UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Україні – у фокусі найбільшого в Азії форуму безпеки

Очільники оборонних відомств з усього світу зібралися в Сінгапурі на найбільший в Азії форум безпеки, щоб обговорити основні загрози в умовах зростання напруженості між США та Китаєм. Війна в Україні – також на порядку денному і в фокусі, пише Bloomberg

Читайте також: Китай закликав НАТО припинити називати його «загрозою» та розпалювати регіональні конфлікти

Глава Пентагону Ллойд Остін і його китайський колега Лі Шанфу потиснули один одному руки у вечір відкриття конференції, але було мало ознак потепління між двома найбільшими економіками світу. Як сказав Остін у суботу, військово-морські сили США та Канади провели кораблі через Тайванську протоку, що Пекін вважає актом конфронтації.

Читайте також: Війна РФ проти України не змінила погляди Китаю щодо можливого нападу на Тайвань — аналітики

У найдраматичніший момент конференції в суботу міністр оборони Індонезії зробив "мирну пропозицію" в спробах припинити війну Росії проти України. Але міністр оборони України відхилив цю пропозицію, яка полягала в тому, щоб залишити російські війська на українській території.Міністр констатував, що це звучить як російська пропозиція.

У програмній промові в неділю вранці міністр оборони Лі сказав, що він бачить світ, який «далекий від спокою» і в якому панує «відроджуваний менталітет холодної війни».

Читайте також: Повернення до «холодної війни»: НАТО планує ухвалити оборонні плани на випадок конфлікту з РФ — Reuters

Ніколи конкретно не цитуючи США, Лі критикував «знущання» та «гегемонію», яким, за його словами, ніколи не можна дозволяти пустити коріння в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. І він посилався на «так званий порядок, заснований на правилах», який, за його словами, застосовувався вибірково.

За його словами, Китай відданий підтримці миру в таких місцях, як Близький Схід і Україна. Тим часом «деяка країна розширює військові бази, зміцнює військову присутність і посилює» гонку озброєнь. Він сказав, що напруженість зростає в Індо-Тихоокеанському регіоні в результаті зусиль створити в регіоні систему альянсу, подібну до НАТО, що часто критикує Пекін щодо стратегії США в регіоні.

Читайте також: Закупівлі Міноборони переводять на модель держав-членів НАТО — Рєзніков

Гостра репліка Резнікова

Міністр оборони України Олексій Резніков завершив одну з фінальних панелей у суботу гострим зауваженням про вплив Китаю на Росію, спрямованим на колишнього посла Китаю в США Цуй Тянькая, який сидів поруч. Резніков сказав, що вважає, що після візиту президента Сі Цзіньпіна до Москви на початку цього року між Росією та Китаєм відбулося нове розуміння, а Пекін став «старшим братом» у відносинах між двома країнами.

«Не могли б ви сказати своєму молодшому братові, щоб він припинив вбивати українців», – сказав Резніков у своєму заключному слові. 

Читайте також: Китай може відправити ще одну «миротворчу делегацію» для пошуку «врегулювання кризи в Україні»

Колишній представник США в США Цуй Тянькай критикував Європу за неправильне управління ситуацією з власною безпекою, закликаючи її натомість вчитися в Азії. «Найкраще, що ви можете зробити для нас, — це нічого не робити», — сказав Цуй, звертаючись до Європи та Америки.

«Ми також повинні навчитися чогось дуже важливого з вашої неуспішності» в управлінні ситуацією з безпекою, сказав він. «Нам не потрібне азіатське НАТО». Китай давно співчуває мотивам Росії вторгнутися в Україну, зокрема, щоб дати відсіч НАТО, водночас виступаючи проти самої війни. США неодноразово заявляли, що не прагнуть створити версію НАТО в Азії, навіть якщо вони зміцнюють альянси, щоб стримати Китай від захоплення Тайваню та інших спірних територій