UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пристоличний «будиночок у селі»

Літо. Спека. Дедалі важче переживати її в міських залізобетонних «клітках». Хочеться за місто, туди, де садиби з відкритими терасами і басейнами, будиночки з гіллястими деревами поруч та щедрими грядками...

Автор: Надія Гоцуєнко

Літо. Спека. Дедалі важче переживати її в міських залізобетонних «клітках». Хочеться за місто, туди, де садиби з відкритими терасами і басейнами, будиночки з гіллястими деревами поруч та щедрими грядками. Чи, зрештою, хоча б махнути в найближчий уїк-енд на природу... Тим паче що в нинішній літній сезон на ринку заміської нерухомості спостерігаються нові цікаві тенденції.

Сезон придбання «хатинок»

Міф про те, що вартість землі — позахмарна, а заміський будинок не по кишені пересічним покупцям, розвіюється. Оператори ринку нерухомості нарікають: земельні ділянки в київському передмісті впали в ціні у 4—5 разів, а за межами 20-кілометрової зони — взагалі подешевшали вдесятеро. Купити землю під будівництва заміського будинку вже не просто, а дуже просто. Ажіотаж у цьому сегменті нерухомості, порівняно з минулими роками, не просто зник. Час говорити про ажіотаж серед тих, хто скуповував землю у надії її перепродати втричі дорожче, а тепер не знає, як позбутися дешевих активів. Покупець землі, яких тепер мало, взявши правильний тон із продавцем, якому терміново потрібна готівка, може взагалі вторгувати 50% від її вартості, чого раніше не бувало.

Сотка землі в передмісті столиці, залежно від місця розташування, наявності комунікацій, інфраструктури, шляхів та інших благ, може коштувати 3—4 тис. дол. Середня ціна — близько 5 тис. дол. Якщо взяти середню площу земельної ділянки — 10 соток, то неважко підрахувати, що така коштуватиме 50 тис. дол.

Але не тільки земля подешевшала. Знизилася й вартість будівництва садиб теж. Тепер можна істотно заощадити не тільки на будматеріалах, а й на послугах будівельників. Фахівці підрахували, що мінімальна вартість будівництва заміського будинку цього літа може становити 500—700 дол. за квадратний метр. Плюс опоряджувальні роботи — ще тисяч 40. Таким чином, невеличкий заміський будинок на сто квадратних метрів може обійтися у 90—100 тис. дол., а вдвічі більший, можливо, «потягне» на 150—180 тис. дол. Для порівняння: у новобудовах столиці можна знайти квартири по 8—10 тис. грн. за кв. метр. Звісно, у нових багатоповерхівках люди теж витрачаються на ремонт — це плюс ще тисяч 10 доларів. Але, так би мовити, хто що любить...

Правда, заміський будинок «витягне» з вас ще підключення електрики, опалення, газу... Однак душу грітиме думка, що ви — щасливий власник будиночка лише за кілька десятків кілометрів від столиці, і заплатили ви за нього стільки, скільки коштує двокімнатна квартира в Києві. Втім, ідеться не тільки про економію. Серед переваг — природа, відсутність обридлих сусідів, місце для паркінгу та інші принади заміського життя.

Утім, слід мати на увазі, що на хвилі бажання заощадити легко й на відверту халтуру нарватися. Зокрема, у Спілці спеціалістів з нерухомості України (ССНУ) потенційним покупцям радять бути особливо уважними, купуючи будинки, побудовані на продаж. На жаль, певна частина запропонованої нині нерухомості досить невисокої якості. Тому ріелтори радять: перш ніж купувати підозрілий будинок, слід не пошкодувати грошей і залучити до оцінки об’єкта компетентного експерта з будівництва нерухомості. Інакше може статися так, що через кілька місяців ваша нова покупка почне «тріщати по швах», і доведеться на її місці будувати ще один, черговий новий будинок.

Звісно, нинішня «дешевизна» заміської нерухомості — поняття відносне. Багатьом і вона не по кишені, — й такі очікують подальшого зниження цін на житло. Проте в котеджних містечках, де девелопери працюють на власних грошах, навряд чи спускатимуть ціни нижче від собівартості пропонованих будинків. Зрештою, розмірковують вони, покупець купує не просто «будиночок у селі», а й певний статус, а це в наш час теж чогось варте.

Тенденції, однак...

Загалом, на ринку котеджного будівництва ситуація схожа на загальну у країні. Як відомо, багато будівельників через кризу взагалі мусили призупинити розпочате будівництво. А заміські котеджні містечка (КМ), де реально ведеться активне будівництво, тепер буквально можна перелічити на пальцях. Більшість їх або «зависли» на стадії проектування, або ж рухаються до здачі черепашачими темпами. Як мінімум три десятки котеджних містечок Київської області, за оцінками аналітиків ринку, взагалі повністю заморожені. Певна річ, що за такої ситуації струмочок інвестицій у будівництво повільно, але неухильно висихає, — адже люди обачні вважають доцільними інвестиції лише в готові об’єкти або принаймні у ті КМ, в яких реально спостерігається спорудження будинків.

Звісно, продавцям нерухомості вигідніше продавати вже побудовані будинки. Оскільки ж так уже не завжди виходить, девелопери, з огляду на складнощі із залученням фінансових ресурсів споживачів їхніх послуг, вимушені перебудовуватися на марші. Мотивуючи свої пропозиції тим, що вартість земельних ділянок у зв’язку з кризою знизилася і купити землю можна за невисоку ціну, вони пропонують те, що «по кишені» покупцям, — землю під будівництво. При цьому вже навіть не намагаються приховати, що у великій частині нинішніх угод із заміською нерухомістю фігурують саме земельні ділянки. Як правило, із підведеними до них комунікаціями.

Продаж таких ділянок може бути з підрядом на будівництво будинку, а може бути і без нього. Однак продаж земельної ділянки з генеральним підрядом на будівництво стає дедалі популярнішим. А тим часом не все так просто. Є певні умови щодо початку будівництва на придбаній земельній ділянці. Воно має розпочатися не пізніше ніж через рік після оформлення угоди придбання землі. До того ж проект майбутнього котеджу необхідно узгодити з адміністрацією КМ. Тож майбутньому щасливому власникові заміської нерухомості доведеться добряче і побігати, і похвилюватися, та ще й спустошити гаманець. А потім у результаті не надто дивуватися з того, що кінцева вартість досягнутого буде дещо вища, ніж за межами омріяного КМ.

Однак, попри все, експерти переконані, що вартість котеджів у таких КМ, особливо престижних, збільшуватиметься, і зростання за підсумками цього року може бути в межах 10—15%. Звичайно, забудовникам вигідно запевняти, що ціни на заміську нерухомість стабілізувалися і досягли своєї мінімальної межі, і що принаймні в найближчі півроку навряд чи вартість заміської нерухомості змінюватиметься. За їхніми прогнозами, в економ-класі залишатимуться затребуваними невеличкі котеджі вартістю 150—200 тис. дол. із ділянками по 10—15 соток, а покупці бізнес-класу купуватимуть будинки загальною площею 250—300 квадратних метрів із ділянками в 20 соток за ціною 350—400 тис. дол. Не поспішають списувати з рахунків і еліт-житло — котеджі площею 500 і більше квадратних метрів. Попит на нього, хоч і не ажіотажний, теж очікується. Втім, найбільш радикально налаштовані покупці, особливо ті, хто не має дурних грошей, вважають усі ці припущення маячнею і пророкують подальший обвал цін.

«В деревню, в глушь!» Але — з орендою...

Люди дедалі більше прагнуть на літо переселитися за місто. І якщо вже не у свої, то бодай орендовані будинки. Природно, найзатребуваніші варіанти — за 20—30 кілометрів від Києва. В основному це обухівський напрямок і селища, розташовані вздовж Дніпра, а також у бік Борисполя. Загалом 75% попиту на заміську нерухомість (не лише постійну, а й тимчасову) припадає на правий берег Дніпра. Ну а престиж позначається на вартості.

Серед привабливих варіантів для оренди заміської нерухомості лідирують будинки в Бориспільському районі, вздовж Одеської, Житомирської трас і, звісно ж, в обухівському напрямку. Популярними для проживання в літній період місцями вважаються Боярка, Буча, Вишеньки, Гнідин... І це тільки початок привабливої для місць оренди будинків абетки...

Цього літнього сезону попит на оренду заміського житла значно вищий, ніж у попередні. Директори агентств нерухомості практично одностайно констатують, що сьогодні люди менше прагнуть купувати будинки за містом, зате охочіше винаймають їх на літній період. Пояснення цієї тенденції досить банальне: через кризу потенційні покупці будинків стали відчутно менш платоспроможними, тому автоматично й збільшився попит на оренду заміської нерухомості.

Втім, сліпо довіряти інформації агентств нерухомості теж не варто. Особливо щодо цін на орендоване житло. Річ у тому, що там зазвичай пропонують не найдешевші варіанти. І це теж цілком можна пояснити — агентству нерухомості вигідно, щоб місячна орендна плата була хоча б у межах 500 доларів. Причому така чимала сума для Київської області з її великим вибором як самої нерухомості, так і охочих її бодай орендувати, аж ніяк не межа. Вже зараз є пропозиції оренди заміського житла від 1000 дол. і вище.

Якщо ж із такою сумою розставатися все ж таки не хочеться, не треба впадати у відчай. Адже завжди залишається ще й особистісний чинник. Наприклад, проїхатися в уподобаний вами населений пункт, почитати там районні газети й оголошення на стовпах, поспілкуватися з місцевим населенням. Прецеденти прийнятних знижок є: навіть у затребуваному зеленому Ірпінському регіоні можна знайти пристойні варіанти з вартістю оренди до 500 дол. на місяць. А взагалі в тридцятикілометровій зоні від Києва, якщо гарненько пошукати, можна орендувати житло на літо і за 100 дол. на місяць.