Китай почав розробляти нову систему ліцензування експорту рідкісноземельних елементів, яка може прискорити поставки, але навряд чи це призведе до повного скасування експортних обмежень, як сподівається Вашингтон, повідомляє Reuters, посилаючись на слова представників галузі.
Міністерство торгівлі Китаю повідомило деяким експортерам рідкоземів, що в майбутньому вони зможуть подавати заявки на нові спрощені дозволи, а на брифінгах для представників галузі було озвучено перелік необхідних документів.
Після угоди, досягнутої між президентом США Дональдом Трампом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном, Пекін минулого тижня заявив, що на рік призупинить експортні обмеження, оголошені в жовтні. Однак Міністерство торгівлі Китаю не робило жодних заяв щодо ширшого кола заходів контролю, запроваджених у квітні, які похитнули глобальні ланцюги поставок.
У суботу, 1 листопада, Білий дім заявив, що Китай погодився запровадити загальні ліцензії, охарактеризувавши такі дозволи як фактичне припинення контролю Пекіна над експортом рідкоземів.
У приватних розмовах китайські чиновники кажуть, що працюють над ліцензіями, одне з джерел Reuters зазначило, що це може зайняти кілька місяців. Водночас інші інсайдери галузі заявили, що нові ліцензії не означають скасування широких заходів контролю, які діють із квітня.
Нові ліцензії, як очікується, будуть діяти рік і, ймовірно, дозволять збільшити обсяги експорту. Компанії готують документи, для яких знадобиться додаткова інформація від клієнтів. Більша ясність щодо цього очікується до кінця року.
Деякі китайські компанії, що займаються рідкоземами, кажуть, що їх ще не поінформували про зміни.
За словами джерел Reuters у галузі, загальні ліцензії, ймовірно, буде складніше отримати компаніям, пов'язаним з обороною або іншими “чутливими сферами”.
Запроваджені у квітні і розширені в жовтні правила Пекіна щодо рідкоземів вимагають від експортерів отримання ліцензій на кожен вантаж, що є обтяжливим і тривалим процесом, який гальмує експорт. Обмеження призвели до дефіциту поставок у травні.
Обмеження на експорт рідкоземів стало найпотужнішим важелем впливу Пекіна в торговельному конфлікті з Вашингтоном, Китай, як вважається, контролює переважну більшість видобутку, рафінування та лиття рідкісноземельних елементів, а також 90% виробництва магнітів. Аналітики вже тривалий час вказують на потенційну вразливість глобальної економіки через домінування КНР у цій галузі. Рідкоземи критично важливі для виробництва різної продукції — від автомобілів до ракет. The Spectator писав, що Китай подарував Трампу угоди щодо рідкісноземельних металів та сої, які легко може не виконати.
Зустріч Трампа з Сі завершилася не конфліктом, а посмішками й тарифними поступками. Та чи справді це примирення, чи лише нова форма боротьби за вплив у Азії та світі? Чому Трамп став м’яким із Сі Цзіньпіном і чемним із союзниками — пояснював Сергій Корсунський у статті “Трамп і Сі. Стердаун”.
