UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін здивував забудовників

Збулася мрія противників будівництва торговельно-розважального центру «Троїцький» на площі перед Національним спортивним комплексом «Олімпійський»...

Автор: Володимир Коваленко

Збулася мрія противників будівництва торговельно-розважального центру «Троїцький» на площі перед Національним спортивним комплексом «Олімпійський». Забудовник — ТОВ «Юджин» — погодився на знесення будівлі до нульового рівня на умовах компенсації. Проте, як влучно висловилася з цього приводу «Українська правда», «влада не змогла знести його навіть на папері». Заплановане на минулу середу підписання меморандуму про демонтаж торговельно-розважального центру між Кабінетом міністрів України, Міністерством у справах сім’ї, молоді й спорту, Київською міськадміністрацією, Федерацією футболу України і ТОВ «Юджин» не відбулося. Буквально за кілька хвилин до зустрічі в Кабміні забудовникові повідомили, що вирішили перенести підписання завізованого всіма сторонами документа як мінімум на тиждень.

Відповідно до умов меморандуму, до 1 лютого ц.р. має бути створено робочу групу з визначення збитків ТОВ «Юджин» і міської громади, а також витрат, пов’язаних із будівництвом і демонтажем споруди. До неї мають увійти представники Кабміну, КМДА і забудовника. Робоча група має також визначити долю підземної частини комплексу, а також численних інженерних комунікацій, прокладених забудовником. Підземна частина центру, призначена для влаштування паркінгу, залишається у власності забудовника, який висловив готовність як експлуатувати її самостійно, так і продати місту чи стадіону.

Крім того, відповідно до меморандуму, до 1 березня 2008 року Кабмін і КМДА мають прийняти рішення про механізм відшкодування збитків і витрат забудовника і міста. КМДА забезпечує демонтаж до 1 травня 2008 року надземної частини «об’єкта незавершеного будівництва». Міністерство сім’ї, молоді й спорту забезпечує проектування й організацію робіт із реконструкції НСК «Олімпійський» до 2010 року, а Федерація футболу України інформує УЄФА про демонтаж об’єкта й перебіг реконструкції стадіону.

Наївно думати, що, відкладаючи підписання меморандуму, влада вирішила трохи краще обміркувати численні пропозиції забудовника змінити проект, зробити проходи для болільників й органічно вписати будівлю в комплекс стадіону. Не хотілося б також думати, що на якомусь із численних рівнів узгодження виникла спокуса поторгуватися. Мовляв, якщо «Юджин» під тиском Генпрокуратури й судових рішень погодився на знесення свого багатостраждального об’єкта, то, можливо, варто його «дотиснути» і з обсягом компенсації? Або ж, о жах, втратиться чинник, на який можна списувати всю тяганину з підготовкою країни до Євро-2012!

Поки що це все здогади. За офіційною інформацією уряду, меморандум недопрацьований: його підписанню перешкоджають «певні технічні проблеми». У Кабміні також запевнили, що всі питання буде вирішено на най­ближчому засіданні уряду 30 січня. «Варто нагадати, що представники влади вже протягом кількох років не можуть досягти узгодженої позиції з питання «Троїцького», — говориться в заяві ТОВ «Юджин» із цього приводу.

Правда, за інформацією низки ЗМІ, проблеми виникли зовсім не технічні. За словами представника інвесторів Сергія Овчиннікова, йдеться взагалі не про суму, а про «складніший механізм». Проте експерти з нерухомості дружно оцінюють її обсяг у 200—250 млн. дол. Отже, в окремих урядовців виникло цілком очікуване запитання, де держава візьме ці кошти, держбюджетом не передбачені.

Треба зазначити, що це питання неодноразово ставило й ТОВ «Юджин». Забудовник довго не погоджувався на компенсацію за знесення саме тому, що не бачив гарантій її виплати з коштів держави. Справді, не з чиновників же, які видали всі дозволи на будівництво, стягувати ці кошти... Хоча, напевно, якби прокуратура взялася за них, а не за забудовника, то витрусила б із них і більшу суму.

З іншого боку, недаремно ТОВ «Юджин» усі ці роки наполягало на повній законності й обгрунтованості будівництва ТРЦ «Троїцький». За даними обізнаних джерел, Генпроку­ратура, яка в інтересах Кабміну подавала до Господарського суду позов про знесення споруди, зробила висновки, що в забудовників сильні правові позиції. І спрогнозувала, що в разі переведення конфлікту винятково в судову площину справа може затягтися на довгі роки. А разом із нею — і реконструкція стадіону, яка поставить під загрозу проведення чемпіонату. В результаті уряд погодився на компенсацію.

Нагадаємо, що ТОВ «Юджин» оформило користування цією земельною ділянкою ще 2002 року. Тоді ж у всіх містобудівних інстанціях було затверджено проект торговельно-розважального центру й отримано дозвіл на виконання будівельних робіт.

Проект будівництва ТРЦ «Троїцький» було розроблено з участю архітектурного бюро Benoy (Лондон), разом із консультантами Cushman&Wakefield, Healey&Baken (теж Лондон), з урахуванням усіх вимог до евакуації болільників. Після введення в експлуатацію центр міг би ввійти в трійку найкращих у Центральній і Східній Європі. Він міг би дати місту понад 3 тис. нових робочих місць. А податкові платежі до бюджету від розташованих там підприємств становили б понад 50 млн. грн. на рік.

Спочатку викопали величезний котлован, потрібний для будівництва найбільшого в місті підземного паркінгу. За дивним збігом обставин, претензії до будівництва почалися, коли виконали найдорожчу частину робіт: відвели підземні води й перенесли Прозорівський колектор. Крім того, інвестор узяв на себе соціальну складову проекту — ремонт Дому дитячої творчості, перенесення Троїцького ринку і торгових павільйонів. Проте найпотужніша хвиля претензій почалася після завоювання Україною права проводити чемпіонат Європи з футболу 2012 року.

Забудовник провів три експертизи з оцінки евакуації глядачів із НСК «Олімпійський». Першу провела кафедра міського будівництва Київського національного університету будівництва й архітектури. Другу — французька компанія ATN, яка була офіційним консультантом комітету з проведення Кубка світу у Франції 1998 року й проводила такі експертизи паризького Stade de France, стадіонів у Марселі, Бордо й Сент-Етьєні. Третя — УкрНДІПБ МНС України. Влітку 2007 року було проведено додаткову експертизу — французька компанія EMSYSS розробила комп’ютерну модель пішохідних потоків при евакуації глядачів, яка також довела безпеку будівництва.

Щоб заспокоїти громадськість, восени минулого року ТОВ «Юджин» висловило готовність внести в проект ТРЦ зміни: створити прохід через перший поверх, що дозволило б глядачам проходити через територію комплексу так само, як і до його будівництва (до речі, до будівництва комплексу площу перед стадіоном займав Троїцький ринок, який ще більше заважав проходу глядачів — і ніхто жодних претензій до нього не мав). Забудовник також готовий був узяти на себе роботи з вертикального перепланування стадіону — будівництво нових виходів на вулицю Димитрова й до готелю «Русь», які могли б розвантажити потоки глядачів, а також замінити стару огорожу «Олімпійського» на нову, яка забезпечила б більшу пропускну здатність виходів.

— Нам безумовно шкода свого дітища, і ми, як і раніше, вважаємо, що в проект можна було б внести зміни, які підвищили б безпеку виходу глядачів із території НСК «Олімпійський», — говорить Сергій Овчинніков. — Проте, з огляду на те, що ТРЦ «Троїцький» перетворився в громадській свідомості мало не на головну перешкоду в підготовці до Євро-2012, ми вирішили піти на поступку й погодитися на демонтаж надземної частини будівлі. Природно, на умовах компенсації зазнаних нами витрат.