий час залишалися без відповіді. Сьогодні матеріали даної рейдерської історії вивчають у Генеральній прокуратурі.
На початку лютого міністр внутрішніх справ Василь Цушко поставив завдання керівництву МВС вирішити питання, пов’язані з рейдерством. Цього тижня під керівництвом першого віце-прем’єра Миколи Азарова відбулося засідання Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств. Держава, нехай і з запізненням, почала розуміти всю небезпеку того, що відбувається.
Однак сказати, що цією логікою стали керуватися і на місцях, зарано. Рейдери все ще можуть розраховувати й на судову підтримку, а іноді — і на бездіяльність правоохоронної системи. І допоки їх не позбавлять такої можливості, вони діятимуть.