Китай витратив близько 15 мільярдів доларів, або 7% свого оборонного бюджету, на військові навчання в західній частині Тихого океану в 2023 році, що демонструє інвестиції Пекіна у військову активність навколо Тайваню та його сусідів.
Внутрішнє дослідження збройних сил Тайваню, з яким ознайомилося агентство Reuters, пропонує рідкісний погляд на зріз оборонних витрат Китаю, оскільки Пекін посилює військову присутність на тлі зростання напруженості в регіоні.
“Це розкриває логіку розподілу їхніх ресурсів. Вони витрачають величезну кількість ресурсів, намагаючись отримати контроль над західною частиною Першого острівного ланцюга”, - заявив високопоставлений тайванський чиновник про дослідження, говоривши на умовах анонімності.
Перший острівний ланцюг — це група архіпелагів, що простягається від Індонезії по дузі на північний схід до Японії, охоплюючи Південно-Китайське і Східно-Китайське моря.
У заяві для Reuters Міністерство оборони Тайваню відмовилося коментувати ці цифри.
“Але величезні військові інвестиції Комуністичної партії Китаю в останні роки дійсно мають негативний вплив на мир і стабільність у регіоні, що не сприяє глобальному процвітанню й розвитку”, - додали в Міноборони острова.
Міністерство оборони Тайваню підготувало доповіді в травні на основі даних спостереження і розвідки про військову активність Китаю, зокрема, в Східно-Китайському морі, Тайванській протоці, Південно-Китайському морі і в західній частині Тихого океану.
У звітах підраховані морські й повітряні місії Пекіна у цих районах у 2023 році, а також видатки за кожну годину активності. Загальна сума склала 110 мільярдів юанів (15,3 мільярда доларів США), включаючи технічне обслуговування, ремонт і заробітну плату, йдеться у звіті.
Дослідження має допомогти тайванським лідерам зрозуміти, як Китай розподіляє військові ресурси між регіонами: порівняння вартості навчань зі станом китайської економіки допомагає Тайбею оцінити ризики.
За підрахунками Reuters, сума в 110 мільярдів юанів становить близько 85% оборонного бюджету Тайваню на 2023 рік. Це також близько 7% від заявлених військових витрат Китаю на 2023 рік у розмірі 1,55 трильйона юанів. У березні Китай оголосив про збільшення оборонних витрат на 7,2% цього року до 1,67 трильйона юанів.
Як Вашингтон, так і Пекін значно збільшили кількість військових навчань в Азії на тлі зростання напруженості в останні роки, хоча китайські маневри все ще відстають за масштабом і складністю, як показало дослідження. Китай, зокрема, активізував військові навчання поблизу Тайваню.
Китай вважає Тайвань своєю територією і ніколи не відмовлявся від можливості застосування сили, щоб взяти острів під свій контроль. Пекін також втягнутий у суперечки з кількома країнами щодо контролю над великими частинами Південно-Китайського та Східно-Китайського морів.