Російська «Альфа-Груп», котра є акціонером найбільшого оператора мобільного зв’язку України «Київстар», здобула важливу перемогу в конфлікті навколо українського «стільниковика». 21 березня 2007 року інший акціонер «Київстару», норвезька компанія Telenor повідомила про рішення деконсолідувати звітність української компанії в зв’язку з українськими судовими розглядами, що проходять у рамках спору акціонерів мобільного оператора. Скандинави скоротили свої прогнози щодо прибутку і доходів 2007 року. Це призвело до того, що в середу-четвер акції Telenor на торгових майданчиках у США та Європ? впали на 4,7—9,9%. У російській компанії «гідно оцінили рішення Telenor». «Ми висловлюємо надію, що решту протиріч із нашими норвезькими партнерами незабаром також буде знято для повноцінного розвитку компаній, у яких ми є акціонерами», — зазначив віце-президент Altimo Кирило Бабаєв.
Відповідно до інформації Telenor, конфлікт із Altimo, у тому числі її дії в українських судах, перешкоджав йому «у здійсненні достатнього впливу на «Київстар». «У зв’язку з цим рада директорів компанії Telenor вирішила тимчасово деконсолідувати «Київстар» у розрахунках Telenor, які вступили в силу з 29 грудня 2006 року, і вказати свою частку в «Київстарі» окремим рядком — як інвестицію» — говориться в заяві Telenor. За даними норвезької компанії, у четвертому кварталі 2006 року «Київстар» забезпечив 12,3% її консолідованої виручки (близько 490,6 млн. дол.) і 20,3% показника EBITDA (269,6 млн. дол.).
«Дане рішення Telenor підтверджує правомірність позиції, котру завжди займала компанія Altimo: жоден із акціонерів «Київстар» не має контролю над компанією, і тим самим не може консолідувати результати її діяльності. Менеджмент компанії сьогодні також є незалежним», — йдеться в офіційному повідомленні російського холдингу з цього приводу. Слід зауважити, що такий стан речей у грудні 2005 року підтвердив Вищий Господарський суд України, а в жовтні 2006-го закріпив Верховний суд України. «Таким чином, нинішнє рішення ради директорів Telenor запізнилося майже на рік», — вважають російські акціонери «Київстару».
— Ми висловлюємо надію, що Telenor і надалі керуватиметься у своїй діяльності вимогами законодавства України і поважатиме рішення українських судових інстанцій, — сказав віце-президент Altimo Кирило Бабаєв.
Нагадаємо, що відповідно до рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 1 грудня 2006 року, акціонери «Київстар» можуть з’ясовувати свої стосунки лише в рамках української судової системи. Їм заборонено брати участь у судових розглядах за межами України, зокрема в Нью-Йорку, де Telenor ініціював судовий процес із питання невиконання угоди акціонерів «Київстар», у якому місцем розгляду вказати саме Нью-йоркський суд. Однак рішенням Господарського суду м. Києва рік тому «угоду визнано нікчемною», й апеляційна інстанція залишила це рішення в силі, нагадує Михайло Ілляшев, управляючий партнер юридичної фірми «Ілляшев і партнери», котрий представляє інтереси Altimo в Україні.
«У світовій практиці випадки, коли закордонна компанія приймає рішення про деконсолідацію, бувають украй рідко. Бо це сильно звужує загальні фінансові результати компанії акціонера», — каже Маргарита Зобніна, старший аналітик московського IKS-consulting. Цей прецедент свідчить про посилення позиції російських інвесторів, які намагаються домогтися дотримання своїх прав і інтересів як власників майже 44% «Київстар». «Altimo більше року домагалася від Telenor виконання всіх рішень українських судів і досягла результатів», — каже партнер юридичної компанії «Лекс-Груп» Олександр Сідякін.
Однак представники Altimo поки не мають наміру почати відвідувати засідання ради директорів. «Є постанова суду, котра наказує і нам, і Telenor створити нову раду директорів, тому в нинішній раді директорів ми брати участі не можемо», — прокоментував Кирило Бабаєв ситуацію агенції ComNews. А Михайло Ілляшев нагадав про рішення Верховного суду України від жовтня 2006-го, в якому «окремі положення статуту «Київстару» щодо порядку формування ради директорів «Київстару» визнані незаконними». Відповідно, зараз, на думку Altimo, ради директорів у «Київстарі» не існує, і акціонери мають прийняти рішення про її призначення. На паритетних засадах, відповідно до вже згаданого рішення Верховного суду.
У Telenor вважають, що деконсолідація — тимчасовий захід. Однак припускають, що ця ситуація може зберігатися протягом усього 2007 року. З цієї причини Telenor скоротив свій загальний прогноз щодо зростання доходів до 0—5% порівняно з попереднім прогнозом 15—20%. Це призвело до того, що в середу акції Telenor на різних торгових майданчиках США та Європи впали на 4,7—9,9%. При цьому капіталізація оператора, яку оцінювали в розмірі 31 млрд. дол., зменшилася на 1,9 млрд. дол. Щоправда, вже в четвер котирування Telenor повернулися до колишніх показників: ризики, пов’язані з конфліктом норвежців із російськими партнерами, давно враховуються ринком.
За даними HITech.Expert, Deutsche Bank знизив розрахункову вартість акцій Telenor зі 136 до 120 норвезьких крон і очікує, що ринок робитиме «значну знижку на оцінку «Київстару» до повного прояснення ситуації». BNP Paribas знизив вартість акцій норвезького оператора з 132 до 129 крон і рекомендував інвесторам утриматися від придбання цих паперів у короткостроковій перспективі.
На думку директора аналітичного відділу «Ренесанс Капіталу» Олександра Казбегі, яку він висловив російським «Известиям», мета Altimo — домогтися від норвежців згоди на «розлучення». Змусивши Telenor відмовитися від консолідації «Київстару», Altimo сподівається домогтися викупу норвежцями її частки в одному зі спільних активів за вигідну ціну чи, навпаки, викупу частки Telenor у «Вимпелкомі» або «Київстарі».
І на закінчення кілька цифр. Чистий прибуток Telenor 2006 року зріс більш як удвічі — до 15,9 млрд. норвезьких крон (1,96 млрд. євро). Виручка збільшилася на 36,8% і становила 91,08 млрд. норвезьких крон (11,24 млрд. євро).
«Київстар», керуючись рішенням суду міста Красний Луч Луганської області від 31 січня, не опублікував фінансової звітності за 2006 рік. Однак 12 березня віце-президент Altimo Олег Маліс у своїй доповіді на Українському інвестиційному саміті в Лондоні навів кілька оцінних цифр по українському оператору. Так, його дохід за 2006 рік становив близько 1,76 млрд. дол. і зріс на 55%. Чистий прибуток дорівнював 550 млн. дол., що на 70% вище, ніж 2005 року. Кількість абонентів 2006 року зросла на 54,4% — до 21,51 млн. осіб. Ці фінансові показники вважаються дуже гарними.