«Заарештовані рахунки в банку» - це поняття асоціюється у свідомості спільноти з мільйонними статками, тіньовими операціями, фінансовими олігархами…
Виявляється, заарештувати рахунок можна і в найменших та беззахисних - фізичних осіб-підприємців, у яких цей рахунок є єдиним джерелом існування.
…Телефонний дзвінок мого друга прозвучав як грім із ясного неба: рахунок у банку заарештовано, причина - давня заборгованість у Пенсійний фонд, пропущена людиною в круговерті постійних змін та оновлень звітності. Приватні підприємці давно вже втратили лік різним законам і постановам, котрі то зобов’язують їх платити кошти в ту або іншу організацію, то скасовують ці платежі. По приклади далеко ходити не треба, - податкова служба з її нескінченними реформами здатна довести до божевілля більшість не пристосованих до рутини бухгалтерської звітності людей…
Голос друга у слухавці був розпачливий: інших джерел доходів, окрім крихітної пенсії, немає й близько. На утриманні - дружина і безробітна донька. Ті копійки, які в нього з’являлися на рахунку, - єдина можливість вижити, тепер не стало і їх…
Хто такий представник малого бізнесу? Людина, яку держава не зуміла працевлаштувати ні в переломний період, ні в умовах тривалої фінансової кризи. Той, у кого немає щомісячної заробітної плати і розміреного трудового ритму. Людина, яка платить собі «зарплату» сама, з великими зусиллями, рахуючи копійки, при цьому утримуючи на плаву економіку країни.
Що ж це за держава, яка оперує законами, здатними легко «перекрити кисень» цілій армії людей, котрі відчайдушно борються за виживання?
«Для закону немає бідних і багатих: якщо ти зареєстрований як підприємець, ніхто не розбиратиметься, що в тебе на рахунку - мільйони чи тисяча гривень, - коментує Михайло Можаєв, адвокат, керуючий партнер ЮФ «Можаєв і Партнери». - Цікаво, що закон зовсім інакше ставиться до службовців: згідно з ч. 1 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження», розмір відрахувань із зарплати та інших доходів боржника обчислюється із сум, які залишилися після утримання податків.
При цьому обмеження розміру відрахувань із зарплати встановлюється законодавством про працю. Так, згідно зі ст. 128 Кодексу законів про працю (КЗПП) і тієї ж
ст. 70 Закону «Про виконавче провадження», при кожній виплаті загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством, - 50%. При відрахуванні із зарплати за кількома виконавчими документами працівникові збережуться не менше 50%. Такі положення поширюються і на стипендії та інші доходи…».
Інакше кажучи, якщо людині пощастило знайти хоч якусь роботу, вона захищена від повного арешту своїх коштів, наприклад, якщо заборгувала за комунальні платежі.
Але якщо ця людина - фізична особа-підприємець, то держава легко накладе арешт не тільки на рахунок, а й на рухоме та нерухоме майно, тобто єдину квартиру, наприклад, у разі несвоєчасної сплати єдиного податку за поточний квартал.
Держава нібито «захищає» пенсіонерів, сором’язливо забуваючи при цьому, що пенсії в людей - крихітні, і більшість працездатних пенсіонерів змушені стати підприємцями, аби не померти голодною смертю.
«Згідно з ч. 6 ст. 70 Закону «Про виконавче провадження», накладення стягнення на пенсію здійснюється відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», - пояснює Михайло Можаєв. - Так, згідно зі ст. 50 названого закону, розмір відрахувань із пенсії обчислюється із сум, які підлягають виплаті. З пенсії може бути відраховано не більше 50%: на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств та організацій, на відшкодування пенсіонерам шкоди, заподіяної покаліченням або іншим пошкодженням здоров’я, а також у результаті смерті потерпілого, на повернення переплачених сум зарплати у передбачених законом випадках.
Із усіх інших видів стягнень може бути забрано не більше 20% пенсії».
Стягнути зі скромної пенсії підприємців особливо нічого - справедливо вирішила наша держава, а ось заарештувати рахунок цих пенсіонерів, які мають статус ФОП, - за милу душу.
«ФОП - це суб’єкт господарювання, який виступає як самостійна сторона правовідносин, а
не просто як фізична особа, - роз’яснює Михайло Можаєв. - ФОП по суті прирівнюється до юридичних осіб, самостійно не може отримувати зарплату, пенсію та інші соціальні виплати. Суми, зароблені ФОП, є його доходом, на який Законом «Про виконавче провадження» не передбачено обмежень. Хочу зазначити, що завуальована система виплат зарплати через договори з ФОП не підпадає під поняття зарплати, а відповідно - не регулюється ст. 70 Закону «Про виконавче провадження». А ось працівники, яких прийняли за наймом у ФОП (працюють на ФОП за трудовими договорами), повністю підпадають під дію ст. 70.
Юристи попереджають, що коли вже на вас «наїхали» з якимось арештом, не варто забувати, що існують кошти, на які не можна накласти стягнення, хоч ви й приватний підприємець. Їх перелік встановлено у ст. 73 Закону України «Про виконавче провадження», і до них належать, наприклад, матеріальна допомога особам, котрі втратили право на допомогу безробітним; у зв’язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога у зв’язку з народженням дитини; допомога з догляду за дитиною; на лікування, а також деякі інші види коштів.
Що ж робити, коли єдине джерело існування перекрите? Відкрити інший рахунок у банку неможливо, оскільки такі дії представників малого і середнього бізнесу закон розглядає як ухиляння від виплати заборгованостей, і щодо таких громадян, котрі «приховують доходи», може бути порушена кримінальна справа.
Судитися з організаціями, які подали позов на арешт ваших коштів, часто виходячи за рамки законності? На це витратяться місяці, та й кошти знадобляться чималі.
Залишається один вихід - піти в тінь, вести бізнес незаконно, ховаючи доходи в «калитку» й не оперуючи коштами через банк. Чи виграє від цього держава, яка на словах закликає бізнес вийти з тіні?..