UA / RU
Підтримати ZN.ua

Високі інвестиційні технології

Минулого тижня в лондонському готелі Royal Lancaster відбувся третій щорічний Український інвестиційний саміт, організований Інститутом Адама Сміта...

Автор: Володимир Коваленко

Минулого тижня в лондонському готелі Royal Lancaster від­бувся третій щорічний Україн­ський інвестиційний саміт, організований Інститутом Адама Сміта. У ньому взяли участь більш як 500 представників із 22 країн — найвищий показник за всю недовгу історію форуму.

Вперше, нагадаємо, цей захід було проведено наприкінці березня 2005 року, і він став оптимістичною презентацією інвестиційних можливостей післяреволюційної України. Нинішній саміт відкривав посол України у Великобританії Ігор Харченко, також виступали міністр економіки Володимир Макуха, міністр транспорту Микола Рудьковський, голова ФДМ Валентина Семенюк.

Першу пленарну сесію саміту було присвячено макроекономічній ситуації в країні. У своїх виступах українські та міжнародні чиновники зазначили, що, попри політичні проблеми і загальне уповільнення темпів зростання економіки, ці темпи залишаються одними з найвищих у Європі. А тому інвестиції в Україну обіцяють бути одними із найбільш високодохідних у світі.

На другій сесії, присвяченій досвіду інвестицій в Україну, свою думку про економічну ситуацію висловили провідні інвестори: виконавчий директор «Міттал Стіл Криворіжсталь» Нарендра Чаудхарі, старший віце-президент Altimo Олег Маліс, віце-президент Telenor Ян Тігісен, заступник гендиректора «Русского алюминия» Олександр Лівшиць та ін. Тон доповідей був стриманий, однак загальний зміст — той самий. Інвестори задоволені своїми вкладеннями в українську економіку.

Потім засідання відбувалися за секціями: «Банківський сектор», «Нерухомість» тощо. Велику увагу було прикуто до представників телекомунікаційного сектора: його доходи становлять понад 6% ВВП країни, а темпи зростання — майже 25%, ледь не найвищі у вітчизняній економіці.

На лондонському саміті було представлено майже всіх провідних інвесторів в український ринок зв’язку. Це російська Altimo, котра володіє 43,5% «Київстару», 39,5% «Білайну», 29,3% Golden Telecom Inc. і 13,2% Turkcell, котра володіє, в свою чергу, контрольним пакетом оператора life:). А також їхній незмінний партнер — норвезький Telenor, що володіє 56,5% акцій «Київстару», також 20% акцій російського Golden Telecom Inc. і 27% «Білайну», представлених в Україні стовідсотково дочірніми компаніями. Виступав і представник «СКМ» — компанії, що контролює 49% оператора life:) і двох найбільших операторів дротового зв’язку «Фарлеп» й «Оптима».

Інтригою форуму стали виступи на ньому представників Telenor та Altimo, між котрими, як відомо, має місце ряд розбіжностей як щодо контролю над операційною діяльністю «Київстару», так і з приводу присутності на українському ринку іншого їхнього спільного активу — «Білайну». Проте представники обох компаній у своїх виступах торкнулися в основному позитивних боків розвитку їхнього українського бізнесу. Telenor залишився дипломатичним і не акцентував уваги на претензіях компанії до української судової системи. Altimo висловила надію, що протиріччя між обома компаніями незабаром вирішаться. Єдине, що видавало напруженість, — про «Київстар» обидві компанії казали як про «своє».

Холдинг Altimo, котрий контролює телекомунікаційні активи російської «Альфа-Групп», уперше брав участь в Українському інвестиційному саміті в Лондоні. Старший віце-президент Altimo Олег Маліс у своїй доповіді зазначив, що «Альфа-Групп» має кілька ділових проектів в Україні: торговий, нафтовий і банківський бізнес. Однак телекомунікаційні проекти займають в українському інвестиційному портфелі групи особливе місце. Хіба жарти — приріст доходу від них за 2006 фінансовий рік становив 42%. А за незалежними дослідженнями, капіталізація «Київстару» сягає 10 млрд. дол.

Altimo, котра присутня на ринках мобільного зв’язку майже десятка країн, має з ким порівнювати Україну. Так, за мобільним проникненням наша країна поступається лише Росії. Росія зазвичай обганяє Україну за основними фінансовими показниками ринку. Щоправда, експерти вважають, що це відбувається в основному за рахунок масштабу країни, а також через те, що доходи населення постійно зростають в умовах ключового становища цієї держави на ринку енергоносіїв. Якщо ж окремо взяти телекомунікаційні ринки «енергозалежних» країн, то Україна тут — явний лідер.

— У планах Altimo — стати інвестором №1 у секторі телекому, — каже Олег Маліс. — Бурхливе зростання котирувань акцій «Вимпелкому» і Golden Telecom Inc. за минулий рік призвело до того, що ринкова вартість активів Altimo збільшилася до більш як 14 млрд. дол. За найскромнішими прогнозами, в найближчі роки їхня вартість зросте до 17 млрд. дол.

Передумови для цього є. У своїй доповіді О.Маліс торкнувся основних напрямів стратегії розвитку Altimo. Найбільш привабливими для холдингу є країни з великою кількістю населення, низьким рівнем проникнення мобільного зв’язку, високим рівнем ВВП і низьким рівнем конкуренції. Це країни Південної, Центральної та Південно-Східної Азії. Торік офіси компанії було відкрито в Джакарті (Індонезія) та Ханої (В’єтнам) — у цих країнах, чиї економіки також стрімко розвиваються, холдинг планує купівлю нових телекомунікаційних активів. У середу, 14 березня в Altimo заявили, що позичили 1,5 млрд. дол. США в Deutsche Bank на розвиток бізнесу в Євразії, що, на думку експертів, свідчить про високий кредитний рейтинг компанії, а також про довіру інвесторів.

Орієнтуючись на Схід, Altimo водночас прагне здобути переваги західних телекомунікаційних операторів. Світова галузь мобільного зв’язку перебуває в процесі глобальної консолідації, і холдинг має намір брати участь у цьому процесі, ставши партнером провідного європейського GSM-оператора. Олег Маліс назвав дві найбільші міжнародні телекомунікаційні компанії, з якими Altimo у тому числі проводить переговори на предмет стратегічного партнерства, — Vodafone і Telefonica.

Цікаво, що 15-мільярдними активами Altimo управляє професійна команда менеджерів у кількості менш як 20 чоловік. Їхня діяльність зосереджена в трьох напрямах: спостереження за діяльністю активів, пошук нових інвестицій/ринків і розвиток стратегічного партнер­ства. До речі, головний офіс Altimo зараз переїжджає до Лондона — якомога ближче до основних фінансових центрів. Для налагодження порозуміння Altimo сформувала міжнародну спостережну раду, до складу якої ввійшли провідні політики та бізнесмени, серед яких, наприклад, колишній міністр закордонних справ Великобританії Дуглас Хьорд і один із засновників найбільшого у світі оператора мобільного зв’язку у світі — Vodafone.

Altimo позиціонує себе як фінансовий інвестор і намагається не втручатися в операційну діяльність компаній, де вона має частку. Конфлікт у «Київстарі», в якому холдинг бореться за право призначати менеджмент, не суперечить цьому правилу. Це радше технічна суперечка, мета якої — не керувати оператором, а оптимізувати консолідацію прибутку українських активів Altimo. Адже, як інвестор, холдинг прагне впливати на стратегії діяльності компаній, в яких присутній його капітал, з тим, щоб збільшувати їхню фінансову ефективність.

І насамкінець. За результатами дискусій на Українському інвестиційному саміті цікаво порівняти інвестиційний клімат у телекомунікаційній галузі та в енергетичній. До останньої на форумі також було прикуто найпильнішу увагу: у його рамках було навіть проведено Український енергетичний саміт. Найбільший інтерес викликав виступ представників «Укргаз-Енерго», монопольного постачальника газу в країну, а також виступи представників уряду й «Нафтогазу України», присвячених модернізації газотранспортної системи.

Однак суспільний резонанс цих доповідей має насамперед політичний характер. Інвестори знають, що за прозорістю цей ринок неможливо порівнювати з жодним іншим: реальний доступ іноземного капіталу на нього можливий лише через одні-єдині ворота, що на північний схід від України. І непокояться, адже будь-який бізнес у будь-якій країні зав’язаний на енергоносії.

Телекомунікаційна ж галузь — не лише одна із найбільш швидко зростаючих і дохідних, а й одна із найпрозоріших. У ній є великою присутність відкритих компаній, чиї акції котируються на міжнародних біржах. Правила гри в більшості країн добре відрегульовані, вони подібні, оскільки базуються на рекомендаціях єдиного органу — Міжнародного союзу електрозв’язку. Тому, попри конфлікти та складнощі, телекомунікаційний ринок України, нарівні з банківським, може вважатися флагманом вітчизняної інвестиційної привабливості.