UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Спрощенці» отримали надію. Окружний адміністративний суд м.Києва визнав незаконними додаткові внески до Пенсійного фонду

Справедливість є, за неї варто боротися. Нарешті в нашій державі дрібні підприємці домоглися захисту в суді...

Автор: Василь Худицький

Справедливість є, за неї варто боротися. Нарешті в нашій державі дрібні підприємці домоглися захисту в суді. Йдеться про нещодавнє скасування Окружним адміністративним судом м. Києва незаконних додаткових пенсійних внесків для платників єдиного податку.

Як відомо, відповідне рішення Кабміну було ухвалене всупереч закону. Із цим твердженням під час нещодавнього судового засідання погодилась і представник Кабміну Ольга Станецька. Двічі воно ставилося на голосування у Верховній Раді і двічі було провалене. Саме постановою, а не законом, як того вимагає чинне законодавство, платників єдиного податку було зобов’язано з 1 травня 2009 року сплачувати додаткові страхові внески до Пенсійного фонду в розмірі від 123,50 грн. на місяць. Зрозуміло, що підприємці були не в захваті від ініціативи рідного уряду. Додаткові вливання до державного бюджету, звісно, державі не зашкодять, але саме поняття спрощеного податку передбачає, що інших не буде. А тут вони з’явилися. Та ще й у такий дивний спосіб.

Що ж сталося з людьми, які ще кілька років тому обіцяли малому і середньому бізнесу ледь не молочні річки. А змінилася ситуація. На час ухвалення урядової постанови у Пенсійному фонді існувала «дірка» в 6,6 млрд. грн. Рятувати ситуацію уряд чомусь вирішив за рахунок малого бізнесу. Як наслідок — навантаження на спрощенців зросли більш ніж удвічі. І хоча експерти сходяться на думці, що таке рішення назрівало, вони одностайні в тому, що сьогодні, в кризовий період, воно не на часі. Не дивно, що в суди посипалися судові позови.

Постанову уряду негативно оцінила заступник голови комітету Верховної Ради України Ксенія Ляпіна. За її словами, ініціатива уряду змусить піти «в тінь» щонайменше півмільйона дрібних підприємців.

— Звичайно, ми задоволені рішенням Окружного суду м. Києва, — каже голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський. — Але розуміємо, що виграно лише першу частину битви, бо через 10 днів це рішення потрапить до Кабміну, а він неодмінно оскаржить його в Апеляційному суді. Справа може затягтися на тривалий час. Ми ж вимагатимемо, щоб уряд сам скасував постанову №366. Якщо цього не буде зроблено, то обіцяємо 10 жовтня провести всеукраїнський страйк.

Якщо і це не допоможе, то скасування постанови домагатимемося через Конституційний суд. Гадаю, 150 голосів депутатів Верховної Ради, які підтримають підприємців, у парламенті знайдуться.

Як повідомила журналістам у вівторок міністр праці та соціальної політики України Людмила Денисова, рішення Окружного суду поки що ні до Кабінету міністрів, ні до Мінпраці не надходило. Але навіть, якщо й надійде, то набере чинності лише через 10 днів.

Але в мене, як сумлінного платника податків, виникає крамольне запитання. У термін, визначений постановою (нехай і незаконною), сотні тисяч підприємців пішли до банку і чемно сплатили додаткові внески до Пенсійного фонду. Тепер, коли Окружний суд м. Києва довів незаконність цих поборів, як громадянин України очікую, що зазначену вище суму мені буде повернуто або хоча б ураховано при наступній сплаті єдиного податку. Але є неабиякі сумніви: таке в нашій державі межує з фантастикою.

І справді, як у воду дивився: «механізму повернення коштів підприємцям поки що не існує», — зазначила в телефонній розмові одна із співробітниць управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова.

«Поки що в нас ніяких офіційних даних немає, є лише в Інтернеті. Те, що постанову скасував Окружний суд м. Києва, ще нічого не означає. Думаю, що зробити це взагалі нереально. Отже, ви повинні сплачувати внески. Як буде на майбутнє, нічого не відомо».

Цікаво, що заважає людям, які прописали один механізм — незаконного стягування коштів з підприємців, прописати й інший — їх повернення. Адже справа не тільки в кількох сотнях гривень, хоча і в них також, а в законності та адекватності дій влади щодо бізнесу. А тим часом уже спливає термін чергової сплати додаткового страхового внеску до Пенсійного фонду. А оскільки ще невідомо, чим закінчиться судове провадження, платити чи не платити, кожен вирішує сам. Єдине, в чому сходяться майже всі підприємці: робити бізнес за правилами в Україні стає дедалі невигідніше.