UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ринками рухає страх. Світову економіку знову накрила хвиля американських проблем

Четверте серпня вже встигли охрестити «кривавим четвергом». Цього дня впали практично всі світові фінансові ринки.

Автор: Артем Святненко

Четверте серпня вже встигли охрестити «кривавим четвергом». Цього дня впали практично всі світові фінансові ринки. Падіння, мабуть, не було таким разючим, як 2008 року (фондові індекси просіли за день на 5-10%), але фінансовий світ накрила хвиля паніки. Причиною різкого обвалу ринків стало безпрецедентне в історії зниження кредитного рейтингу США дуже авторитетним рейтинговим агентством Standard&Poor’s, яке дало, крім іншого, ще й негативний прогноз рейтингу США на перспективу.

Здавалося б, США розв’язали проблему з держборгом, і світ мав би сприйняти цю звістку позитивно. Однак цього не сталося: інвестори розуміють, що рішення Обами і конгресу не розв’язало ключових проблем американської економіки, яка продовжує існувати в борг. У принципі не можна сказати, що рішення Standard&Poor’s було абсолютно несподіваним. Елементарна логіка підказує: країна, яка буквально загрузла в боргах, не може мати найвищий кредитний рейтинг. Однак на недоторканності американського рейтингу вже багато десятиліть трималася вся світова економіка. Казначейські облігації США були базовим активом, який вважався «бездоганно безризиковим», і вже виходячи з цього оцінювалася надійність і ціна практично всіх інвестиційних вкладень.

Нині ж американські борги в одну мить перестали бути найнадійнішим капіталовкладенням, і фінансові інститути всього світу просто зобов’язані переоцінити надійність своїх інвестицій. Крім того, саме в американських паперах багато країн воліли зберігати частину своїх резервів (Україна, до речі, не виняток).

Фондові біржі США, Європи та Азії падали весь тиждень, утворюючи своєрідну хвилю песимізму, що прокотилася планетою. Особливо стрімко вниз пішли акції великих сировинних компаній. Тільки в ніч з четверга на п’ятницю (5 серпня) у США вартість акцій алюмінієвого гіганта Alcoa опустилася на 9,3%, Chevron - на 5,8%. Акції однієї з найбільших у Китаї нафтових компаній Cnooc упали на 7,6%. Усього ж, якщо судити за індексом MSCI All-Country World, за тиждень зі світового фондового ринку пішло приблизно 2,5 трильйона доларів.

Наростання невизначеності традиційно спровокувало підвищення цін на золото: на електронних торгах у неділю було зафіксовано новий максимум на рівні 1699,7 долара за унцію. Через побоювання з приводу глобального економічного підйому нафтові ф’ючерси в Азії втратили приблизно 3%. Інвестори скидають акції й інші ризиковані вкладення (нафту, метал) і перебувають у пошуку надійніших вкладень. Ринкова ситуація яскраво відобразила перехід інвесторів від надії до песимізму. А щоденний негативний рух індексів униз тільки зміцнює негативні прогнози. Гравці непокояться з приводу перспектив економічного зростання, стійкості системи, справжнього стану справ у корпораціях - одним словом, ринками рухає страх.

Хвиля паніки досягла й України. Вітчизняні фондові індекси обвалилися до мінімумів жовтня 2010 року. Індекс «Української біржі» тільки у вівторок упав на 7,22% - до 1811,61 пункту; індекс ПФТС - на 3,93%, до 750,06 пункту. Усього ж за чотири торгові дні (з 4 по 9 серпня) індекс ПФТС просів практично на 125 пунктів, або на 14,5%. Українська економіка сьогодні надзвичайно сильно залежить від стану світової економіки. Гіркий досвід двох пережитих Україною криз підказує: якщо світова економіка спотикається, ми відчуваємо надзвичайно різке падіння. У разі чергового витка рецесії Україна знову опиниться в ситуації трирічної давності.

Втім, сценарій з рецесією світової економіки не такий уже й очевидний. Зниження рейтингу на одну сходинку було для багатьох очікуваним, тому більшість інвесторів і аналітиків не прогнозують подальшого хаосу, тим більше що два інші агентства - Moody’s Investors Service і Fitch Ratings - як і раніше, зберігають для США вищі кредитні рейтинги. Однак крім первинної реакції ринків не менш важливими будуть довгострокові наслідки, які можуть даватися взнаки ще багато місяців.