UA / RU
Підтримати ZN.ua

Скромна чарівність сувенірів від НБУ

Будь-яка юридична або фізична особа може замовити виготовлення на Банкнотно-монетному дворі продукції.

Автор: Сергій Следзь

Реально бувалі колеги по журналістському цеху були вражені, хором споглядаючи просто-таки витвори мистецтва, представлені в каталозі Максима Загреби "Монети України". Втім, вразило не тільки мистецтво карбування майстрів Банкнотно-монетного двору (БМД) Нацбанку, тому схотілося з перших вуст почути, що і як.

На наш жаль, оперативно взяти інтерв'ю не вдалося через завантаженість заступника голови НБУ Сергія Холода, який курирує грошовий обіг. Тому при написанні цього матеріалу довелося скористатися письмовими відповідями на наші запитання Нацбанку.

Сувеніри-раритети

Почнімо з сувенірів, яких важко не помітити в каталозі, але яких нам не вдалося знайти в переліку пам'ятних монет і сувенірної продукції, розміщеному на офіційному сайті Нацбанку. Ну як можна пройти повз півкілограмовий золотий (Au 999) сувенір у вигляді монети без номіналу, інкрустований двома смарагдами, на якому зображено Віктора Януковича? Хоча це й не горезвісний золотий батон, але річ досить реальна, виготовлена 2013 року в єдиному екземплярі. На запитання, чи не збереглося інформації про замовника і в скільки обійшлося йому таке замовлення, на жаль, нам не відповіли. При цьому неважко порахувати, що тільки вартість 0,5 кг чистого золота в цьому сувенірі на той момент (бо на предметі, що нас цікавить, викарбувано "Многая літа!", ми для розрахунку взяли дату дня народження В.Януковича, 9 липня) наближається до 20 тис. дол. США. Але це тільки золото, без смарагдів і роботи над єдиним екземпляром.

Щоб хоча б наблизитися до реальної оцінки вартості такого замовлення, довелося звернутися до аналога з раніше згаданого переліку на офіційному сайті НБУ. Вибір у нас виявився невеликим. За 2013 рік у переліку НБУ є тільки одна золота монета - "1025-річчя хрещення Київської Русі". (Таке враження, що все доступне золото 2013 року витратили на "Многая літа!".) Та й то її проба тільки Au 900, тираж - 1025 шт., і жодного коштовного каменя. Проте при вазі 31,1 г (тройська унція) її офіційна роздрібна вартість дорівнює 49957 грн. Таким чином, умовна ціна грама золота в такій монеті перевищує 1606 грн. І при такій же пропорції 500-грамові "Многая літа!" уже зростають до 803 тис. грн, або при курсі НБУ 27,17 грн/дол. наближаються до 29,5 тис. дол. Зрозуміло, що реальна вартість такого нескромного сувеніра значно вища.

Ера пана Януковича минула, але люди, як відомо, практично не змінюються, і псує їх не тільки квартирне питання. У каталозі ми виявили не менш цікаві екземпляри трьох сувенірних монет. На одній з них зображено Ю.Тимошенко ("З Батьківщиною в серці"), на інших - Ю.Луценка й О.Ляшка. Правда, виготовлені вони у 2016 р. зі срібла (Ag 999), зате важать уже повний кілограм, і випустили їх по два екземпляри кожної. Само собою, ні каталог, ні НБУ ціни на раритети не називають.

Срібло - це не золото. Проте шукаємо аналог за 2016 рік - "Костьол святого Миколая (м. Київ)" (Ag 999, 31,1 грам, тираж - 3000 шт., роздрібна ціна 987 грн). Звичайно, це не раритет, але як аналог для приблизної оцінки згодиться. Перерахунок на 1 кг дає мінімальну оцінну вартість в 31796 грн для одного екземпляра сувенірів із зображенням представників українського політикуму. Порівняно з сувеніром "Віктор Янукович. Многая літа!" досить скромно (не за вагою, а за ціною). У Нацбанку нам не відповіли на запитання, чи були замовниками цих кругляшів люди, зображені на аверсах, але якщо сувеніри згодом, наприклад, стали подарунком, то підлягають декларуванню. Гадаєте, просто так напередодні весняних свят Національне агентство з протидії корупції полюбляє привітати успішних жінок і побажати успіху їхнім коханим: "Дорогі жінки, Національне агентство вітає вас із майбутнім святом весни й краси! І нагадує: якщо ваш коханий подарує вам золотий перстень, вартість якого перевищує 8810 гривень, не забудьте вказати його в декларації за 2018 рік у розділі "Доходи, у тому числі подарунки"...

Звісно, не тільки грішми все вимірюється. Тому нас прикро вразила формальна відповідь на таке наше запитання: "А як можна пояснити випуск БМД серії срібних монет із зображенням на них російських правителів різних часів: Миколи I, Миколи II, Олександра III, Петра I і Катерини I, Петра II, Анни, Єлизавети?.. І це - 2014 рік, коли РФ анексувала Крим і почала воєнні дії на Сході України?"

Виявляється, все просто: "Банкнотно-монетний двір може виконувати замовлення сторонніх осіб/організацій. Будь-яка юридична або фізична особа може замовити виготовлення на Банкнотно-монетному дворі продукції (жетонів, що не містять номіналу й інформації про емітента) для власних потреб (з наявного на підприємстві матеріалу).

Відповідальність за зміст і права інтелектуальної власності на таку замовлену продукцію несе замовник. Умовами договорів на виготовлення такої продукції визначається, що вони конфіденційні. Тому, з огляду на це, Національний банк не має підстав розголошувати умови відповідних договорів".

А якщо українському БМД замовлять вироби із зображенням Путіна, Гітлера або серію "Топ поз Камасутри", то двір оком не змигнувши викарбує, бо згідно з укладеним договором за все відповідає замовник?

Монети-інвестиції

Заслуговує на увагу також відповідь на наше запитання про успішність проекту Національного банку з популяризації інвестиційних монет серед населення. Як відомо, привабливість інвестиційних монет забезпечується максимальним наближенням ціни монети до вартості дорогоцінного металу в ній, а також їхньою високою ліквідністю. У результаті розвитку цього проекту населення має розцінювати монети як цікавий інвестиційний інструмент на довгострокову перспективу.

Мова в цьому разі про монети "Архістратиг Михаїл", випускати які почали у грудні 2011 року. На сьогодні випущено повний номінальний ряд інвестиційних монет України, розрахований на попит з боку людей із різним рівнем доходів: чотири золоті (вагою в одну, ½, ¼ і 1/10 унції) й одна срібна монета вагою в одну унцію.

Отримавши відповідь з Нацбанку, ми хотіли оцінити попит на такі специфічні інвестиції в цей непростий час. І треба визнати, Нацбанк у своєму листі засвідчив інтерес, що не знижується, громадян до цієї інвестиційної продукції від Банкнотно-монетного двору. Судіть самі.

"З моменту випуску в обіг інвестиційні монети мають значний попит. Політика Національного банку України спрямована на подальший розвиток ринку інвестиційних монет України. Зокрема, 2018 року Національний банк України реалізував населенню приблизно 32 тис. шт. інвестиційних монет на загальну суму 110,3 млн грн, у тому числі з золота - 6,5 тис. шт., зі срібла - 25,5 тис. шт. Наведені дані ілюструють популярність українських інвестиційних монет і свідчать, що найбільший попит мають срібні монети, що пояснюється їхньою меншою порівняно із золотими ціною і, відповідно, більшою доступністю для людей з різним рівнем доходів.

2018 року Національний банк викупив у населення 240 інвестиційних монет України. Це лише 0,75% від загальної кількості реалізованих торік інвестиційних монет, що підтверджує попит громадян на цю продукцію та її інвестиційний характер.

Крім того, інвестиційні монети України реалізуються за кордон і беруть участь у міжнародній програмі "15 найкращих інвестиційних монет світу".

А ще нам підтвердили активність Банкнотно-монетного двору на міжнародній арені. Адже його модернізовані виробничі потужності істотно перевищують потреби українського ринку. Так, останні кілька років Фабрика банкнотного паперу, що входить до складу БМД, успішно виробляла й поставляла на експорт високозахищений банкнотний папір для понад 15 країн світу. Та тільки називати конкретні країни й замовників Нацбанк не має права...

Монети й державні нагороди виготовляються Банкнотно-монетним двором Національного банку України. Банкноти друкуються на Фабриці банкнотного паперу БМД НБУ. Ці підприємства розташовані в Києві.

Папір для банкнот гривень виготовляє Фабрика банкнотного паперу Національного банку України, що розташована в м. Малин Житомирської області.

Україна має повний цикл виробництва грошей, від розробки дизайну до виготовлення захищеного паперу і, власне, друку банкнот. Банкнотно-монетний двір Національного банку нині на 100% забезпечує потребу української держави у виробництві власної грошової одиниці: банкнот, розмінних та обігових монет, а також бланків цінних паперів, державних нагород і великого асортименту сувенірної монетної продукції.

Річна потужність виробництва становить 1,8 млрд банкнот, 1,2 млрд обігових монет, близько 1 млн пам'ятних монет із дорогоцінних і недорогоцінних металів, 3500 тонн банкнотного й захищеного паперу, а також близько 200 тис. державних нагород (орденів, медалей, нагрудних знаків до почесних звань України, нагрудних знаків лауреатів державних премій України).