Китай і Росія поглиблюють військову співпрацю, проводячи найбільші спільні військово-морські та військово-повітряні навчання “на порозі” Японії, пише FT.
Навчання "Север/Взаимодействие-2023", які розпочалися в Японському морі в понеділок, 17 липня, технічно є частиною регулярної щорічної програми підготовки китайських військових - послідовності навчань, які проводяться по черзі в різних військових округах країни. Невідомо, як довго триватимуть ці навчання.
Але, проводячи навчання у водах, що відокремлюють Японію від Росії і Корейського півострова, Пекін і Москва починають використовувати своє дедалі тісніше військове партнерство для проектування сили проти інших країн, кажуть урядовці та аналітики.
З китайського боку в навчаннях беруть участь два есмінці, два фрегати і судно забезпечення, а також Y-20 — найбільший транспортний літак Народно-визвольної армії Китаю, винищувачі J-16, літаки раннього попередження і управління, а також Z-20 — китайська версія гелікоптера Black Hawk. Росія не оприлюднила жодної інформації про свої підрозділи, що беруть участь у навчаннях, але, за словами Міністерства оборони Китаю, російський контингент включає також військово-повітряні і військово-морські сили.
Міністерство оборони Китаю заявило на вихідних, що навчання будуть зосереджені на "захисті стратегічних морських ліній зв'язку" і "зміцненні здатності обох сторін спільно захищати регіональний мир і стабільність при вирішенні різних викликів безпеці".
Урядовці Японії і Тайваню кажуть, що формат навчань і дедалі частіші військові маршрути РФ у водах і повітряному просторі Східної Азії викликають занепокоєння, що російські і китайські військово-повітряні та військово-морські сили незабаром можуть почати регулярне патрулювання цього регіону.
Цього місяця міністр оборони Китаю Лі Шанфу заявив командувачу ВМФ Росії адміралу Ніколаю Євменову, що обидві сторони повинні організовувати спільні навчання та патрулювання на регулярній основі.
"Тактично це планові навчання, але політично вони є чимось більшим", - вважає експерт з китайсько-російських зв'язків у сфері безпеки в Університеті Нового Південного Уельсу в Сіднеї Олександр Корольов.
Обидві країни розбудовували свої військові зв'язки протягом десятиліть, але їхня співпраця набрала обертів після повномасштабного нападу Росії на Україну.
"Не можна ігнорувати, що зараз вони стають все більш провокаційними, оскільки наближаються до чутливих і спірних районів", - сказав Корольов.
Китайські та російські військові проводять спільні навчання з 2005 року, спочатку в межах ширших щорічних навчань Шанхайської організації співробітництва, до якої також входять кілька країн Центральної Азії, а з 2012 року - у межах спеціальних двосторонніх тренувальних заходів.
У 2018 році Народно-визвольна армія Китаю почала брати участь у деяких щорічних навчаннях російських військових. У 2021 році війська РФ уперше взяли участь у регулярних щорічних навчаннях армії Китаю - подія, яка, на думку експертів з питань оборони, свідчить про те, що відносини між двома силами перейшли від просто дружніх обмінів до розбудови оперативної сумісності.
Але якщо ті навчання проходили на північному заході Китаю, в глибині країни і далеко від спірних кордонів, і в них брали участь лише армійські підрозділи з російського боку, то цього тижня у спільних навчаннях уперше беруть участь російські військово-морські і військово-повітряні сили, а тренування відбуваються в районі, де РФ має територіальні суперечки з Японією.
Крім того, обидві армії нарощують постійну присутність у водах і повітряному просторі Східної Азії, де геополітична напруженість є високою.
У червні китайські та російські бомбардувальники спільно патрулювали повітряний простір над Японським і Східно-Китайським морями, де Пекін має територіальні суперечки з Токіо. Японія і Південна Корея підняли винищувачі у відповідь після того, як російські та китайські літаки увійшли в їхні зони ідентифікації протиповітряної оборони. Це був шостий раз, коли дві країни провели таке спільне патрулювання бомбардувальників у цьому районі з 2019 року.
Пізніше в червні і на початку липня два російські фрегати пройшли водами між східним узбережжям Тайваню і південно-західним островом Японії, а потім повернулися на північ повз Окінаву. Цей рух ретельно відстежували Сили самооборони Японії.
Високопоставлений японський урядовець заявив, що вторгнення Росії в Україну зруйнувало будь-які ілюзії про те, що Токіо може розвивати відносини зі своїм північним сусідом, щоб врівноважити Китай.
"Ці навчання доводять, що зараз ми зіштовхуємося із загрозою на двох фронтах", - додав чиновник.
У Стратегії національної безпеки, яку Японія прийняла в грудні минулого року, йдеться про те, що Китай зміцнює стратегічні зв'язки з Росією і намагається кинути виклик міжнародному порядку.
"Ці дві країни посилили військову координацію, продовжуючи проводити спільні навчання і тренування, такі як спільні маршрути військово-морських кораблів і бомбардувальників поблизу Японії", - йдеться в документі, де також зазначається, що військова діяльність Росії в Індо-Тихоокеанському регіоні разом із її стратегічною координацією із Китаєм, викликає серйозне занепокоєння з точки зору безпеки.
Китайські оборонні експерти захищають розширення співпраці з Росією як відповідь на “гегемонію США і тиск з боку НАТО”.
"Ми обидва є об'єктами викликів нашим законним інтересам безпеки", - сказав експерт з оборонної стратегії Академії військових наук у Пекіні на умовах анонімності.
Він додав, що рішення НАТО про підготовку до можливої повітряної війни з Росією під час нещодавнього саміту Альянсу посилило занепокоєння в Китаї щодо небезпеки, яку становлять мережі американських союзників.
"США продовжують говорити про стримування Китаю через співпрацю зі своїми союзниками. Нехай вони побачать, що у нас теж є друзі", - сказав китайський експерт.
Раніше повідомлялося, що лідер Китаю Сі Цзіньпін не став перетинати “червоні лінії” Вашингтона щодо надання РФ зброї для війни проти України. Але це не завадило Пекіну зблизитися з російськими військовими в інший спосіб, пише Bloomberg.
Минулого року Китай і збройні сили РФ провели шість спільних військових навчань - найбільше за останні двадцять років. Це становить дві третини всіх навчань Китаю з іноземними військовими у 2022 році, згідно з даними, зібраними Центром вивчення військових справ Китаю при Національному університеті оборони США.
Згідно з підрахунками, Росія і Китай провели щонайменше 36 спільних навчань після анексії Криму Путіним. Це порівняно з десятьма навчаннями за десятиліття, що передували 2014 року.