UA / RU
Підтримати ZN.ua

Жеваго доведуть до суду?

Український парламент — один із найбільш буйних у світі. У ньому регулярно б’ються, ламають мікрофони і щось блокують на постійній основі...

Автор: Георгій Малинський

Український парламент — один із найбільш буйних у світі. У ньому регулярно б’ються, ламають мікрофони і щось блокують на постійній основі. Те, що депутатський значок — це не тільки право їздити містом зі швидкістю 200 км/год., а чинне законодавство стосується й самих народних обранців, до останніх доходить зі скрипом.

Важко заперечити, що рівень довіри до парламенту перебуває на дуже низькій позначці. Про що свідчать дані різноманітних соціологічних опитувань.

Депутати багато чого зробили для такого стану речей. Останнім хітом стала справа Лозінського із сафарі на людей. Тут прорвало навіть цілком аморфно-флегматичного Віктора Ющенка: «Як лягаві, бігали навколо депутата, обслуговуючи його володіння!»

Утім, на емоції депутати звично не звертають уваги. Цікавіше — чи зможуть вони так само проігнорувати Конституційний суд…

На початку липня Харківська обласна організація «Пора» звернулася до голови Конституційного суду з проханням розглянути перебіг виконання рішень КС. Йшлося все про те ж сумісництво.

Ще 29 січня 2008 року Конституційний суд України виніс рішення №1-5/2008, відповідно до якого «народні депутати України, представники українського народу в єдиному органі законодавчої влади в Україні, здійснюють свої повноваження на постійній основі... Однією з підстав дострокового припинення повноважень є недотримання вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності.

Несумісність зумовлена природою відповідного представництва, участю депутата в здійсненні законодавчої влади, політичним характером його діяльності тощо.

Вимога щодо несумісності є складовою статусу народного депутата України, однією з ознак його мандата, яка полягає в установленні безпосередньої заборони поєднання мандата народного депутата з роботою на іншій посаді. Недотримання цієї вимоги є порушенням частини другої статті 78 Конституції України».

За ідеєю, все вичерпно. У реальності — все, м’яко кажучи, набагато складніше...

Як зазначають харків’яни, «від винесення рішення до його втілення в життя пролягає неподолана цілина. Навіть якщо таке рішення виноситься Конституційним судом України. За прикладами далеко ходити не слід. Так, народний депутат від БЮТ Костянтин Жеваго, починаючи з 25 жовтня 2005 року, працює на посаді виконавчого директора компанії FERREXPO.

Якби народний депутат Жеваго дотримувався Конституції України (стаття 78), Закону України «Про статус народного депутата України» (стаття 3), Закону України «Про боротьбу з корупцією» (стаття 5) та вищенаведеного рішення Конституційного суду України, то він би мав скласти свої депутатські повноваження в двадцятиденний термін. Тобто до 15 листопада 2008 року.

Але й досі, на момент відправлення цього листа, пан Жеваго цього не зробив.

…Чомусь ніхто не звертає увагу на факти грубого порушення Костянтином Жеваго Конституції та законів України. Так, можливо, на тлі фінансово-економічної кризи викладене питання не є найбільш болючим. Проте, з урахуванням правового нігілізму, суцільного ігнорування рішень судів подібна ситуація є загрозою не лише в плані існування юридичної системи України. Воно значно посилює недовіру до всіх інститутів влади, підриває довіру громадян до держави.

…Сподіваємося, що принципова позиція Конституційного суду України сприятиме встановленню справедливості, бо далі так жити не можна: одні люди потерпають від економічних проблем і свавілля влади, а інші без будь-якого покарання систематично порушують законодавство України».

Заява для Костянтина Валентиновича доволі болюча. Сумісників у Раді взагалі-то не бракує, але отак відкрито порушувати ризикує небагато хто. Нагадаємо — минуло вже вісім місяців...

До того ж його в основному сприймали не стільки як депутата, скільки як спонсора БЮТ. Контрольний пакет Полтавського гірничо-збагачувального комбінату давав для цього підстави.

Що ж до самої депутатської діяльності пана Жеваго, то в зверненні до КС зазначається, що за роки перебування на посаді народного депутата він не брав участі в розробці жодного законодавчого акта. Взагалі жодного!

У нинішньому скликанні він, судячи з інформації на сайті Верховної Ради, виступав аж... 18 секунд. Цього вистачило... на чотири виступи з місця. Приголомшлива лаконічність!

У 2008 році, відповідно до даних, оприлюднених віце-спікером парламенту Миколою Томенком, пан Жеваго був відсутнім на 114 засіданнях парламенту з 116. Тож коли в заяві до Конституційного суду пишуть: «Не викликає сумніву те, що він використовує свій депутатський мандант лише в якості створення преференцій своєму бізнесу», в цьому явно щось є.

Та й у минулих скликаннях словосполучення «народний депутат Жеваго» фігурувало не так у зв’язку із законотворчою діяльністю, як через конфлікт навколо ЗАлК і «Луганськобленерго».

Пригадали йому і його податкову декларацію, де він зазначив доходи за 2008 рік, що включають тільки заробітну плату народного депутата в розмірі 105,7 тис. грн.

Тим часом навіть за офіційною версією FERREXPO, за минулий рік йому виплатили 64 тис. дол. Гроші, звичайно, невеликі. Компанія, акції якої котируються на Лондонській фондовій біржі, генерує значно більший потік.

Торік дохід компанії становив 1,167 млрд. дол. У тому числі чистий дохід від операційної діяльності — 238,5 млн. дол. Припускати, що основному акціонерові перепало тільки 0,03% від чистого доходу, було б дещо песимістично.

На літак Bombardier Global Express явно не вистачить. Хоча літальний апарат вартістю приблизно 40—50 млн. дол. утримується явно за іншою статтею, коштом фірми.

Утім, минулий рік для компанії був не найкращим: доходи від продажів зросли, а от капіталізація впала. І січневий номер журналу Forbes навіть викреслив було Костянтина Валентиновича зі списку валютних мільярдерів: «Його капітал нині становить близько 350 млн. дол. проти 3,4 млрд. дол. на початок 2008 року. Акції його FERREXPO впали в Лондоні на 89%, починаючи з березня 2008 року». Відновити докризові позиції компанія FERREXPO не змогла.

Можливо, така ситуація й відволікла шановного законотворця від виконання положень Конституції та законодавства.

Проте повторимося: FERREXPO — організація чисто комерційна, а відповідно до статті 3 Закону України «Про статус народного депутата України», «народний депутат не має права входити до складу керівництва, правління або ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку».

Більш того, у квітні Костянтин Валентинович став членом ради директорів New World Resources, яка теж торгується на Лондонській фондовій біржі. Іншими словами, повторно порушив Конституцію і Закон України «Про статус народного депутата».

Нещодавно кілька однопартійців пана Жеваго навіть звернулися з цього приводу з пропозицією прибрати пана Жеваго з Ради. «Ми розуміємо, що в добровільному порядку пан Жеваго не має наміру складати повноваження народного депутата, як того вимагає Конституція і Закон України «Про статус народного депутата». …Вимагаємо від керівництва БЮТ зробити все необхідне для позбавлення Костянтина Жеваго мандата народного депутата України за те, що він ігнорує інтереси виборців і ганьбить добре ім’я Блоку Юлії Тимошенко, кидаючи тінь особисто на лідера блоку».

Чи прислухається Юлія Володимирівна, запитання цікаве. Все-таки вибори — річ витратна. З іншого боку, рейтинг перед виборами — річ теж потрібна.

Проблему сумісників все одно слід буде розв’язувати. Питання справді перезріло. Та вимагати виконання законодавства все ж слід починати з верхів. І якщо людина, чия юридична служба завжди вирізнялася нормальним професіоналізмом і в часи активної приватизації наводила на Фонд держмайна України банальний жах, відверто порушує законодавство, чому не почати саме з неї?..

А інші засвоять урок. Отож суцільна користь — і для країни, і для діла. І для FERREXPO, мабуть.