UA / RU
Підтримати ZN.ua

Столиця для людей

Попри запеклий опір з боку чиновників "старого гарту", ініціатива Kyiv Smart City набирає оберти і захоплює дедалі нові сфери життєдіяльності столиці.

Автор: Герман Богапов

Концепція Kyiv Smart City - кістка в горлі корупціонера, що заважає сидіти на потоках і отримувати "відкати"...

Попри запеклий опір з боку чиновників "старого гарту", ініціатива Kyiv Smart City набирає оберти і захоплює дедалі нові сфери життєдіяльності столиці. Факт, що говорить сам за себе: при загальних витратах на її впровадження 10 млн грн тільки реалізація на практиці однієї її складової - електронних закупівель - уже дозволила заощадити півмільярда. І це тільки початок…

Уже півтора року столична влада разом із громадськими рухами реалізовує концепцію Kyiv Smart City-2020. Було створено експертну раду, куди ввійшли 18 представників міської влади, громадськості та бізнесу. Її очолив мер Києва Віталій Кличко, головним же локомотивом руху є перший заступник міського голови Геннадій Пліс.

Основні пріоритети концепції: ЖКГ, безпека, транспорт, електронна демократія і медицина. З огляду на прийдешнє "Євробачення-2017" особлива увага приділяється і туризму.

Прозорість влади

Юрій Назаров, начальник управління інформаційно-комунікаційних систем і захисту інформації КМДА, співкоординатор ініціативи, зазначає, що від самого початку всі проекти спрямовано на забезпечення прозорості та ефективності влади. І насамперед - це "Відкритий бюджет".

"На відміну від наявних в Україні подібних систем, які є скоріше системами візуалізації процесу, київський "бюджет" показує всю інформацію аж до конкретного платежу: коли, скільки й кому заплатили, за всіма договорами, заборгованостями. Можна подивитися доходи, витрати в рамках районів, лікарень, шкіл, за сферами діяльності", - стверджує Ю.Назаров.

Другий проект - "Електронні закупівлі", з якого фактично починався сервіс Prozorro, нині ефективно використовується в масштабах усієї України. Сьогодні всі міські структури працюють через Prozorro. І економія, за словами Назарова, сягає півмільярда гривень.

Відкриваються всі об'єкти комунальної власності, відтак можна побачити їхній статус: кому належать, у кого перебувають в оренді, яка їхня площа тощо. Усе це підвищує прозорість і знижує корупційну складову.

Будь-який громадянин може на спеціальному сайті подати електронну петицію, і якщо за неї проголосують понад 10 тис. осіб, її зобов'язана розглянути Київрада. На сьогодні в роботі сервісу взяли участь близько півмільйона жителів. Усього, за даними КМДА, було подано понад 3 тис. петицій, 33 з них набрали понад 10 тис. голосів, три петиції Київрада вже задовольнила.

Ще один напрям - "Бюджет участі": допрацьовується механізм, за яким громадськість розподілятиме частину бюджету Києва.

Смарт вулиці

Наступного року метро має бути повністю покрите швидкісною бездротовою мережею: WiFi уже є на 17 станціях і приблизно в 200 вагонах, які проходять зараз сертифікацію. Прискорити процес заважає необхідність отримувати безліч дозволів.

Київ став третім містом у світі, де запроваджено прохід у метро за безконтактною платіжною картою, зокрема й за Карткою киянина, яка стала реальним електронним документом жителя столиці. За її допомогою можна отримувати різні адміністративні послуги онлайн, брати участь в обговореннях, подавати петиції, платити за комунальні послуги, незабаром можна буде записатися на прийом до лікаря, отримати електронний рецепт тощо. Обсяг можливостей для картки весь час збільшується.

Створюється перша смарт вулиця.Як пілотний проект smart street у форматі living lab обрано вулицю Мельникова - Melnykova smart street, де є практично всі об'єкти міської інфраструктури. Це станція метро, автобус, тролейбус, багато зупинок, перехрестя, школи, лікарні, університет, сквер. Там буде створено "розумні" зупинки й ліхтарі (які світяться залежно від природного освітлення), WiFi та відеоспостереження. Буде навіть підзарядка електромобілів. Там само тестуватимуть єдиний міський квиток і нову дорожню розмітку, яка потім буде по всьому Києву.

У рамках цього проекту розробляється також ідеальний енергоефективний будинок. "Іде етап переговорів з жильцями трьох шістнадцятиповерхівок, за типологією абсолютно ідентичних, - розповідає Олег ГОРЯГА , проект-менеджер Melnykova smart street. - Ми вибираємо з них один будинок, повністю робимо трифазні лічильники, датчики економії електроенергії, необхідне утеплення, змінюємо інфраструктуру. І будемо спостерігати за ефективністю у порівнянні з аналогічними сусідніми будинками. За результатами проекту ми запропонуємо алгоритм, за яким можна рухатися далі".

Безпека

Нині столична влада розпочала створення хмарної платформи, яка збиратиме й автоматично оброблятиме дані з усіх відеокамер, установлених у школах, дитячих садках, лікарнях, центрі міста, театрах, музеях, біля пам'ятників архітектури і на мостах. Доступ до хмари отримають і правоохоронні органи.

Ще один проект - з фіксації порушень правил дорожнього руху - реалізується з залученням німецьких експертів і компанії, яка впровадила такі рішення в Європі й ОАЕ. "Вже є первинні результати збору даних про порушення на дорогах. Найближчим часом ми вийдемо із цим проектом на суд громадськості, розповімо, яка ситуація нині на дорогах і які можуть бути рішення, - каже Юрій НАЗАРОВ. - Кожен зможе зайти на сайт у свій кабінет і побачити, де, що і як порушив".

Згодом цей сервіс стане основою динамічної моделі регулювання дорожнього руху для боротьби із заторами, тобто міські служби зможуть точніше визначати, де і які будувати переходи, встановлювати світлофори, в якому режимі вони мають працювати.

Хаб інновацій

Усі нові ідеї та проекти обкатують у Kyiv Smart City Hub - центрі інновацій, який відкрили навесні цього року на території Експоцентру (ВДНГ). Хаб створено на пожертви небайдужих громадян.

Тут проходять конференції та курси, на яких обговорюють проблеми й завдання міста, створено Школу нового громадянина і філію 1991 Open Data Incubator - Інкубатора стартапів на основі відкритих даних.

Один з п'яти стартапів-переможців, "Поліклініка без черг", до якого поступово підключаються всі лікувальні заклади міста, дасть змогу кожному записатися до потрібного лікаря онлайн або за допомогою терміналів у холах.

Готуються до запуску: Open World - додаток для незрячих людей, що спрямовуватиме їх за допомогою навігатора в потрібне місце; Jam Sport - програма для музичного супроводу на спортивних майданчиках; проект Ukraine traffic safety - збір даних про порушення на дорогах; Animalid Info - для контролю та ідентифікації бездомних тварин.

Протидія

Ініціативу повністю підтримує топ-менеджмент міської влади. Адже для прискорення впровадження нових проектів треба змінити багато підзаконних актів і побороти бюрократичні процедури.

Протидія, за словами Ю.Назарова, залишається в основному з боку старих чиновників середньої ланки та їхніх заступників, для яких Kyiv Smart City - кістка в горлі, що заважає сидіти на потоках, отримувати "відкати" за довідки, незаконно здавати в оренду комунальну власність... Тому й трапляються спроби усунути ефективних менеджерів, які прискорюють ухвалення рішень.

Однак ці спроби марні. Адже альтернативи Kyiv Smart City немає, бо це рух уперед і перешкода для корупції, а ще - можливість для городян впливати на ухвалення рішень.

Коментар

Геннадій ПЛІС, перший заступник міського голови:

Зробити Київ безпечним - один з ключових пріоритетів для нас, менеджерів міста. Для забезпечення цього зараз ми працюємо над створенням ситуаційного центру, в якому буде впроваджено систему аналітики та обробки інформації, що надходить до нього. Система покликана стати допоміжним інструментом для поліції, оскільки зможе автоматично сповіщати про загрозу на вулицях. Це інноваційна система для України, і ми раді, що Київ має всі шанси стати піонером упровадження таких рішень.