Китай пообіцяв вжити "потужних" заходів у відповідь на зустріч спікера Палати представників США з президентом Тайваню, заявивши 6 квітня, що США йдуть "неправильним і небезпечним шляхом", передає АР.
Спікер Кевін Маккарті разом із двопартійною делегацією з понад десятка американських законодавців прийняв 5 квітня президента Тайваню Цай Інвень на знак підтримки США самоврядного острова, який КНР вважає своїм.
Адміністрація Байдена стверджує, що у візиті Цай, який є останнім із півдюжини візитів до США, немає нічого провокаційного. Однак він проходить на тлі падіння відносин між США та Китаєм до історичного мінімуму, а підтримка Тайваню з боку США є одним із основних пунктів розбіжностей між двома державами.
Проте формальні атрибути зустрічі та високий ранг деяких обраних посадових осіб у делегації Конгресу можуть змусити Китай розцінити її як ескалацію. Відомо, що жоден спікер не зустрічався з президентом Тайваню на американській землі відколи США розірвали офіційні дипломатичні відносини з Тайванем у 1979 році.
У грудні китайські військові направили 71 літак і сім кораблів у бік Тайваню в 24-годинній демонстрації сили після того, як висловили гнів щодо положень, що стосуються Тайваню, у щорічному законопроєкті США про витрати на оборону. В останні роки кампанія військового тиску Китаю на Тайвань посилилася, і Комуністична партія практично щодня спрямовує літаки та кораблі у бік острова.
Але поки що не було жодних явних ознак широкомасштабної військової відповіді.
Китайські судна брали участь у спільній операції з патрулювання та інспекції у Тайванській протоці, яка триватиме три дні, повідомили державні ЗМІ. Фуцзяньське управління безпеки на морі повідомило, що його корабель "Хайшунь 06" у рамках операції інспектуватиме вантажні та інші судна у водах між Тайванем та Китаєм.
Міністерство національної оборони Тайваню заявило в середу ввечері, що воно відстежило китайський авіаносець "Шаньдун", що проходить на південний схід від Тайваню через Башу. У четвер вранці воно відстежило три кораблі ВМС Народно-визвольної армії та один військовий літак у районі острова.
За останній рік візити представників Конгресу США на Тайвань почастішали, а Американський інститут у Тайбеї, який є фактичним посольством, оголосив у четвер про прибуття чергової делегації. Голова комітету із закордонних справ Палати представників Майкл Маккол з Техасу очолює групу з восьми інших законодавців із триденним візитом для обговорення питань регіональної безпеки та торгівлі.
Раніше The Guardian попереджав, що вторгнення армії КНР до Тайваню може перевершити війну в Україні як за масштабами, так і за небезпекою.