UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віджим

Рейдерство в Україні залишається нормою життя. Будь-який хоч трохи прибутковий бізнес ризикує одного разу несподівано опинитися в руках шахраїв, які за першої-ліпшої зручної нагоди приберуть чужу успішну компанію до рук. Один із недавніх прикладів - інцидент навколо компанії "Редмонд-Україна", що була ексклюзивним дистриб'ютором великого міжнародного бренду побутової техніки Redmond.

Автор: Олексій Вацковський

Рік у рік влада декларує поліпшення умов ведення бізнесу в Україні та прагне пробитися в топ світового рейтингу Doing Business. Однак у реальності підприємці змушені не тільки працювати в умовах тяжкої економічної кризи, а й захищатися від рейдерів, що не знижують своєї активності.

Рейдерство в Україні залишається нормою життя. Будь-який хоч трохи прибутковий бізнес ризикує одного разу несподівано опинитися в руках шахраїв, які за першої-ліпшої зручної нагоди приберуть чужу успішну компанію до рук. За даними громадської організації "Союз захисту підприємництва", щорічно в Україні здійснюється до 3 тис. спроб захоплення бізнесу. Причому більшість їх кінчаються закінчуються для підприємців сумно.

Один із недавніх прикладів - інцидент навколо компанії "Редмонд-Україна", що була ексклюзивним дистриб'ютором великого міжнародного бренду побутової техніки Redmond. Наприкінці листопада 2016 р. власник ТОВ "Редмонд-Україна" Анатолій Агеєнко під тиском мусив передати бізнес новим власникам, які почали швидко розкрадати компанію, що довгі роки успішно працювала на українському ринку побутової техніки.

Замах на лідера

Бренд Redmond відомий українському споживачеві насамперед за мультиварками. У цьому сегменті за обсягами продажів компанія з 2013-го стабільно рік у рік посідає 1-ше місце (дані GFK Ukraine). Окрім того, Redmond виробляє й інші малогабаритні побутові прилади - праски, чайники, хлібопечі, пилососи, м'ясорубки, кавоварки, - їх можна побачити на полицях багатьох вітчизняних супермаркетів електроніки.

Торгова марка присутня у понад 30 країнах, включно з ЄС, США та Близьким Сходом. Інтереси Redmond на місцях представляють авторизовані дистриб'ютори, які в кожній країні працюють на основі ексклюзивних договорів із власником бренду.

За аналогічним алгоритмом виробник працює і в Україні, де його офіційним і ексклюзивним представником до грудня 2016 р. був "Редмонд-Україна". Рейдерське захоплення поставило під загрозу присутність усього бренду Redmond в Україні.

Так, представники швейцарського офісу Redmond повідомили DT.UA, що впродовж листопада-грудня 2016 р. рейдери повністю захопили управління в ТОВ "Редмонд-Україна", зареєстрованому в Шевченківському районі м. Києва, заблокували оплату товару, припинили виконання зобов'язань перед партнерами й стали звільняти працівників, яких на момент початку рейдерського захоплення було майже 200 чол.

"Решті працівникам було озвучено вимоги чітко дотримуватися наказів нового керівництва. За відмову виконувати розпорядження, у тому числі пов'язані з украй підозрілими недокументованими фінансовими переказами, люди в компанії отримували прямі погрози", - говорять у компанії.

За словами джерела всередині ТОВ "Редмонд-Україна", яке захотіло залишитися невідомим, боячись за свою безпеку, нові власники та менеджмент привласнили кошти на рахунках (частина їх призначалася для виплати зарплат), а товарні й складські залишки вивозяться в невідомому напрямку. У традиційно піковий святковий сезон продажів, який припадав на листопад і грудень, рейдери допустилися масових недопоставок продукції й порушили умови раніше укладених контрактів із роздрібними мережами.

"Нинішні власники "Редмонд-Україна" не платять за зобов'язаннями. У них є борги і за кілька десятків тисяч одиниць товару, отриманих у відстрочку, і за проведену рекламну кампанію майже на 2 млн грн. Нові власники на власний розсуд розпоряджаються майном "Редмонд-Україна" - неоплаченим товаром і активами компанії. Однак, роблячи це, вони ігнорують контрактні зобов'язання, взяті, по суті, під гарантії бренду Redmond. Ми оцінюємо збитки нашого українського представника на загальну суму, що вже перевищує 500 млн грн", - каже Елен Бертран, представник Європейського підрозділу групи компаній Redmond.

Зокрема, через зриви поставок моделі мультиварки Redmond RMC M90 у магазини "Ельдорадо" ця мережа в грудні недоотримала близько 2 млн грн прибутку. Відтак, "Ельдорадо" виставило зустрічну претензію "Редмонд-Україна" у вигляді штрафу на 500 тис. грн. Підтвердив погіршення відносин із "Редмонд-Україна" і представник компанії "Юг-Контракт", одного з найбільших в Україні дистриб'юторів цифрової, побутової техніки та портативної електроніки. "Правда, поки що гострого дефіциту товару під брендом Redmond не спостерігається. Але, коли запаси скінчаться, ризики недопоставок істотно зростуть", - заявив співрозмовник видання.

Заплутана схема

Головна мета рейдерів, як вважають у європейському офісі Redmond, - грабунок, що його буде досить важко довести у зв'язку із запуском різноманітних варіантів перекидання платежів, зобов'язань з оплат і товару між різними фірмами-одноденками, фактично контрольованими рейдерами.

У грудні 2016 р. нові власники дистриб'ютора заснували ТОВ-клон під назвою "Редмонд ЮА" (код ЄДРПОУ - 41030225), що розміщується в київському житловому будинку на бульварі Лесі Українки, 21, у квартирі 201, зареєстроване на такого собі Андрія Ларіонова з Дніпра і, зважаючи на все, призначене для виведення активів "Редмонд-Україна".

Крім того, за той короткий період, відколи "Редмонд-Україна" перебуває в руках нових власників, компанія вже тричі змінювала керівництво. Це, знову ж таки, однозначно вказує на прагнення зловмисників заплутати сліди на той випадок, якщо почнеться розслідування.

За даними державного реєстру суб'єктів госпдіяльности, на цей момент керівником українського дистриб'ютора Redmond є такий собі Микола Петрунько, а засновником - Євген Прохоренко. Що це за люди - невідомо: у дистриб'юторських колах, а також серед великих гравців ринку побутової електроніки про них ніхто нічого не чув. Але центральному офісу Redmond відомо, що чоловік із прізвищем та ініціалами нинішнього директора ТОВ "Редмонд-Україна" 1956 р. народження проживав (або проживає) у м. Пологи Запорізької області.

Вичавити до краплі

Підсумок для "Редмонд-Україна" - сумний, рейдери вже почали реалізовувати товарні залишки та майно за заниженою вартістю. Крім того, як захоплена компанія, так і ланцюжок учасників-набувачів можуть брати кредити в різних банках під забезпечення товару або майна. Причому кожна з компаній-учасниць схеми може "офіційно" зберігати товар на одному й тому самому складі, внаслідок чого жоден банк не запідозрить нічого неладного.

У підсумку, гроші, отримані від реалізації товару та майна, а також залучені кредитні ресурси, швидше за все, будуть виведені через фіктивні угоди з підставними фірмами. Власне, часта зміна керівництва "Редмонд-Україна", реєстрація компаній-клонів свідчать про застосування саме такого класичного сценарію захоплення. Рейдер усіляко намагається заплутати подальші розгляди (яка саме компанія юридично кому й за що заборгувала) і відкласти час виконання зобов'язань.

У результаті, можливий варіант розвитку подій, як це часто буває в рейдерстві, - використання численних переуступок прав власності за борговими зобов'язаннями між кількома підставними фірмами рейдера.

"Як свідчить практика, якщо з компанії виводяться кошти й активи, і при цьому на компанії нагромаджуються борги зусиллями акціонерів та менеджменту, наступним кроком буде банкрутство і ліквідація компанії, щоб не виплачувати борги іншим, реальним кредиторам", - каже Віталій Пацюк, партнер юридичної фірми "КПД Консалтинг".

Знають, але мовчать

Спроби отримати коментарі в нинішніх керівників "Редмонд-Україна" нічого не дали. За жодним із номерів телефону, що фігурують у базах, з компанією зв'язатися не вдалося. Більше того, на клієнтській гарячій лінії оператори повідомили, що останні кілька місяців єдиний спосіб зв'язку з представництвом - електронна пошта. Проте на відправлені кілька електронних листів відповіді, зрештою, теж не надійшло.

Колишній власник "Редмонд-Україна" Анатолій Агеєнко коментувати по суті те, що відбувається, і викласти власне бачення ситуації категорично відмовився. Відомо лише, що передати компанію рейдерам він був змушений під тиском.

Тим часом партнери "Редмонд-Україна" та інші учасники ринку вкрай занепокоєні тим, що сталося. Наприклад, Андрій Нікітіч, директор агентства Master AD Ukraine, яке організовувало рекламну кампанію Redmond на зовнішніх носіях, повідомив DT.UA, що всю команду з відділу маркетингу й реклами "Редмонд-Україна" було звільнено, і за надані послуги агентству ніхто не заплатив. "Замість цих працівників - нові люди, які не відповідали ні на листи, ні на дзвінки. Вийти на зв'язок із ними нам вдалося тільки 18 січня. Але на запитання "Що відбувається?" - ми почули: "А ви хто? Ми вас не знаємо, з вами не працюємо і працювати не плануємо", - розповідає Нікітіч.

За словами п. Нікітіча, поки що Master AD Ukraine намагається знайти компроміс шляхом переговорів, але не виключено, що справа дійде й до суду. "Якщо ж і в судовому порядку не вдасться вирішити проблему, то загарбникам "Редмонд-України" здатні заблокувати весь ринок зовнішньої реклами (а такі випадки вже бували) аж до того часу, доки не буде погашено всі заборгованості перед власниками рекламних площ", - вважає Нікітіч.

Останній шанс

У європейському підрозділі групи Redmond дуже сподіваються, що за інцидент навколо українського дистриб'ютора все ж таки візьмуться правоохоронні органи Шевченківського району м. Києва, де офіційно зареєстроване ТОВ "Редмонд-Україна".

"Єдиний спосіб вирішення нинішньої проблеми - негайне втручання правоохоронних структур і служб із протидії економічним злочинам. І ми дуже сподіваємося, що відповідні інстанції проведуть перевірку діяльності "Редмонд-Україна", встановлять особи порушників та притягнуть їх до відповідальності", - резюмує Елен Бертран.

Очевидно одне: ситуація з "Редмонд-Україна" - це не проблема окремо взятого ринку або галузі. Це проблема всієї держави, яка не здатна захистити бізнес, що генерує до бюджету України податки. Всупереч тому, що ще у вересні 2016 р. Міністерство юстиції і Національна поліція підписали меморандум про співробітництво з протидії рейдерським атакам, а також попри реформу у сфері реєстрації бізнесу, відчутних результатів боротьби з рейдерством усе ще немає.

Такими темпами наша країна ризикує зазнати серйозних репутаційних втрат, дискредитувавши свій бізнес-імідж на міжнародній арені. Без припливу іноземних інвестицій економіка може остаточно зав'язнути на місці. До того ж зі зменшенням вхідного потоку валюти посилиться тиск на міжбанк, що негативно позначиться на курсах валют в обмінниках. Це лише на перший погляд здається, що рейдерство стосується тільки постраждалих власників.