UA / RU
Підтримати ZN.ua

Створи сам собі конкуренцію

Інтернет по телевізійному кабелю дедалі швидше освоює багатоповерхівки. Позначається зручність з’єднання, перевага у швидкості та конкурентні тарифи...

Автор: Герман Богапов

Інтернет по телевізійному кабелю дедалі швидше освоює багатоповерхівки. Позначається зручність з’єднання, перевага у швидкості та конкурентні тарифи. Хтось скаже, що цю тенденцію помічено лише в Києві. І буде правий. Та й це радує, адже добрий початок — половина діла. Насторожує інше — дану послугу на сьогоднішній день надає лише один провайдер, який є до того ж оператором із найбільшою мережею кабельного телебачення не лише в столиці України, а й у всій Східній Європі. Цілком ймовірно, що тенденція може закінчитися монополізацією перспективного ринку.

Кабелем, кабелем...

Доступ в Інтернет по мережах кабельного телебачення досить популярний у світі, особливо в домашніх користувачів. Пов’язано це передусім із незадоволеністю в dial-up-доступі по телефонній лінії. Звичайно, є й альтернатива: безпровідний радіодоступ, xDSL по телефонній лінії з можливістю використання телефону для розмов, нарешті, виділені лінії. Та коли вже готова суспільна кабельна мережа, немає необхідності в спеціальній побудові власної виділеної лінії. Дана технологія також не вимагає встановлення відповідної частини обладнання передачі даних окремо для кожного користувача на площадці провайдера. Тому різко знижується вартість підключення абонента.

Так, сьогодні компанія «Воля» при підключенні до кабельного Інтернету бере плату від 10 до 99 грн. залежно від необхідності прокладання кабелю і терміновості роботи. Спеціальний кабельний модем обходиться в 199 грн. Щоправда, на час акції його можна придбати і за 1 грн., якщо підключатися до тарифного плану, який передбачає щомісячну абонплату не менш ніж 100 грн. Далі залишається оплатити мегабайти інформації, яка приймається і передається на швидкості до 2 Мбіт/с. Причому український трафік у більшості тарифних планів набагато дешевший за міжнародний.

Інтернет по каналах мережі кабельного телебачення дозволяє уникнути залежності від вартості послуг операторів телефонного зв’язку, що дає можливість установлювати тарифи на більш низькому рівні. При цьому є можливість паралельно дивитися програми цифрового телебачення. Водночас як виділені лінії — досить дороге й клопітке задоволення для домашніх користувачів, так само, як і для малих і середніх офісів. Кабельний Інтернет у цьому разі виступає технологією доступу в Інтернет, що дає оптимальне поєднання ціни та якості.

Граблі для «Волі»?

Варто нагадати, що 2003 року після «численних звернень» абонентів Антимонопольний комітет України розбирався із ситуацією на ринку кабельного ТВ. Тоді АМК у зв’язку з порушенням ЗАТ «Воля-кабель» прав споживачів прийняв рішення оштрафувати компанію на 17 тисяч гривень. Було доведено, що вона є монополістом на ринку кабельного ТБ, принаймні в Києві. Що оператор ринку диктує свої умови й перелік каналів для перегляду.

Зауважте, обвинувачення в монополізмі не вдалося відкинути, навіть з огляду на те, що на ринку кабельного ТБ у Києві присутні й інші оператори. Що вже нині говорити про інтернет-послуги по кабельних мережах, де у «Волі» взагалі немає конкурентів.

Аби не наступати на ті самі граблі, компанії, напевно, слід було б подумати і про те, щоб завести хоча б кілька альтернативних провайдерів, які надавали б послуги в її ж мережах і конкурували між собою, а також розвивати кабельні мережі з інтернет-доступом і в інших містах України.

З досьє «ДТ»

Компанія «Воля» — найбільший кабельний оператор у Східній Європі за кількістю абонентів: її мережа охоплює понад 850 тисяч квартир у Києві. Свого часу компанія об’єднала найбільших операторів кабельного телебачення Києва «Київтелемонтаж» (КТМ), «ІнтерВідеоКиїв» (IVK) і взяла на обслуговування їхні застарілі мережі, спрямувавши інвестиції на модернізацію діючих кабельних мереж, будівництво оптоволоконних мереж, купівлю обладнання для цифрового мовлення і на розширення спектра послуг.