UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дожили до захоплення газових об’єктів?

Уже мало кого здивуєш в Україні тим, що на різноманітних спірних приватизаційних об’єктах період...

Автор: Іван Гонта

Уже мало кого здивуєш в Україні тим, що на різноманітних спірних приватизаційних об’єктах періодично влаштовуються «маски-шоу», коли нові або старі власники намагаються відстояти свої інтереси, залучаючи озброєних людей.

Це й багатомісячна облога Нікопольського заводу феросплавів, і спроби захоплення деяких обленерго. Тепер ось дійшла черга і до газотранспортної галузі. Ні, це не іноземний десант висадився для захоплення української газотранспортної системи. Усе прозаїчніше, але далеко не безпечно.

14 вересня на Первомайській газонаповнювальній станції (ГНС), що належить ВАТ «Миколаївгаз», з’явилися озброєні люди й зажадали передати їм, як новим власникам цієї ГНС, усю документацію. А співробітників попросили залишити об’єкт.

Усе б нічого, та тільки законного права захоплювати в такий спосіб дуже небезпечний із технологічної точки зору об’єкт ці люди, котрі навіть до пуття не відрекомендувалися (якщо не вважати посвідченням особи зброю), не мали.

Передісторія цієї акції банальна. Ще 1998 року, коли створювався НАК «Нафтогаз України», у його статутний фонд було передано держпакети акцій тепер уже колишніх обл- і міськгазів (перетворених на ВАТ з газопостачання й газифікації). Отож, тоді НАК було передано зокрема 50% плюс одна акція «Миколаївгазу». Інші акції цього ВАТ приватизовано. Але власником основного пакета акцій «Миколаївгазу» все-таки є держава в особі НАК «Нафтогаз України». Потім у такого привабливого об’єкта, як Первомайська ГНС (вона входить до складу «Миколаївгазу»), з’явився покупець. І хоча по гарячих слідах рішення про його продаж було в судовому порядку оскаржено, аукціон з продажу першотравневої ГНС усе-таки відбувся, і його переможцем стало ТОВ «Укргазсервіс».

Таким чином, 15 листопада ще 2003 року, усупереч рішенню суду, що призупинило продаж ГНС, цей об’єкт продали. Причому всупереч чеканням продано за вельми скромну суму — 2 млн. 600 тис. грн. (об’єкт продавали для погашення податкового боргу, що на той момент був у ВАТ), хоча відповідно до експертної оцінки вартість ГНС за станом на 31 січня 2003 року становила 5 млн.147,714 тис. грн. Іншими словами, від продажу цього об’єкта газової галузі держава може недоотримати понад 2 млн. грн.

Не можна сказати, що керівництво «Миколаївгазу» аж до 14 вересня поточного року сиділо склавши руки й не намагалося повернути об’єкт до складу свого ВАТ, тим паче що й технологічно це цілком виправдано. Протягом 2003—2005 років ВАТ «Миколаївгаз» оскаржувало дії, спрямовані на продаж частини свого майна, у судових інстанціях. І за станом на момент захоплення Первомайської ГНС остаточного рішення суд ще не виніс. Зате існувала заборона на відчуження майна до остаточного судового рішення. Проте групу захоплення Первомайської ГНС 14 вересня це не зупинило. На жаль, і звернення до місцевих правоохоронних органів конкретних результатів не дало: вони про щось поговорили з озброєними людьми на території Первомайської ГНС і, не давши керівництву цього об’єкта бодай якихось переконливих пояснень, пішли геть.

Первомайська газонаповнювальна станція на момент написання цього матеріалу (п’ятниця, 16 вересня) вже третій день була захоплена озброєними «новими господарями» цього газового об’єкта. Дивно, що, володіючи контрольним пакетом «Миколаївгазу», на ситуацію належним чином не відреагували відповідні служби, НАК «Нафтогаз України».