UA / RU
Підтримати ZN.ua

УМОВНО БЕЗКОШТОВНІ ВХІДНІ

Збулася мрія ідіота з мобільним телефоном. Більшість операторів, не чекаючи 19 вересня й не вельми вірячи в ухвалення парламентом нового закону «Про телекомунікації», оголосила про скасування плати за вхідні виклики...

Автор: Семен Степанчиков

Збулася мрія ідіота з мобільним телефоном. Більшість операторів, не чекаючи 19 вересня й не вельми вірячи в ухвалення парламентом нового закону «Про телекомунікації», оголосила про скасування плати за вхідні виклики. Виконавши, таким чином, заборонну норму статті 12 закону «Про зв’язок», але й не суперечачи більш м’якій нормі статті 32 (ч.14) нового закону. Як уже писало «ДТ», втрати мобільних операторів певною мірою компенсовано порядком взаєморозрахунків, затвердженим Держкомзв’язку: за вхідний дзвінок «мобільщики» мають одержувати плату від оператора, із мережі якого його зроблено (той, у свою чергу, від свого абонента за вихідний). Зате різко підвищилися тарифи на дзвінки з міських телефонів на мобільні — тепер вони порівнянні з дзвінками в країни СНД або вихідними для мобільних абонентів. Загалом, до того, яким чином стали безкоштовними вхідні, доведеться ще пристосовуватися й пристосовуватися.

Про взаєморозрахунки. На додаток до наказу Держкомзв’язку №154 про внесення змін у граничні тарифи (яким установлено тариф на дзвінки з міської мережі на мобільні в 23 центи) 3 вересня вийшов наказ №166 «Про тимчасовий порядок проведення взаєморозрахунків між операторами телефонних мереж загального користування й операторами мереж мобільного стільникового зв’язку». Основні його положення: при дзвінках із місцевої телефонної мережі на мобільну взаєморозрахунки між операторами виконуються в співвідношенні 50:50 відповідно до затвердженого 154-м наказом тарифу (одна гривня без ПДВ — відповідно, «мобільщик» одержить 50 коп., або майже 10 центів за хвилину); при прямих дзвінках із стільникової мережі на міську мобільний оператор виплачує місцевому 11 коп. за хвилину; якщо дзвінок здійснюється через міжміського оператора, мобільний платить йому 25 коп. за хвилину, а міжміський повертає місцевому 11 коп. за хвилину. Усі задоволені.

Цікаво тільки, скільки часу й судових процесів знадобиться, щоб ця система запрацювала — особливо з огляду на традиційно низьку платіжну дисципліну державного монополіста, якого в більшості випадків називають «оператором телефонних мереж загального користування». Адже колись для того, щоб він перерахував у бюджет кошти від продажу корпоративних прав в одній компанії, співзасновником якої він був, знадобилося втручання Генпрокуратури. А підконтрольний монополісту інший монополіст — цього разу міжміського зв’язку — свого часу прославився невчасними поверненнями коштів провайдерам аудіотексу — служби «900». Котрі, у свою чергу, унаслідок цього мали великі проблеми з податковою (яка вимагала сплати податків наперед) — аж до ув’язнення кількох бізнесменів, що мали нещастя займатися наданням голосових послуг за спецномерами.

Проблему «прямих номерів» мобільні оператори розв’язали по-різному. «Київстар» і UMC надаватимуть їх як додаткові до «основного» (який через код) і на умовах переадресації (вона коштуватиме ті самі 23 центи за хвилину); WellCOM — за абонплату в 10 доларів. Яка з моделей краща — покаже час: можливо, всі оператори прийдуть до того, що пропонуватимуть на вибір або переадресацію, або абонплату за прямий номер. «Голден Телеком», схоже, поки що надаватиме прямі номери собі на збиток — принаймні до запланованого до кінця року переходу на обслуговування через код. А DCC взагалі незрозуміло навіщо долучилася до їхньої компанії: мобільним оператором вона не є, номерну ємність орендує в місцевих операторів, та й більшу частину доходу одержує від дорогих пакетів із безкоштовними вхідними. Які тепер, по ідеї, повинні стати вдвічі дешевшими — адже їх було побудовано на «передоплаті» вхідних...

В усіх заявах про безкоштовні вхідні наголошується тимчасовість цього рішення. «Київстар» запровадив їх «до 31 грудня», у наказі Держкомзв’язку теж є це слово. Експерти сходяться на думці, що навряд чи плату за вхідні буде відновлено. Проте можливі серйозні зміни в тарифах на дзвінки з міського на мобільний і, відповідно, на введене «Київстар» і UMC обслуговування прямих мобільних номерів шляхом переадресації. Причому в бік збільшення (якщо депутати знову не «врегулюють» їх у протилежний бік антиринковим законом на кшталт поправки «про безкоштовні вхідні»). Скоріш за все, це відбуватиметься ближче до нового року. Очікується також поява спеціальних тарифів «мобільний-мобільний» — проте не знижених, як у «Голден Телекому» або «Джинсу», а підвищених, покликаних компенсувати видатки на взаєморозрахунки, а заразом і закріпити групи абонентів одного оператора.

До речі, низький тариф на дзвінки іншим мобільним операторам із пакета «Джинс» у комплексі з безкоштовними вхідними призводить до передбаченої «ДТ» асиметрії трафіка: дзвінок із «Джинсу» на мобільний (через код) коштує його абоненту відносно дешево, як дзвінок із міського. Тобто дзвонити почнуть активно; відповідно UMC (яка юридично й фінансово представляє «Джинс») буде змушена «взаєморозраховуватися» за «приземлення трафіка» із тим-таки «Київстар». У яку копієчку їй це влетить і чи виживе в результаті «Джинс», — побачимо. В аналогічній ситуації (правда, у набагато менших масштабах) опиняється й «Голден Телеком» із своїм тарифом «мобільний-мобільний».

«Гривня двадцять за хвилину» при дзвінках із міського на мобільний уже призвела до того, що в багатьох фірмах офісні АТС настроєні на заборону викликів через «8» (для цього зазвичай виділяється спеціальний телефон поруч із офіс-менеджером, котрий контролює тривалість розмови й відповідність його службовим потребам). Водночас кількість користувачів прямих мобільних номерів навряд чи скоротиться: де-факто 23 центи за вхідний усе-таки менше, ніж колишні 30—40 центів де-юре.

І на закінчення, як завжди, про політику. Позаминулого четверга закон «Про телекомунікації» із пропозиціями Президента не було проголосовано з дуже оригінальної причини. Один із його авторів, Валерій Пустовойтенко, ніяк не міг пропустити футбольний матч збірних України й Іспанії, що відбувся 10 вересня в Ельчі. А інші автори законопроекту справедливо вважали, що коли Пустовойтенка не буде в залі, деякі фракції проголосують «не так, як треба».

Присутність Валерія Павловича нашим футболістам, як відомо, не допомогла. Та й закон «Про телекомунікації» напевне був далеко не єдиним, відкладеним через футбольні пристрасті глави комітету ВР із питань «зокрема і зв’язку». Але відсутність закону до кінця дня 11 вересня стала вирішальною причиною, з якої 12-го мобільні оператори почали навперейми заявляти про скасування плати за вхідні.

Минулого четверга черга до голосування законопроекту знову не дійшла через важливіші закони. Утім, для «безкоштовних вхідних» і міжоператорських взаєморозрахунків це вже значення не має.