UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай вперше надав зброю Росії: ЄС готує відповідь ‒ ЗМІ

До цього у російському озброєнні знаходили іноземні деталі, більшість із яких була з Китаю.

Китай уперше поставив озброєння до Росії для використання у війні проти України. Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель представив державам Євросоюзу дані розвідки, які підтверджують ці поставки, та закликав ввести санкції проти Пекіна.

Про це повідомляє видання Frankfurter Allgemeine Zeitung із посиланням на кілька джерел.

Читайте також: Росії було б важче продовжувати війну в Україні без допомоги Китаю — прем'єр-міністр Данії

За словами Борреля, докази є "переконливими" та свідчать про надання Китаєм "смертоносної підтримки". Він наголосив на необхідності застосування всіх доступних інструментів, зокрема запровадження санкцій проти китайських компаній, що можуть включати замороження активів, заборону на ведення бізнесу та в'їзд до країн ЄС.

"Китай завжди заявляв про свою нейтральність, але він не є нейтральним. Китай не прагне до миру ‒ він годує звіра", ‒ заявив Боррель.

Однак джерела видання зазначають, що реакція ЄС залежатиме від відповіді Китаю на ці звинувачення.

Виробництво дронів для Росії за участю Китаю

Наприкінці вересня інформаційне агентство Reuters повідомило, що дочірнє підприємство російської оборонної компанії "Алмаз-Антей", відоме як "Купол", розробило та випробувало в Китаї бойовий безпілотник великої дальності. Компанія також прагне налагодити серійне виробництво цих дронів у Китаї для подальшого використання у війні проти України.

Процес нібито відбувався за участю китайських експертів, однак неясно, чи робили це з відома китайського уряду. За словами високопосадовця ЄС, який контактує з китайською владою з цього приводу, чітких доказів цього немає, проте "важко уявити, що щось подібне відбувається, а китайська влада нічого про це не знає".

Читайте також: Близько 60% іноземних деталей, знайдених в російському озброєнні — китайські — Власюк

За інформацією журналістів, із Китаю до російського міста Іжевськ, де розташована штаб-квартира Купола", вже доставили сім військових БПЛА, зокрема дві моделі G3. Однак у документах, які потрапили до розпорядження Reuters, не вказана ані дата поставки, ані постачальник. Також залишається невідомим місце розташування виробничих і дослідницьких потужностей у Китаї.

За даними розвідки, "Купол" заявив, що здатен протягом восьми місяців виготовити бойовий дрон китайської розробки REM 1, який може нести вибуховий заряд вагою до 400 кілограмів. Його характеристики можна порівняти з американським безпілотником Reaper. Крім того, існують плани створення спільного російсько-китайського центру досліджень і розробок у спеціальній економічній зоні Каксгар у провінції Сіньцзян.

Читайте також: У Міноборони Росії та Китаю заявили про поглиблення відносин

Реакція ЄС

Обговорення нових санкцій проти Китаю поки що перебуває на початковому етапі. джерела не захотіли вдаватися в деталі висновків розвідки. Однак високопоставлений дипломат послався на "дуже серйозні" повідомлення інформаційного агентства Reuters.

Нагадаємо, Китай потрапив до списку загроз НАТО через підтримку Росії у її війні проти України. Крім того, уряди країн НАТО звинувачують Пекін у причетності до шпигунства, кібератак і дезінформаційних кампаній у межах своїх кордонів.

Раніше заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл заявляв, що Китай надає Росії "дуже суттєву" допомогу для зміцнення військової машини Кремля, а натомість Москва передає Пекіну свої секретні військові технології підводних човнів і ракет. Посадовець підкреслив, що мова йде не про засоби подвійного призначення.