UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Пресмаш»: за законами удільного князівства

На жаль — і для інвесторів, і для України в цілому, — подібні ситуації, коли керівники підприємств утримують рейдерськими способами контроль над ними і поводяться як одноосібні власники, типова.

Автор: Ірина Скрипникова

Поки президент Віктор Янукович регулярно зазиває інвесторів в Україну і вимагає від уряду та місцевої влади створювати інвесторам режим найбільшого сприяння, сміливцям, які ризикнули вкласти гроші в українські підприємства, доводиться буквально битися за здійснення своїх інвестиційних планів. Не дивно, що в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business-2012 Україна опинилася на 152-й позиції зі 183.

І головна проблема, на яку наражаються інвестори в нашій країні, - неможливість протистояти рейдерським схемам, захистити свої інвестиції та права в українських судах. Один із найяскравіших прикладів - ситуація на івано-франківському заводі «Пресмаш». Тут одна людина - голова правління підприємства Богдан Пукиш - уже п’ять років не пускає на підприємство стратегічного інвестора.

З моменту придбання у 2007 році державного пакета акцій на аукціоні, організованому ФДМ, компанії «КУА «Парангон» (Севастополь) і «Україна-Капітал» (Дніпропетровськ) здійснили вісім спроб провести збори акціонерів підприємства і вступити у свої права акціонерів. За чинним законодавством, такі збори мають проходити на вимогу акціонера, що володіє 10% або більше акцій, при тому що «КУА «Парангон» і «Україна-Капітал» володіють більш як 50% акцій підприємства.

Однак усі ці спроби було зірвано через відмову голови правління «Пресмашу» Богдана Пукиша, який контролює близько 43% акцій підприємства, взяти в них участь. Систематична неявка на збори Б.Пукиша не дозволила забезпечити необхідний для проведення зборів акціонерів кворум.

Щоправда, минулого тижня з’явилася надія, що в цій історії нарешті восторжествує закон. Слідчий відділ Державної податкової служби в Івано-Франківській області розпочав розслідування кримінальної справи, порушеної щодо керівництва «Пресмашу». Справа розслідується за ознаками злочинів, скоєних керівництвом заводу ще за попередньої влади і передбачених ч. 2 ст. 15 - ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 209 КК України (за фактом замаху на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб службовими особами ВАТ «Пресмаш», зловживання повноваженнями юридичної особи приватного права, а також легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом).

17 травня на підставі постанови слідчого, санкціонованої прокуратурою області, голову правління «Пресмашу» відсторонено від посади.

Крім того, як повідомило агентство «Українські новини», 16 травня 2012 року Львівський апеляційний господарський суд підтвердив рішення Івано-Франківського господарського суду від 16 лютого цього року. Цим рішенням Богдан Пукиш зобов’язується депонувати глобальний сертифікат і завершити процес дематеріалізації реєстру акціонерів.

Через те, що пан Пукиш відмовлявся виконати рішення Івано-Франківського господарського суду та утримував у себе реєстр акціонерів, було зірвано намічені на 27 квітня 2012 року загальні збори акціонерів заводу «Пресмаш». На цих зборах співвласники підприємства планували порушити питання про переобрання його керівних органів, оскільки ще в травні 2011 року закінчився п’ятирічний строк, на який обиралися наглядова рада і правління «Пресмашу».

Видання «Цензор.нет» у матеріалі «Інвестори - під пресом» зазначає, що ситуація із правами акціонерів на «Пресмаші» украй негативно впливає на інвестиційну привабливість України загалом і суперечить заявам президента Віктора Януковича про створення максимально сприятливого клімату для інвесторів у нашій країні.

На жаль - і для інвесторів, і для України в цілому, - подібні ситуації, коли керівники підприємств утримують рейдерськими способами контроль над ними і поводяться як одноосібні власники, типова для України. У наявності недосконалість впливу органів державної влади на порушників чинного законодавства.

Не виключено, що й цього разу голова правління «Пресмашу» та його заступники в місцевій владі дозволять собі проігнорувати рішення суду і продовжать демонстративно дискредитувати зусилля президента Януковича зі створення в Україні «райського куточка» для інвесторів. Якщо так і буде, івано-франківським «Пресмашем» можна буде лякати інвесторів як Бабаєм. А також готуватися до того, що в рейтингу Doing Business-2013 Україна посяде вже не 152-ге місце зі 183, а «почесне» 183-тє…