UA / RU
Підтримати ZN.ua

Робота-2012: не до жиру — аби живу

Навіть за найобережнішими прогнозами кількість пропозицій роботодавців про працевлаштування в найкращому разі залишиться на рівні року попереднього.

Автор: Надія Гоцуєнко

Хоча темп розгортання світової економічної кризи знизився, за деякими напрямами ситуація ще більше загострюється. Особливо болісно позначаються наслідки економічних негараздів на сфері зайнятості. У цій соціально чутливій царині багато експертів особливих зрушень у зниженні безробіття в 2012 році не очікують. Не в останню чергу тому, що в таких невизначених умовах прихід великих іноземних інвестицій в Україну, з якими пов’язувалися основні надії, навряд чи можливий. Та й вітчизняні підприємці у своїй більшості не бачать сенсу ризикувати - вкладати кошти в реалізацію великих проектів, створення нових і навіть збереження вже наявних робочих місць. У результаті ситуація на ринку праці на початку року досить строката.

«Зайві» люди

Згідно з інформацією Державної служби статистики України, кількість наших співвітчизників, узятих на облік у Державній службі зайнятості, станом на 1 січня нинішнього року становить 501,4 тис. Це на 14,1% більше, ніж на той самий час рік тому. А рівень зареєстрованого безробіття в країні в цілому на початок нинішнього року становив 1,8% загальної кількості населення. Кількість безробітних, які отримують допомогу, становила 365,3 тис. (на 66,9 тис. більше, ніж рік тому). Можливо, люди просто не володіють інформацією про вакантні місця? Проте й тут цифри проти безробітних здобувачів. Згідно з даними тієї ж таки статистики, потреба підприємств у працівниках на заміщення вакантних посад на початок нинішнього року становила 59,3 тис. осіб порівняно з 63,9 тис. на 1 січня 2011 року.

І оскільки в активний розвиток економіки - як у нашій країні, так і за її межами - в нинішньому році не вірять навіть найбільш наївні оптимісти, то ніхто не береться спрогнозувати на 2012 рік збільшення числа вакантних місць для здобувачів роботи. Однак навіть за найобережнішими прогнозами кількість пропозицій роботодавців про працевлаштування в найкращому разі залишиться на рівні року попереднього. І це з огляду на нинішні економічні реалії цілком можна пояснити: адже переважна більшість компаній нині дотримується політики збереження наявних позицій, а не розширення нових.

У новому році експерти дружно пророкують проблеми з пошуком роботи так званим білим комірцям, тобто службовцям. Масові звільнення очікуються в багатьох секторах. Однією з перших скорочення можуть торкнутися банківської сфери, на яку ще недавно був великий попит. І це зрозуміло: банківські послуги (те ж таки кредитування, наприклад) сьогодні в нас не найбільш затребуваний продукт. Утім, аж ніяк не всім банківським службовцям слід готуватися до звільнень. Ясна річ, що досвідчені кадри, як і раніше, залишаться затребуваними. А от у початківців або спеціалістів без досвіду роботи є привід похвилюватися. Адже ще недавно банки активно й охоче набирали нових співробітників, у тому числі й молодь. І от новий поворот у трудових відносинах: стали непотрібними не тільки кредитні експерти, а й експерти з обслуговування клієнтів, фахівці з розробки роздрібних продуктів, з повернення заборгованостей.

2012 рік може виявитися не найвдалішим і для найменш кваліфікованої частини офісних співробітників. Рік іще тільки розпочався, а вже є приклади того, як радикально фірми вирішують питання виживання. Переважно за рахунок нещадних скорочень тих, чия робота не настільки критично необхідна для офісів. І в першу чергу без жалю розстаються із секретарями та помічниками, референтами, працівниками канцелярій, офісними менеджерами та прирівняними до них «нецінними» співробітниками з числа «офісного планктону». На думку спостерігачів ринку праці, скорочення можуть загрожувати також певній частині телекомоператорів і провайдерів.

Сім раз відміряй, а раз відріж

Що більше чуток шириться в середовищі роботодавців про очікування другої хвилі економічної кризи, то менше шансів у здобувачів знайти не те що підходящу, а й узагалі хоч якусь роботу. Тому фахівці, не змовляючись, радять співвітчизникам цінувати те, що є, і без особливої потреби не рватися змінити місце роботи саме нинішнього року, гарненько зважувати всі «за» і «проти», перш ніж наважитися на кардинальні кроки. Втім, усупереч розумним застереженням, саме зараз українці всерйоз замислюються про зміну діяльності. За даними дослідження порталу rabota.ua станом на кінець 2011-го - початок 2012 року понад половина співгромадян (54%), працюючи, все-таки приділяє увагу більш перспективним пропозиціям роботодавців, а третина (32%) активно шукає бажану роботу. Питання полягає лише в тому, де її шукати?

Серед головних тенденцій ринку праці цього року фахівці виділяють такі: залучення нових співробітників очікується в компаніях, які працюють у сфері виробництва і продажу, інформаційних технологій і послуг. Найбільший попит очікується на менеджерів сфери прямого продажу, однак кардинального збільшення заробітної плати в нинішньому році нікому сподіватися не варто.

Уже традиційно в рейтингу затребуваних професій лідирують так звані експерти з продажу послуг. Поняття це давно переросло базарно-магазинний варіант. Воно охоплює всіх, хто відповідає за приплив грошей на фірми, фахівців з продажу банківських продуктів, автодилерів - тих, хто реально приносить «живі» гроші. Як і раніше, зберігається стійкий попит на висококласних фахівців фінансового сектору, консалтингу, харчової промисловості, юристів, HR-фахівців. Що ж до останніх, то особливо цінуються ті з них, хто не механічно фіксує здобувачів, а проявляє в підборі кадрів стратегічний, вигідний і перспективний для компаній підхід.

Навряд чи варто хвилюватися також стабільно затребуваним останнім часом IT-фахівцям. Ось як коментує нинішні особливості ринку праці генеральний директор кар’єрного порталу rabota.ua Микола Михайлов:

- Попит на програмістів часто генерується галуззю офшорного програмування, де основні замовники - закордонні компанії. Думаю, ця сфера залишиться стійкою до кризи.

На думку Миколи Михайлова, відносна стабільність буде характерна й для фармацевтичної галузі. Що цілком зрозуміло, адже кількість нововідкритих аптечних мереж постійно збільшується. Певне зростання кількості вакансій (на жаль, воно має тимчасовий характер) можна чекати у сфері обслуговування та комунікацій.

І вже точно в 2012 році не залишаться без діла представники сфери точних наук - інженери, технологи промислових підприємств, харчової промисловості, фахівці з комунікацій, водопостачання, адже професії, пов’язані з виробництвом, нині в ціні.

«Уж Евро близится…»

Деякі дослідження стану справ на вітчизняному ринку праці з року в рік грішать одним мінусом: надто захоплюючись ситуацією на фірмах і в компаніях, іноді забувають про робітничий клас.

- А хто ж працюватиме? - цілком справедливо обурюються із цього приводу ті, хто безпосередньо виробляє матеріальні блага. І вони, звісно, праві.

Якщо виходити з аналізу результатів опитування респондентів-роботодавців, то в нинішньому році робочі місця створюватимуться в основному в переробній промисловості, сільському господарстві, готельно-ресторанному бізнесі, будівництві. Втім, не все так просто й однозначно. Візьмімо, наприклад, той-таки готельний бізнес. З одного боку, очікується, що вже до травня в Києві, Львові, Донецьку і Харкові з’явиться досить багато робочих місць, які так чи інакше будуть пов’язані із забезпеченням проведення футбольного чемпіонату. І, ясна річ, додатковий персонал, який знається на сфері послуг і покликаний обслуговувати настільки грандіозну подію, набиратиметься. Однак уже нині проступає й інша тенденція. Наприклад, за даними дослідження, проведеного порталом rabota.ua, українці не очікують великого впливу на свою кар’єру настільки значимих у житті країни подій, як Євро-2012 чи парламентські вибори, які теж припадають на цей рік (відповідно 9% і 8% усіх опитаних). Порівняйте цифри: для 38% респондентів найбільше впливають на кар’єрні зміни події особистого життя, зміна місця проживання (28%), 17% і 13% розраховують на зміни у професійній діяльності після отримання документів про закінчення курсів чи вишів.

Не все однозначно й у будівельній галузі. Вона, до речі, теж має стосунок до проведення Євро-2012. Зрозуміло, що на фінішній прямій, у період активного завершення будівельних робіт, пов’язаних із проведенням футбольного свята, попит на висококваліфікованих фахівців будівельного ринку буде наявний. Утім, він уже нині досить вибірковий: лише на високорозрядних зварників, мулярів, арматурників, бетонників, крановиків, малярів, плиточників, тесль. А з такою, наприклад, «усеїдною», але низькокваліфікованою спеціалізацією, як різнороб, на заробітки на Євро-2012 можна навіть не розраховувати.

Що ж до середньої ланки, то в будівництві сьогодні дається взнаки потреба в керівниках проектів, що добре орієнтуються у будівельній економіці, з навичками управління фондами оплати праці робітників і водночас володіють програмним забезпеченням і методиками управління проектами. Фахівців, які відповідають таким вимогам, на ринку небагато, тому в нинішньому році вони будуть особливо в ціні. У цілому ж експерти ринку праці резюмують, що інженерно-технічна освіта і знання іноземних мов - це ті два універсальні ключики, які здатні відкрити цього року не одні, здавалося б, неприступні двері роботодавців.