Міністерство закордонних справ Китаю і посольства Пекіна по всьому світу застерегли країни від підтримки Демократичної прогресивної партії Тайваню та засудили іноземні уряди, які привітали Вільяма Лая з перемогою на виборах президента острова. Про це повідомляє Reuters.
Після перемоги на виборах у суботу, 13 січня, кандидата в президенти від Демократичної прогресивної партії Лая, кілька міністрів і політиків з країн, які мають теплі, але в більшості випадків неофіційні зв'язки з островом, надіслали Лаю і партії вітальні послання.
Це викликало швидку реакцію з боку китайських посольств, підкресливши чутливість Пекіна до того, що інші країни надають легітимність кандидату і політичній партії, яких він вважає "сепаратистськими силами".
У неділю, 14 січня, Міністерство закордонних справ Китаю назвало заяву держсекретаря США Ентоні Блінкена, який привітав Лая і заявив, що Вашингтон сподівається на подальші неофіційні відносини з Тайванем, "надсиланням серйозно неправильного сигналу сепаратистським силам, що виступають за незалежність Тайваню".
"Китай завжди рішуче виступав проти будь-якої форми офіційних обмінів між США і Тайванем і рішуче виступає проти втручання США у справи Тайваню в будь-якій формі і під будь-яким приводом", - йдеться в заяві МЗС Пекіна.
Посольство Китаю засудило те, що воно назвало "неправильними діями" міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона. Кемерон, вітаючи Лая і його партію, заявив, що вибори стали "свідченням живої демократії Тайваню".
"Ми закликаємо Сполучене Королівство визнати, що Тайвань є провінцією Китаю, обережно вирішувати питання, пов'язані з Тайванем, відповідно до принципу єдиного Китаю, припинити будь-які зауваження, які втручаються у внутрішні справи Китаю", - йдеться в заяві посольства Пекіна в Британії.
Посольство Китаю в Японії висловило офіційний дипломатичний протест, після того, як міністр закордонних справ Токіо Йоко Камікава привітала Лая з перемогою на виборах.
Камікава назвала самокерований острів "надзвичайно важливим партнером і другом", але в тій же заяві додала, що робочі відносини з Тайбеєм мають "неурядову основу".
Ще напередодні виборів китайські дипломати попереджали країни про наслідки підтримки Лая і Демократичної прогресивної партії.
Посол Китаю в Австралії Сяо Цянь опублікував у п'ятницю, 12 січня, статтю, в якій попередив про невизначену небезпеку, якщо Канберра підтримає сили, що виступають за незалежність Тайваню", такі як Демократична прогресивна партія.
Коментуючи результати виборів на острові, Китай заявив, що вони не зупинять "неминучу тенденцію" до “возз'єднання”. Пекін, який ніколи не відмовлявся від можливості застосування сили для взяття Тайваню під свій контроль, побоюється, що Лай може оголосити про створення Республіки Тайвань. Сам Лай запевняє, що зберігатиме статус-кво.