Рекордні темпи зростання російського фондового ринку за минулий рік і на початку нинішнього значною мірою виявилися сюрпризом для більшості фінансових аналітиків. Особливо з урахуванням того, що вони істотно перевищують темпи зростання російської економіки. На вдумливе ставлення заслуговує і взаємозалежність між зареєстрованими показниками і набуттям з кінця 2005 року іноземними інвесторами права купувати до 49% акцій російських компаній.
Наприклад, торік російські компанії заробили на продажу акцій рекордні 6,1 млрд. дол., у тому числі — 4,3 млрд. на Лондонській біржі. Нинішнього року загальний показник обсягів продажу прогнозується на рівні 29,5 млрд. дол. Щоправда, це стане можливим лише за умови акціонування «Роснефти», однієї з найбільших російських нафтових компаній. За прогнозами керівника цієї компанії Сергія Богданчика, публічне розміщення її акцій може принести 20 млрд. дол., у результаті чого буде побито рекорд японської компанії NTT DoCoMo, що випустила 1998 року акцій на суму в 18,4 млрд. дол.
Попередні рекорди російського ринку мають набагато скромніший вигляд — 1,56 млрд. дол. за акції АФК «Система», продані рік тому. А от її дочірня компанія «Комстар» уже цього року встигла продати на Лондонській біржі пакет своїх акцій на суму в 1,1 млрд. дол.
Найбільший акцент закордонні аналітики роблять на прірві, яка утворилася між привабливістю російських акцій і відсутністю гарантій безпеки під час операцій на російському фондовому ринку. Саме цим і пояснюється наявний «відплив акцій» на іноземні біржі. Це стосується недостатнього правового захисту акціонерів у Росії, зокрема відсутності вимоги надання цілковитої інформації про компанію. Примітно, що назва компанії «ЮКОС» ані в International Herald Tribune, ані в Washington Post у даному контексті не згадується. А либонь ще недавно оглядачі цих видань пророкували повний обвал російського фондового ринку, спричинений рішеннями суду в справі Михайла Ходорковського.