UA / RU
Підтримати ZN.ua

РИНОК ВІДЕОКАМЕР: ЦИФРА ВИТІСНЯЄ АНАЛОГ

З появою цифрових відеокамер з’явилася унікальна можливість інтегрувати відео в процеси навчання, торгівлю, маркетинг, зв’язок між підприємствами...

Автор: Герман Богапов

З появою цифрових відеокамер з’явилася унікальна можливість інтегрувати відео в процеси навчання, торгівлю, маркетинг, зв’язок між підприємствами. Цифрові камери дають змогу створювати відеофільми професійної якості для публікації на вебсайтах, презентації компаній або для розсилання потенційним клієнтам на компакт-дисках. Не дивно, що всі великі компанії, які випускають аудіовідеопродукцію для професійних і побутових потреб, вступили в конкурентну боротьбу за новий ринок, удосконалюючи формат запису і додаючи всі нові й нові функції.

Аналог поки ще сильний своєю дешевизною...

В Україні можна зустріти в продажу різноманітні види відеокамер: як аналогових форматів VHS-C, Video8, Hi8, так і цифрових miniDV і Digital8. Поки що переважна їх більшість — аналогові відеокамери формату VHS-С, які останнім часом значно подешевшали. І пов’язано це насамперед із невеликою платоспроможністю населення. Тому багато компаній продовжують заповнювати наш ринок старими аналоговими відеокамерами. Правда, на них можна знайти написи на кшталт «Digital Processing». Проте нехай це не вводить в оману: запис усе одно здійснюється на відеострічку в аналоговому форматі з низьким розділенням 240 ліній (у цифрових удвічі вище). Їм не поспіти за можливостями сучасної цифрової машини. Тут тобі багатократний запис без утрати якості зображення і звуку, краще розділення, співвідношення сигнал—шум, якість кольору. З такого погляду придбати цифрову відеокамеру значно вигідніше. Вона дає змогу робити домашній відеомонтаж, записувати на DVD, переводити картинку у формати Інтернету або VideoCD для запису на компакт-диски. За бажання відредаговані записи можна «перегнати» знову у відеокамеру і переписати на аналогову відеокасету. Втім, є одне «але» — поки що не створений ринок цифрових відеомагнітофонів. Але в перспективі всі носії зберігатимуть інформацію лише в цифровому вигляді.

Попри низьку платоспроможність населення фахівці вважають вітчизняний ринок досить перспективним. Та й, мабуть, усі провідні світові виробники намагаються закріпитися на ньому.

Макс Іваненко,
представник компанії
SONY Overseas SA в Україні:

— На українському ринку відбувається заміщення старих аналогових камер цифровими, проте це еволюційний процес, оскільки для «прориву» цифрових необхідна наявність потужних домашніх комп’ютерів. Також стримує зростання продажів чинник вартості.

Наші камери MicroMV уже завоювали близько 4% ринку цифрових відеокамер у Європі. Найближчим майбутнім очікується розширення модельного ряду MicroMV.

Дмитро Букатий,
представник компанії JVC
в Україні:

— На нинішньому етапі продажі аналогових камер перевищують продажі miniDV камер. Це відбувається через те, що ціна на аналогові камери нижча. Проте вже зараз вартість вищої аналогової моделі порівнянна з нижчою моделлю miniDV камер. А оскільки якість цифрової зйомки значно перевищує якість аналогової, спостерігається тенденція до збільшення попиту на цифрові камери.

…але цифровий блиск уже сліпить очі

На сьогоднішній день найпопулярнішим цифровим відеоформатом є DV. Він на дискових носіях (DVD) використовується для домашніх кінотеатрів. Відеокамери записують у цьому форматі на відеострічку miniDV.

Якість зображення таких камер практично не поступається телемовній, а за окремими параметрами навіть перевершує професійний формат Betacam-SP. Невеликий розмір касети уможливив істотне зменшення розміру камер — останні екземпляри практично вміщаються на долоні. Всі моделі, природно, записують стереозвук краще якості CD. Роздільна здатність 720х480, швидкість руху стрічки 18,81 мм/c.

Формат Digital8 — для цифрового запису на восьмиміліметрових відеокасетах. Якість запису така сама, як miniDV, але швидкість руху стрічки — 28,6 мм/с, і касети більшого розміру, тому і камери ці більші. Восьмиміліметрові касети коштують дешевше, ніж їхні miniDV-побратими. Одні й другі можуть обмінюватися з комп’ютером цифровими даними.

Багато відеокамер поєднують у собі також функції цифрових фотоапаратів із можливістю запису у флеш-пам’ять.

Новим витком у розвитку цифрового відеозапису стали моделі, що використовують як носій восьмисантиметрові DVD-диски. Вони мають умонтований порт для передачі даних безпосередньо на персональний комп’ютер.

А SONY анонсувала новий цифровий формат відеозапису: MicroMV, що використовує стандарт стиснення MPEG2. Відеокасета має розмір, що становить усього 30% від розміру miniDV касети. Технологічною новинкою MicroMV-касети є вмонтований блок пам’яті. Це уможливлює доступ до інформації про самий відеозапис, збережений на плівці. У блоці зафіксовано: коли були записані останні кадри, яка тривалість останнього сеансу відеозапису, скільки вільного місця ще залишилося.

Фотоапарат і камеру замінить камкордер

Яка ж ситуація на світовому ринку? За червень 2002 року продажі цифрових відеокамер за схемою виробник—дилер зросли на 28% і становили близько 700 тис. шт. Загалом усі японські компанії у своїх звітах відзначають зниження продажів у Японії та приріст у США та Європі. Причому в США торік відзначалося зниження попиту, пов’язане з погіршенням економічної ситуації і подіями 11 вересня. Зниження попиту в Японії пов’язане з дефляцією. Тому компанії шукають нові перспективні ринки, відкривають нові виробництва в країнах із дешевшою робочою силою, розробляють нові стандарти і функціональні можливості.

Спостерігається тенденція стійкого витіснення цифровими відеокамерами аналогових. Поки що в основній своїй масі вони використовують як носій магнітну стрічку в касеті. Постійний розвиток технології флеш-пам’яті приводить до постійного збільшення її обсягу. Вже досягнуті розміри близько 1 ГБ (гігабайт).

До того ж у найближчому майбутньому використовуватиметься формат DigitalVideo (DV), що вже застосовується в цифрових камкордерах і забезпечує високу якість відео, порівнянну з телемовною. При цьому розміри відеокамер визначатимуться лише використовуваною оптикою, тобто будуть не більші за сучасні цифрові фотоапарати. Найімовірніше, фотоапарати як такі зовсім зникнуть, оскільки камкордери об’єднуватимуть усі функції зйомки — як динамічної, так і статичної, плюс додаткові мультимедійні можливості.