Від Цезаря - до наших днів
Він ще не настав, а багато людей уже побоюються його приходу. Так-так, ідеться саме про нього - про високосний рік. Охоплених нинішнім передноворічним "тремором" зрозуміти, у принципі, можна. Адже коли в році, що минає, та й у попередніх також, зовсім не високосних, роках нас випробовували на міцність складні ситуації у вітчизняних політикумі та економіці, воєнний конфлікт на Сході України та інші негаразди, то чого ж можна очікувати від явно екстремального періоду? Мимоволі згадуються всі погані прикмети й забобони. І при цьому якось забуваєш, що насправді в матінки-природи взагалі немає ніякого високосного року, і що це - суто людський винахід.
Якихось 46 тис. років тому олександрійські астрономи звернули увагу на те, що обертання землі навколо сонця становить не рівно 365 днів, а плюс до цього шість годин. Учені мужі підрахували, що за чотири роки "нагромаджується" ще ціла доба. Цю важливу новину вони доповіли Гаю Юлію Цезарю, і той у зв'язку з нововідкритими обставинами наказав урахувати нове явище в календарі. Таким чином, рік із додатковою добою став називатися bis sextus, що означає "другий шостий". Ну, а доки новинка дійшла до слов'ян, латинське слово було адаптоване у більш звичне, і особливий рік вийшов не "бісекстусним", а високосним.
А причому тут погані прикмети? - запитає читач. Історики стверджують, що одного разу під час війни римляни попросту забули провести "фералії" (день пам'яті покійних, який відзначався 21 лютого). Розповідають, що після цього почався сильний мор, і загинули тисячі людей. Але щойно мертвим принесли жертви, мор відразу припинився, залишивши, втім, "на пам'ять" легенду про те, що у високосний рік люди помирають частіше, ніж в інші роки...
Якщо для когось міфи стародавніх римлян не авторитет, то в слов'ян є свої історії про святого Касіяна. Річ у тому, що додатковий день у високосному році отримав його ім'я. А на додачу - чимало легенд. Наприклад, про те, як Касіян відкрив Божі плани демонам, і за цю провину до нього приставили ангела, який три роки бив Касіяна по лобі, а на четвертий відпускав того "відпочити". Або про те, як Касіян відмовився допомогти витягнути з багнюки воза, який там застряв, посилаючись на те, що може забруднити свій одяг, - за це Бог його покарав, велівши поминати Касіяна тільки раз на чотири роки. Відомо також, що Касіян три роки захоплювався алкоголем і тільки на четвертий був тверезим. Чи слід дивуватися, що день пам'яті святого з такою поганою репутацією слов'яни відзначали тільки раз на чотири роки?
Що ж до "цивілізованої" Європи, то там аж до ХVІІ ст. "зайвий" день високосного року вважався... просто неіснуючим. Цього дня не проводили ніяких угод, не укладали договорів, навіть не стягували боргів. Робилося (точніше - не робилося) це під приводом того, щоб надалі не було плутанини й проблем. Досить зручно, правда? Немає дня - і все!
У наш час люди теж обережно ставляться до цього особливого дня, як і до високосного року загалом. Мовляв, мало що може приключитися в передбачувано нехороший період.
"Хоть сама не верю я в эти суеверия…"
Міфи та прикмети про високосний рік всерйоз рекомендують людям послабити ділову активність на цей час. Похмурі табу чомусь поширюються на сферу будівництва, нерухомості. Наприклад, вважається, що в такі роки не можна продавати або купувати житло (навіть на вторинному ринку), починати будувати новий будинок. Утім, важко уявити, щоб усі відразу будмайданчики завмерли через... високосний рік. Зрозуміло, що годі шукати якесь логічне пояснення цієї прикмети. Якщо ж серйозно вірити забобонам, то слід очікувати, що з будівництвом нового будинку виникне маса складних питань, а куплена чи продана квартира, замість радості від вдалої операції, приноситиме лише проблеми. Досвідчені ріелтери не змовляючись запевняють, що якогось особливого спаду на ринку нерухомості саме у високосний рік очікувати не слід (якщо не зважати, звісно, на таку "дрібницю", як загальний спад у вітчизняній економіці...).
Однак багато людей продовжують свято вірити, що у високосний рік не можна починати нічого нового. Адже, згідно з повір'ям, нічого хорошого з новацій не вийде, а зміни принесуть лише занепад і нові проблеми. Так само, по можливості, не рекомендується робити "різких" рухів у кар'єрі, змінювати місце роботи. Але, коли чесно, чи багато серед нас знайдеться таких, хто, отримавши очікувану пропозицію привабливого місця роботи з доброю зарплатнею або жаданого підвищення в кар'єрі, раптом відмовиться тільки з тієї причини, що вона надійшла у високосний рік? І, що важливо, чи зрозуміє таке рішення оточення, чи не затурбується станом здоров'я такої людини?
Цікаві й рекомендації в бізнесі. Ряд астрологів та біоенергетиків, наче змовившись, дають чіткі посилання бізнесменам на високосний рік: "Якщо загаєтеся - ваш щасливий шанс використає хтось інший. Якщо хочете заробити більше грошей, вкладайте у свою справу більше енергії". Зате прикмети вперто рекомендують бізнесменам відкласти укладання великих договорів або вигідних угод на сприятливіший період.
І якщо у сфері купівлі-продажу відкласти важливі справи (хоча б суто теоретично) можливо, то як бути, наприклад, тим, хто займається хліборобством? Адже якщо його вести не за наукою, посилаючись на прикмети, то й урожаю можна не отримати. Проте існує міф, що, садячи що-небудь, потрібно промовляти: "У високосному році саджу - померти підожду". Втім, якщо влітку очікується посуха, або, навпаки, литимуть постійні сильні дощі, то навряд чи хліборобам допоможуть взагалі якісь заклинання.
Цікава рекомендація на високосний рік стосується власників птахівницького бізнесу. Якщо ви розводите свійську птицю, то, забиваючи її у високосний рік, кожну третю треба задарма віддавати бідним. Наче бачу наших "птичих" олігархів, які відраховують кожну третю забиту тушку птиці й роззираються, а кого б ощасливити дармовим м'ясом.
На захист цих та інших прикмет можна сказати, що деякі з них усе-таки мають логічне пояснення. Наприклад, така: у високосний рік грибів не збирають. Досвідчені грибники пояснюють це тим, що раз на чотири роки грибниця вироджується, і гриби можуть "переродитися", ставши отруйними. А ще - вони вбирають у себе не тільки шкідливі хімелементи, а також, як стверджують "віщуни", - злобу та прокльони, що йдуть від чаклунських зборищ на потаємних галявинах у дрімучих лісах. Але погані прикмети можна обійти. Наприклад у цій, "грибній", нічого не сказано про виробництво грибів. Слабо віриться, що задіяні в цьому бізнесі робітники, збираючи в теплицях урожай, вкладатимуть в нього злобу та прокльони. Швидше, радітимуть, що в них є робота...
Люди-посланці?
Ставлення до народження у високосний рік (не кажучи вже про особливий день - 29 лютого) неоднозначне. Песимісти впевнені, що коли людина з'явилася на світ у цей час, то бути їй нещасливою. Ну, а коли вона примудрилася ще й народитися
29 лютого, то, мовляв, дарма старалася, адже бідоласі вже точно не уникнути прикрощів. Оптимісти ж вважають, що спілкування з такою особливою людиною приверне удачу та хороші вісті, а сам щасливчик, відповідно, - посланець долі, наділений магічною силою. На цьому антагоністичному тлі якось губиться третя точка зору - спокійне ставлення до цих людей, побудоване на тому, що будь-яка людина, хоч би коли вона народилася, - сама господар своєї долі і її творець.
Цікаво, як народжені 29 лютого, відзначають свій день народження? Невже святкують його раз на чотири роки? Кор. DT.UA провела експрес-опитування, розшукавши деяких "відзначених долею" людей. І ось які відповіді було отримано в результаті такого бліц-інтерв'ю:
- Напередодні дня народження гарненько висипаюся. Потім заводжу будильник рівно на 12 годину ночі і, коли він продзвенить, що називається, "ні в чому собі не відмовляю" - сідаю в машину і їду в нічний клуб. Там - тільки найкращі їжа, напої та розваги в дружньому колі. Вранці падаю в ліжко - відсипатися. Ось так я "обдурюю" час. (Едуард, м. Київ).
- Оскільки вважається, що передчасно відзначати свій день народження не можна, я спокійно чекаю приходу першого числа березня. Тоді вже й приймаю гостей та привітання і при цьому не почуваюся якоюсь особливою. За багато років такого підходу я, швидше, вважаю себе весняною іменинницею, ніж зимовою. (Зоя Г., м. Васильків).
До речі, німецький професор Хемме розробив систему обчислення високосного дня народження залежно від години появи дитини на світ. Наприклад, якщо людина народилася в період з опівночі по шосту ранку 29 лютого, то святкувати треба 28 лютого. Якщо в період з 6.00 по 12.00, то два роки день народження потрібно відзначати 28 лютого, а на третій - 1 березня. Для тих, хто народився 29 лютого у період із 12.00 по 18.00, графік такий: перший рік іменини відзначаються 28 лютого, а наступних два - 1 березня. І якщо з'явився на світ з 18.00 до опівночі - 1 березня.
Вважається, що серед народжених у високосний рік багато геніїв, але через свої лінощі вони рідко добиваються справжнього успіху. Правда, якщо цих людей стимулювати, то вони, ласі на компліменти і подарунки, можуть розстаратися. А ось тиснути на них і ганьбити не варто - можна добитися лише зворотного ефекту. Генії вони чи ні, а можливо - просто люди, яких на певному відтинку часу супроводжує (чи супроводжувала) удача, - судіть самі. У високосні роки народилися: Мел Гібсон, Володимир Путін, Сандра Буллок, Крістіна Агілера, Скарлетт Йоханссон. А безпосередньо 29 лютого з'явилися на світ Папа Римський Павло III, Йожеф Сабо, Олександр Мороз, Джоаккіно Россіні.