UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Бліц-Інформ»: арешт як стимул для продажу?

Несподіваний арешт президента холдингової компанії «Бліц-Інформ» Сергія Мельничука став подією тижня...

Автор: Ігор Маскалевич

Несподіваний арешт президента холдингової компанії «Бліц-Інформ» Сергія Мельничука став подією тижня. Такого ще не було: за лічені дні до виборів затримання керівника найбільшого у країні видавництва виглядало на рідкість вибухонебезпечним. А головне — не дуже зрозумілим. Приводом стало обвинувачення в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах.

Справа була порушена податковою міліцією за вказівкою Генеральної прокуратури ще в березні і дотепер тяглася без особливої напруги. «Бліц-Інформ» обвинувачення заперечив, заявляючи, що «за час слідства правоохоронні органи здійснили 20 перевірок фінансово-господарської діяльності підприємства: податкова інспекція перевіряла холдинг 10 разів, податкова міліція — сім разів, Служба безпеки України — один раз, Контрольно-ревізійне управління — двічі». І при цьому перевіряючі не виявили грубих порушень податкового законодавства.

У Деснянському районі Києва, де промислових підприємств раз, два та й край, компанія є бюджетоутворюючою. Переважна більшість із 4,5 тис. її працівників — жителі столичного Лівобережжя.

Загалом, те, що схеми мінімізації оподатковування застосовувалися, випливало навіть зі звітів самого «Бліц-Інформу»: при обігу в 578,1 млн. грн. за 2003 рік сплачені податки декларувалися в 60 млн. грн., тобто близько 10%. Проте навряд чи це виходило за межі закону. Принаймні, за словами керівництва видавничого холдингу, міжнародні аудиторські компанії KPMG і Ernst&Young дійшли висновку «про повну законність проведених угод» і відразу констатували, що цей факт «не був узятий до уваги прокуратурою».

Після багатогодинних консультацій і розгляду поданих сторонами аргументів у справі суддя Деснянського суду винесла вердикт про затримку Сергія Мельничука на 10 діб із поміщенням його до ізолятора тимчасового утримання. Після оголошення рішення Сергієві Івановичу стало погано (він хворий, основний діагноз — цукровий діабет). У результаті він був госпіталізований у клініку «Медиком», де його палату майже добу охороняв збройний наряд міліції. Потім запобіжний захід було скасовано, і президента холдингу звільнили під заставу.

Ігор Каневський, головний редактор газети «Бізнес», яка входить у холдинг, заявив, що затримка пов’язана з тиском на видання через публікацію у ньому критичних матеріалів. Очевидно, це також може мати місце. Хоча останнім часом після зміни керівництва податкової відносини «Бліц-Інформу» та ДПАУ явно поліпшилися.

Загалом, особливих причин для негайної затримки Мельничука не спостерігалося. Більше того, вже після того, що сталося, керівник прес-служби ДПАУ Андрій Майснер зазначив, що податкова «завжди цінувала об’єктивну позицію видань, які входять до складу холдингу, зокрема газети «Бізнес». Участь податківців у затримці Сергія Мельничука було пояснено тим, що, відповідно до закону, в розгляді справ, пов’язаних із порушенням податкового законодавства, мають брати участь представники ДПАУ.

У симпатіях до опозиції керівництво холдингу теж особливо не помічене: свого часу Мельничук ішов у парламент за дуже «правильною» есдеківською квотою. І ще зовсім недавно Сергій Іванович від імені видавництва «Бліц-Інформ» і його працівників звернувся до головного кандидата в президенти від влади з обіцянкою повної підтримки. І навіть «синівської і братерської допомоги».

А коли немає очевидних політичних мотивів, дії Генеральної прокуратури неминуче розглядатимуться під іншим кутом зору — кому це вигідно. Схоже, причини затримки керівника видавничого холдингу лежали саме в економічній площині, й не факт, що захищалися насамперед інтереси бюджету.

За кілька років від початкової команди у видавництві майже нікого не залишилося, причому в жовтні минулого року зміна керівництва холдингу відбувалася зі скандалом, взаємними обвинуваченнями та судовими позовами. Протягом останніх кількох місяців відбувалися консультації про продаж акцій «Бліц-Інформу». В цій обстановці арешт Сергія Івановича, котрий володіє 99,2% акцій, цілком міг уплинути на механізм формування остаточної ціни пакета, що продається. До речі, ще навесні, при порушенні кримінальної справи, було накладено арешт на акції підприємства та заборонено проведення зборів акціонерів.

Раніше з’являлася інформація, що холдинг коштує не менш як півсотні мільйонів доларів. Утім, його керівництво цю цифру не підтверджує.

Зате відомо, що Мельничук одержав, як мінімум, дві пропозиції про продаж компанії «за безцінь». Щоправда, на думку віце-президента ЗАТ ХК «Бліц-Інформ» Олексія Усенка, «він не може визначити, від чийого імені діяли ці посередники».

Наскільки відомо, раніше інтерес до холдингу та його найбільш розкрученого проекту — «штандарта молодої української буржуазії» тижневика «Бізнес» — виявляли неослабний інтерес представники донецьких ділових кіл.

Зрештою, бувають пропозиції, від яких неможливо відмовитися. І не обов’язково йдеться про гроші. Іноді й свобода може недешево коштувати. Такі приклади в Україні вже були — пригадаймо той-таки «Союз-Віктан»...

Якщо нинішня ситуація з «Бліц-Інформом» — це лише відпрацьовування нових методів ведення переговорів про зміну власника, і незабаром вони стануть у країні масовою практикою, варто було б оголосити про це офіційно. Дана інформація безсумнівно становить комерційний інтерес. І не лише для преси.