Україна істотно просунулася в питанні лібералізації ринку експорту електроенергії. Процес прискорився завдяки позиції Європейського енергоспівтовариства та вимозі синхронізації правил експорту електроенергії з європейськими стандартами. Національний регулятор НКРЕ залучив європейських експертів до оцінки проекту змін до Порядку проведення експортних аукціонів №1450 від 08.11.2012. Нововведення обговорювалися 12 червня 2013 р. у Києві на зустрічі представників Секретаріату енергетичного співтовариства, Міненерговугілля, НКРЕ, ДП "Енергоринок" і НЕК "Укренерго". Учасники ринку могли ознайомитися з нововведеннями на сайті НЕК і спрямувати свої пропозиції. 28 листопада зміни до Порядку набули чинності. Відповідно, 10 грудня аукціони пройдуть відповідно до Порядку №1450 від 8.11.2012 зі змінами №1410 від 07.11.2013.
Зміни насамперед спрямовані на розширення кола учасників торгів завдяки пом'якшенню фінансових умов. Замість гарантованого внеску тепер можна надавати банківську гарантію. Таким чином, компаніям не потрібно відводити гроші для участі в торгах. НКРЕ також скоротила суму застави в 12 разів, сподіваючись залучити нових експортерів. Для порушників порядку проведення аукціонів також передбачені послаблення: невідповідний учасник не допускається до торгів протягом трьох місяців замість шести.
Технічні вимоги до учасників збереглися й не потребують додаткових документів чи узгоджень. Виконання техумов дозволяє планувати завантаження потужностей магістральних мереж і генеруючих підприємств. "НЕК "Укренерго" управляє міждержавними лініями передач, здійснює диспетчеризацію та синхронізує обсяги та час поставки електроенергії на експорт з операторами інших країн. По суті, оператор мереж є третьою стороною зовнішньоекономічного контракту, оскільки відповідає за експлуатацію інфраструктури - доставку електроенергії з точки А в точку Б. Умови купівлі-продажу електроенергії не можуть бути виконані без обліку та узгодження питань транспортування. Ряд технічних умов прописані для забезпечення стабільності роботи всієї енергосистеми. Наприклад, положення про скорочення або припинення експорту у разі форс-мажорних обставин. Усі ці вимоги компанії, які серйозно бажають займатися експортом електроенергії, уже давно вивчили. Адже вони істотно не змінювалися протягом ось уже трьох років", - каже Олександр Харченко, генеральний директор Центру енергетичних досліджень.
Нагадаємо основні технічні вимоги:
- наявність узгодженого зовнішньоекономічного контракту з НЕК "Укренерго";
- напрям, максимальна потужність міждержавної поставки електроенергії;
- перелік ЛЕП, по яких здійснюється поставка до енергосистем суміжних країн;
- розрахунковий період поставки електроенергії;
- порядок планування графіків поставки за центральноєвропейським часом (СЕТ).
Є ще кваліфікаційні вимоги до учасників експортних аукціонів, наприклад наявність ліцензії на купівлю-продаж електроенергії. Причому отримання ліцензії не є проблематичним. НКРЕ на своєму засіданні розглядає і задовольняє відповідну заявку. Сьогодні кількість ліцензіатів, які потенційно можуть бути експортерами струму, перевищує 200 компаній. Також учасники аукціонів повинні мати код EIC (Energy Identification Codе), який дозволяє ідентифікувати постачальника електроенергії в єдиній європейській електронній системі. Він присвоюється Асоціацією європейських операторів систем електропередач (ENTSO-E) і обов'язковий для всіх суб'єктів європейського ринку електроенергії. Порядок проведення аукціонів на право доступу до експортного перетину враховує рекомендації Європейського Енергетичного співтовариства. Як заявив глава секретаріату цієї організації Янез Копач, правила проведення аукціонів з урахуванням пропозицій про внесення змін до чинного законодавства забезпечать хорошу основу для належного їх проведення у майбутньому.
Однак, попри можливості, охочих зайнятися експортом немає. Експортує тільки одна компанія - енергохолдинг ДТЕК, якому часто вішають ярлик монополіста, єдиного експортера української електроенергії. Чому так склалося? Відповідь проста: сьогодні відсутні економічні стимули для експорту електроенергії. Наприклад, у тій самій Угорщині середня ціна за III квартал знизилася на 17% (до 46,2 євро/МВт·год.), відповідно до індексу угорської біржі HUPX. Це на 9,2% нижче оптово-роздрібної ціни в Україні за зазначений період. Тим часом Угорщина нині є головним покупцем української електроенергії в європейському напрямі. Поставки сюди за січень-жовтень у грошовому еквіваленті становили 192,83 млн дол., за даними митної служби Міністерства доходів і зборів України, або 40% від усього експорту. В Європі нині утворилася така ситуація, що оптові ціни на електроенергію досить низькі, тому єдиному українському експортеру - компанії ДТЕК - доводиться працювати собі на збиток, щоб завантажити генеруючі та вугільні потужності. Через низьку вартість електроенергії в Європі участь у торгах бере тільки енергохолдинг ДТЕК, решта учасників ринку не виявляє цікавості до місячних аукціонів. Експорт дозволяє скоротити профіцит вугілля в країні. Цього року ДТЕК озвучила плани з експорту 10 млрд Квт/год електроенергії. Під спалювання на експорт електроенергії буде добуто близько 7 млн т простого вугілля, що дозволить забезпечити роботою 20 тис. шахтарів - близько 10% усіх робочих місць у вугільній галузі.
Проте українські енергетики, як і раніше, вважають західний напрям перспективним і вірять у майбутнє відновлення європейської економіки. При цьому експерти зазначають високу конкуренцію на євроринку. Місце України цілком можуть заступити словацькі, угорські чи польські виробники.
Збереженню позицій України на ринку експорту електроенергії сприятиме грунтовна реформа енергоринку. Нагадаємо, що цього тижня президент підписав Закон "Про засади функціонування ринку електроенергії України". Перехід на нову модель знижує рівень державного втручання в роботу ринку, стимулює конкуренцію, інвестиції та нове будівництво. Передбачені в документі прямі договори, ринок контрактів "на добу вперед", балансуючий ринок, електронні аукціони з експорту на щоденній основі, вторинний ринок доступу до пропускної спроможності - створюють умови для торгівлі електроенергією як продуктом для українських і зарубіжних компаній.