UA / RU
Підтримати ZN.ua

Трендовий бізнес

Виробництво електронних рідерів — пристроїв для читання електронних книжок — стає в усьому світі трендовим бізнесом, поряд із випуском планшетів.

Автор: Герман Богапов

Зважаючи на все, із впровадженням електронних рідерів розпочався новий бум читання. У громадському транспорті і вдома народ дедалі більше читає книжок.

Мало того, виробництво електронних рідерів - пристроїв для читання електронних книжок - стає в усьому світі трендовим бізнесом, поряд із випуском планшетів. Не тільки всесвітньо відомі бренди, а й безліч китайських виробників почали штампувати ці пристрої, а компанії в інших країнах - продавати під своїми брендами.

Схожа ситуація і в Україні, де завжди, особливо в радянські часи, читання книжок було популярним. Відчувши потенційний прибуток, багато компаній почали випускати й продавати рідери. Водночас вони запускають і сайти, на яких можна купувати книжки, а частину асортименту - скачувати безплатно. В усьому світі популярні Amazon Kindle і Sony. Однак в Україні, крім них, тон задають Pocketbook, «ІТ-інфраструктура» та ще кілька компаній. А всього на ринку обертаються е-рідери понад двадцяти брендів.

За оцінками компанії «Південь-Контракт», ринок електронних книжок зріс із 85 тис. шт. 2010 року до 130 тис. шт. за підсумками 2011-го. Причому українські споживачі тяжіють до дешевших моделей.

Основна причина зростання популярності продукту серед населення - зниження роздрібної вартості. Попит на електронні книжки зростає, а заодно зростає й конкуренція на вітчизняному ринку. З’являються нові групи споживачів. «Якщо раніше основними покупцями були молоді люди із середнім рівнем достатку віком 25-38 років, то тепер електронні книжки найбільше затребувані в навчальному процесі, серед школярів та студентів, яким бракує друкованих навчальних посібників», - каже Сергій Тарасов, генеральний директор компанії Airon.

Крім того, стає дедалі більше охочих почитати цікаву художню літературу на цифрових носіях. Адже це зручно, а головне - нешкідливо для зору, що стосується рідерів із екранами E-Ink (технологія електронного чорнила).

Тут ми відзначимо принципову відмінність електронних читалок на E-Ink, на TFT і планшетів. Саме перші нешкідливі для читання, але вони чорно-білі й доволі інерційні, порівняно з пристроями на TFT-екранах. Тому E-Ink-рідери найбільше придатні для власне читання, коли треба лише зрідка перегортати сторінки, а не «бігати» по Інтернету. Хоча вони дають і таку можливість. Якщо ж потрібен постійний мобільний доступ до Інтернету й кольоровий екран, то краще вибрати планшет. Електронні читалки з TFT є, по суті, урізаними варіантами планшетів із просунутими функціями читання.

«Якісних рідерів мало, а ось невідомих «дешевих» китайських підробок - предосить, однак вони дуже псують враження від електронної книжки загалом через недопрацьоване програмне забезпечення», - вважає С.Тарасов. Тому українські компанії передусім «доточують» ПЗ і роблять рідери привабливими у плані дизайну та інтерфейсу для вітчизняного споживача.