Якщо вам колись потрібна була демонстрація того, як війна в Україні відгукується в Азії, розклад візитів лідерів Японії та Китаю є яскравим доказом цього. Обидва перебувають зі стратегічними закордонними візитами на протилежних сторонах конфлікту, йдеться в матеріалі BBC.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда перебуває в Києві, де він обіцяє непохитну підтримку президенту України, говорячи про відновлення та гуманітарну допомогу.
Китайський лідер тим часом перебуває в Москві, і російський президент Путін назвав Сі Цзіньпіна другом і партнером (хоча розраховував на більшу підтримку). Китай може наполягати на своєму нейтралітеті, але зараз він виглядає більше налаштованим на Москву, ніж на нейртального гравця.
У вівторок пан Сі заявив, що Китай надаватиме пріоритет своїм зв’язкам з Росією, і назвав дві країни «великими сусідніми державами». Враховуючи події в Москві, оптика та час паралельної поїздки пана Кішіди вражають. Отже, що ми можемо прочитати в цьому?
Рідко трапляється, щоб японський лідер здійснив неоголошену закордонну поїздку, і пан Кісіда став першим, хто відвідав країну, яка перебуває в конфлікті після Другої світової війни.
Візит тримався в таємниці до його прибуття вранці у вівторок, посилаючись на міркування безпеки.
Під час візиту пана Кішіду доставили до сусіднього міста Буча, де минулого року російські війська вбили сотні мирних жителів.
Там він поклав вінок, сказавши, що відчуває велику злість через жорстокість, яка сталася в місті, і висловив свої співчуття.
Напередодні цієї поїздки МЗС Японії заявив, що «викаже повагу до мужності та терпіння українського народу, який стоїть на захисті своєї Батьківщини... та продемонструє солідарність і непохитну підтримку».
Пан Кішіда продемонстрував би своє «абсолютне неприйняття односторонньої зміни Росією статус-кво шляхом вторгнення та сили», додається в заяві.
Пан Кішіда перебуває під зростаючим тиском, щоб він відвідав Україну, з боку його правлячої Ліберально-демократичної партії (ЛДП).
До сьогодні він був єдиним лідером G7, який не відвідав країну після того, як Росія розпочала своє вторгнення минулого року, і надходили заклики до нього поїхати до того, як він головуватиме на саміті G7 у Хіросімі у травні.
Він уже здійснив один стратегічний дипломатичний переворот, провівши саміт із президентом Південної Кореї минулого тижня в Токіо – це сталося вперше за понад десять років. Нормалізація зв’язків із Сеулом, обмін розвідданими та виступ єдиного фронту проти Північної Кореї – усе це заспокоїть стратегічного союзника Японії, США.
Візит в Україну, безсумнівно, сприйме і Вашингтон.