Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час зустрічі з прем'єр-міністром Росії Міхаілом Мішустіним пообіцяв посилювати зв'язки з Москвою. Про це повідомляє Bloomberg.
Сі заявив, що "міцну стійкість" співпраці між Китаєм та РФ продемонструвала двостороння торгівля, яка минулого місяця досягла річного показника у 200 мільярдів доларів.
"Підтримка і розвиток китайсько-російських відносин - це стратегічний вибір, зроблений обома сторонами на основі фундаментальних інтересів двох народів", - сказав Сі під час зустрічі в середу, 20 грудня, в Пекіні.
Те, що Китай розширює співпрацю з РФ на тлі війни Росії проти України, викликає тривогу у США та країнах Європи. Західні уряди закликали Пекін не підтримувати військові зусилля Москви та вплинути на РФ, щоб вона припинила війну.
Однак подібні заклики мало що зробили для стримування дипломатичних обмінів між Пекіном та Москвою. Цього тижня Мішустін здійснив свій другий візит до Китаю у 2023 році, тоді як Сі зустрічався з Путіним і в Москві, і в Пекіні цього року.
Торгівля між двома країнами стрімко зросла після того, як Захід запровадив санкції проти РФ. Китайські експортери автомобілів, наприклад, користуються тим, що іноземні компанії залишають російський ринок, і продають там свої транспортні засоби. Пекін також купує більше енергоносіїв та товарів у Москви.
Обидві країни майже повністю припинили використовувати долар для оплати своїх транзакцій, заявив Мішустін у Пекіні. Понад 90% торгівлі відбувається в юанях або рублях.
Юань набуває все більшої популярності як валюта для розрахунків у торгівлі серед партнерів Китаю. За оцінками Bloomberg Economics, розрахунки в юанях зросли з 15% наприкінці 2021 року до 27% станом на вересень 2023 року, при цьому, найбільшу частку становить саме Росія.
Сі також сказав Мішустіну, що економіка Китаю стійка, має потужний потенціал, а її довгострокові позитивні фундаментальні показники залишаються незмінними. Мішустін заявив, що Росія задоволена зростанням зв'язків і готова розширювати співпрацю з Пекіном.
Обидві країни також домовилися посилювати співпрацю у сільськогосподарському секторі і спільно захищати енергетичну безпеку під час зустрічі Мішустіна з прем'єром Державної ради Китаю Лі Цяном у вівторок, 19 грудня.
Час зрозуміти, що Росія, Іран, Північна Корея, Сирія і ще група “товаришів” діють свідомо, вони довго готувалися і мають плани та наміри йти до кінця. Зволікання з адекватною реакцією є вкрай небезпечним. Про це пише посол України в Японії Сергій Корсунський у статті “Якщо ви не за столом, то ви в меню. Що задумали Росія, Китай та їх союзники”.