Від карколомного цінового стрибка, який стався у жовтні минулого року, перехопило подих не лише у відвідувачів аптек. Занепокоєння ситуацією на ринку ліків висловили президент і прем’єр-міністр, пообіцявши навести лад на фармацевтичному ринку. На адресу компаній-дистриб’юторів посипалися звинувачення в так званій картельній змові, тим паче що більшість із них входять до Асоціації фармацевтичних дистриб’юторів, яка поки що не дуже активно проявляє свою позицію. Аби розібратися в причинах підвищення цін на ліки, Антимонопольний комітет України (АМКУ) буквально по гарячих слідах почав розслідування. Минуло три місяці. Наскільки АМКУ просунувся в розслідуванні ситуації? Із цим запитанням ми звернулися до виконуючого обов’язки голови АМКУ Олександра МЕЛЬНИЧЕНКА.
— У зв’язку з подорожчанням лікарських засобів (ЛЗ), яке сталося 7—8 жовтня минулого року, ми 16 жовтня порушили справу за фактом стрімкого підвищення цін на ЛЗ і почали розслідування. У процесі цього розслідування АМКУ провів слухання з участю найбільших оптових фармацевтичних компаній, аптечних мереж та асоціацій. Я запропонував їм утриматися від необґрунтованого підвищення цін і пояснив: якщо в ході розслідування будуть виявлені компанії, безпосередньо причетні до дій, котрі АМКУ розглядає як такі, що містять ознаки порушення законодавства про конкуренцію, вони можуть бути покарані стягненням з них до 10 відсотків річної виручки.
У ході розслідування ми поки що виявили сім великих фармацевтичних компаній, які підозрюємо в необґрунтованому підвищенні цін на ЛЗ. Це — ТОВ «БаДМ», СП «Оптима-фарм ЛТД», ТОВ ВВС ЛТД, ЗАТ «Альба Україна», ТОВ «Вента» ЛТД, ТОВ «Аптека —Біокон», ТОВ «Інтерфарм». У їхніх діях цих ми вбачаємо ознаки порушення законодавства. (За деякими даними, сегмент ринку цих фармпідприємств оцінюється в кілька мільярдів доларів річного обігу. — Ред.)
— Чи зупиниться АМКУ на розслідуванні діяльності тільки семи названих компаній?
— Ні, розслідування на цьому не завершується. Ми виявили ще низку компаній, які є потенційними суб’єктами відповідальності. Відразу після завершення нового етапу розслідування ми неодмінно повідомимо про його результати.
— Чи всі компанії, стосовно яких розпочато розслідування, ідуть на співробітництво з АМКУ? Чи, можливо, є такі, які не визнають своєї вини?
— Це є одним з питань проведення розслідування. Говорити зараз про наявність чи відсутність підстав для притягнення до відповідальності поки що не можна. Згідно із процесуальним законодавством рішення на засіданні АМК ухвалюється колегіально — після заслуховування висновків слідчої групи. Тільки тоді воно може бути остаточним.
— За наявною в редакції інформацією, деякі компанії випали зі списку підозрюваних. Чому?
— Як я вже сказав, на цьому розслідування не завершується. На сьогодні воно охопило лише 18 найменувань найуживаніших лікарських засобів (з понад 8,5 тис., які розповсюджуються на українському фармринку). Це, зокрема, амізон, арбідол, афлубін, есенціале, но-шпа, фезам, корвалмент тощо. Це тільки початок розслідування.
Мета, яку ставить перед собою Антимонопольний комітет, — навести порядок на цьому ринку. Як це ми зробили на ринку олії. Рік тому там панував справжній безлад. Сьогодні цей ринок повністю контролює держава.
— Коли АМКУ планує завершити розслідування?
— Це непросте запитання. Тактика і стратегія розслідування не дозволяють мені назвати всі його параметри до кінця. Як тільки вийдемо на наступний етап розслідування, одразу повідомимо, яких результатів досягли і в чому полягають дії АМКУ. Зараз я не хотів би забігати наперед. Порушуючи справу в жовтні, ми не називали суб’єктів господарювання, дії яких містять ознаки порушення. Але доки ми все не перевірили і не переконалися, що там справді є речі, за які може настати відповідальність за недобросовісну конкуренцію (а вона досить жорстка), ми повинні були діяти дуже обачно. Адже йдеться про репутацію компаній на ринку. Якщо розуміємо, що підприємці при ціноутворенні враховують реалії ринку і працюють добросовісно, то це — один підхід, а якщо нехтують інтересами учасників ринку, порушуючи правила добросовісної конкуренції, то — абсолютно інший.
— Чи плануєте розслідувати діяльність монопольних постачальників іноземної фармацевтичної продукції в період валютно-фінансової кризи?
— Вважаю, що сьогодні українське суспільство, кожна родина мають бути захищені. Саме в такий період державні відомства повинні працювати як ніколи відповідально, особливо ті, від діяльності яких залежить наведення економічного правопорядку. Тому ми цього розслідування не припинимо, доки не доведемо його до кінця, доки не побачимо, що ціни на ліки в роздрібній мережі є економічно обґрунтованими.