UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай не обміняє альянс із Росією на вдавану підтримку України — посол Австралії у США

Наразі Пекіну економічно вигідно підтримувати Росію.

Китай найближчим часом не гратиме роль посередника між Росією та Україною, оскільки пріоритетом Пекіна залишається збереження стабільного альянсу з Москвою. Про це заявив посол Австралії в США Кевін Радд.

«Якщо президент Китаю Сі Цзіньпін дивиться на світ, він дивиться на Росію, він бачить сусідню державу, величезний спільний кордон, з яким у них були розірвані стосунки після китайсько-радянського розколу в 1959 році. Тому той, хто думає, що Сі Цзіньпін збирається обміняти це на вдавану допомогу Україні, помиляється», — сказав колишній прем'єр-міністр Австралії POLITICO під час ексклюзивного інтерв'ю в Давосі у четвер ввечері.

Хоча ситуація може змінитися в майбутньому — про що свідчить призначення Китаєм спеціального представника в Україні — Радд впевнений, що це навряд чи станеться найближчим часом, оскільки основний інтерес Пекіна на даний момент полягає в підтримці його «доброзичливих, сприятливих і корисних відносин» з Москвою.

«Кожен, хто вважає, що в осяжному майбутньому завдяки Пекіну можуть відбутися якісь результативні переговори — несповна розуму», — пожартував він.

Київ давно натякав, що сподівається на Пекін як посередника у переговорах з Москвою, однак Сі не давав жодних ознак того, що хоче сприяти припиненню повномасштабної війни президента Росії Владіміра Путіна проти сусідньої країни.

За майже два роки конфлікту відносини Китаю з Росією не похитнулися, і Пекін, незважаючи на тиск і санкції Заходу, продовжує забезпечувати сили Путіна товарами військового призначння.

Разом із тим, Пекін продовжує зневажливо ставитися до спроб українських лідерів розпочати розмову, як нещодавно було продемонстровано у швейцарських Альпах, де китайська делегація в Давосі холодно зустріла президента України Володимира Зеленського на Всесвітньому економічному форумі.

Ендрю Форрест, виконавчий голова і засновник компанії Fortescue, що займається видобутком корисних копалин і зеленої енергетики, погодився з оцінкою Радда. У розмові з POLITICO Форрест сказав, що пріоритетом Китаю є подолання бідності, тож йому економічно вигідно бути  публічно нейтральним» відносно Росії.

Однак, попередив він, ця підтримка не є безстроковою.

«Якби з боку Росії була сталася якась неочікувана неприємна ситуація стосовно, наприклад,  ядерної зброї, ця підтримка одразу б зникла», — зазначив він.

У Міністерстві закордонних справ Китаю не відповіли на питання, чому делегація Пекіну була відсутня на черговому засіданні щодо української Формули миру. Речниця міністерства Мао Нін зазначила, що позиція офіційного Пекіну щодо «кризи в Україні» є послідовною та чіткою і зосереджена на «сприянні переговорам про мир».