Часи такі, що зустрічати Новий рік будемо без салютів. А хтось - і без щедрого столу та навіть шампанського. Але ялинка - особлива тема.
Інвестиції
у швидкий заробіток
Один раз на рік не тільки "сады цветут". Ще тільки раз на рік - у передноворічні дні на вулицях "розцвітає" торгівля ялинками. І хай цей період триває недовго (щонайбільше - два тижні), однак багато підприємців вважають, що такі продажі - хоч і разовий, але вдалий вибір для вкладення коштів. Дуже вже вигідний цей напрям - інвестування у швидкий заробіток і, як результат, - швидке отримання вагомого фінансового доходу. Звісно, хороші гроші можна заробити, якщо правильно організувати постачання ялинок та сосен і їх реалізацію, оскільки товар - специфічний, швидко обсипається і втрачає презентабельний вигляд. Проте нинішнього року бувалі "бійці ялинкового фронту", які зуби з'їли на грамотній організації цього бізнесу, мають намір заробити на ньому не менше ніж по тисячі доларів.
Утім, вибирати покупцям буде з чого. Адже, як повідомили в Київському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, тільки для киян і тільки зі столичної області буде завезено понад 20 тис. ялин і сосен, не рахуючи лісових красунь із інших регіонів та навіть з-за кордону. А в КМДА розповіли, що реалізовуватимуть лісових гостей у людних місцях: поблизу станцій метро, супермаркетів, ринків, у тому числі й на передноворічних ярмарках (у середньому - по десятку-півтора торговельних точок у кожному районі). Ціни - від 100 грн за метр - визначили самі підприємці-торговці.
З одним із них - хвацьким парубком на ім'я Микола - кор. DT.UA розговорилася безпосередньо в процесі реалізації:
- Налітай, подешевіло, розібрали, не беруть! - закликав білозубий хлопець у дублянці нарозхрист.
Перехожі хоча й усміхалися, але не квапилися купувати пишні, трохи пожовтілі ялинки. Побачивши зацікавленість, торговець активізував свою велемовність:
- Дозволи є! Договір із лісництвом!
- Щось вони у вас із жовтизною... - "вередую" я.
- Це ж добре, значить - росли на піщаному ґрунті! - не моргнувши оком відбарабанив продавець.
- Переконувати ви вмієте. Поділіться секретами успішної торгівлі.
- Ну, орієнтуюся на покупців. Комусь кажу, що пізніше
коштуватимуть дорожче, комусь скину ціну, а комусь, навпаки, "накину"...
- Вони у вас уже зараз жовті, що робитимете 31 грудня?
- Як стемніє, скидатиму ціну щогодини на 10%, а решту спробую збути дачникам на добрива. Знаю, що дехто продає ялинки на виготовлення хвойних похоронних вінків, але мені це не подобається.
- Якщо вже зайшла мова про втрати: витрачаєте багато?
- Квартира - 200 грн на добу, склад для товару - 1,5 тис. грн за два тижні. Ну й "відстібаю" від 100 грн на день, - хитро посміхається Микола.
Отже, підрахуємо: 500 ялинок закуповувалися оптом по 50 грн, а продавалися - від 100 і вище. Мінус уже названі витрати, ще - витрати на ПММ, - і Миколі дістається понад 1 тис. у.о.
Шик, блиск, краса
й патріотичність!
Яку ялинку купувати? З одного боку, служба зв'язку з громадськістю Всесвітнього фонду захисту дикої природи агітує за справжні ялинки, тому що вони екологічніші й не шкодять довкіллю. З іншого - американські експерти запевняють: якщо штучну ялинку використовувати понад 5 років, то шкода природі буде менша, ніж від щорічних покупок вирубаних дерев.
Штучна ялинка - розумний варіант для тих, хто звик заощаджувати, адже вона окупить живу за 3-4 роки. А дбайливих господинь така красуня може потішити тим, що не обсипається, навколо неї не треба постійно прибирати, та й взагалі - не потребує особливого догляду.
Асортимент штучних ялинок і сосон в інтернет-магазинах, супермаркетах та інших торговельних точках нинішнього року не тільки надзвичайно багатий, а й як ніколи може похвалитися креативністю. Виробники пропонують деревця, які навіть зблизька важко відрізнити від справжніх, - із симпатичними шишками, гілками, присипаними сніжком, і навіть зі "смоляними слізками". Кольори - не тільки традиційно зелені, а й сріблясті, білі, червоні і навіть чомусь чорні (не інакше як їх купуватимуть готи?!).
Новинка сезону - т.зв. ялина патріотична, виготовлена в синьо-жовтих кольорах національного прапора. Ціна - від 220 грн за метр, або понад 400 грн - за двометрові екземпляри. Дорого? Виробники й тут виявили кмітливість, пропонуючи споживачам, як варіант, одноколірні ялинки (або жовті, або сині). Ну, а вже прикраси для них можна підібрати відповідних кольорів (навпаки - або сині, або жовті), і тоді ялинка асоціюватиметься з національним прапором. Штучні ялинки можна купити за ціною від 165, сосни - від 220 грн.
Деякі бізнесмени, які реалізовують новорічні ялинки та сосни через інтернет-магазини, відразу ж, не торгуючись, анонсують на своїх сторінках знижки на запропонований ними товар - у межах 10-40%. Утім, можна спробувати поторгуватися й "наживо", не соромлячись робити це навіть у супермаркетах. Адже зазвичай там підприємці лише орендують "кутки", шанси продати товар після Нового року в них нульові, а прибуток потрібен уже, щоб розрахуватися за оренду.
Погано, що багато штучних ялинок і сосон - китайського походження. Тому, купуючи, бажано вимагати в продавця сертифікат якості, може, ця нехитра дія врятує вас і ваших дітей від шкідливих смол, ацетону, метилену, формальдегіду. Чи, можливо, вам знадобиться порада фахівців Головного управління МНС України в Київській області: уважно вивчіть упаковку, на якій має бути зазначено, що ця ялинка або сосна виготовлена з вогнестійкого поліетилену чи пластику. Адже тільки такі ялинки у разі загоряння навіть при найгіршому розкладі - лише жевріють, а в ідеалі - взагалі не горять.
Про модні тренди й альтернативну імпровізацію
Цікаво: доки син був маленьким, ми встановлювали ялинку "під стелю", але чим більшим він виростав, тим меншими були новорічні деревця. Нині його зріст - понад два метри, а ялинки ми тепер купуємо маленькі, збірні, т.зв. настільні, у межах 50 см (як варіант - "букет" із хвойних гілок). Коштує таке задоволення, зроблене з решток невеликих гілочок, у межах 50 грн (залежить від висоти, матеріалу, а то й просто від настрою реалізатора).
До речі, не всі знають, що свого часу російський цар Петро І наказував прикрашати людські подвір'я та будинки саме хвойними гілками, та аж ніяк не деревами. А якщо говорити про Україну, то здавна наші предки на честь новорічних свят встановлювали дідухи (житні, пшеничні чи вівсяні снопи). Одне слово, щоб поміркувати про альтернативу новорічній ялинці, яка стала традиційною, історична база є.
Модним трендом у Європі впродовж кількох років є жива ялинка в горщику. Втім, така мода приживається і в нас. Наприклад, лісники Черкаської області не тільки вирішили зайнятися традиційним "новорічним" бізнесом - реалізацією хвойних дерев, а й ініціювали акцію "Збережи життя ялинці", в рамках якої підготували 500 новорічних ялинок у контейнерах, які після свят можна буде висадити в постійний ґрунт. За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, ялинки в контейнерах продаються в усіх лісгоспах. Ціна - від 100 до
180 грн, залежно від висоти. Є й моральний стимул: "Тим, хто зголоситься придбати таку новорічну красуню, працівники лісового господарства вручатимуть пам'ятний значок "Я зберіг життя ялинці", - йдеться у повідомленні прес-служби ОУЛМГ.
Зовсім уже "відпадний" бізнес-проект, розрахований на смаки IT-шників, - портативні електричні USB-ялинки. Цей сучасний диво-гаджет являє собою невеличке (20-30 см заввишки) штучне деревце, що, підключене до порту USB, сяятиме й переливатиметься без гірлянди. Правда, існує така собі "прив'язка до місцевості": супердерево потрібно поставити біля компа, ну й, відповідно, святкувати Новий рік не відходячи від нього ж.
Альтернативи новорічній ялинці можуть бути й інші. Симпатичний вигляд мають ялинки, виготовлені з підручних матеріалів. Можна - з шишок, з листя кукурудзяних качанів (правда, заготовити й висушити їх потрібно заздалегідь), гілок (не обов'язково хвойних), листя дуба чи клена, навіть із пташиного пір'я. Гарні, практичні (адже вони можуть зберігатися хоч до наступного Нового року, і їх зовсім не потрібно, як живу ялинку, викидати на смітник) та оригінальні роботи переможців Всеукраїнського конкурсу-виставки "Новорічна композиція" були представлені лабораторією квітникарства Національного еколого-натуралістичного центру учнівський молоді. Приємно, що діти не тільки подбали про збереження дерев, а й набули навичок виготовлення сувенірів, що надалі може стати їхньою професією.
Якщо ж стилізовані ялинки, зроблені власноруч, - це, так би мовити, не ваше, - можна, зрештою, звернутися до т.зв. ситуативного варіанту - прикраса новорічної ялинки безпосередньо за місцем її зростання (на дачі, біля будинку). А можна взяти в оренду - у спецрозсаднику. Але пам'ятайте, що при поверненні деревця на місце його власники ретельно перевірять, чи не нашкодили ви зеленій красуні, і якщо будуть претензії - доведеться платити.
Одне слово, вибір - що? де? і почім? - за вами.